Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Šokující odstoupení papeže Benedikta XVI.: Čeká nás apokalypsa?

Posledním papežem, který rezignoval na post hlavy katolické církve, byl v roce 1294 Celestýn V. Před pár měsíci to samé oznámil Benedikt XVI. a jeho rozhodnutí okamžitě vyvolalo celou řadu otazníků. Skutečně abdikoval kvůli zdravotním problémům?

Nebo za vším stojí něco víc? Naplnilo se tak dávné proroctví o tom, že se blíží konec světa?

V únoru 2013 se veřejnost dozvídá šokující zprávu. Papež Benedikt XVI. (vlastním jménem Joseph Ratzinger, *1927) odstupuje z funkce papeže! Své rozhodnutí oznámil takto: „Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, dospěl jsem k jistotě, že moje síly nejsou kvůli pokročilému věku dál schopné adekvátně zastávat Petrův stolec.

“ Jeho rezignace ohromí celý svět. Něco podobného se stalo v historii katolické církve dosud jenom jednou! Co když je za vším mnohem více, než bylo oficiálně sděleno?

Těžký pontifikát

Benedikt XVI. nastupuje do úřadu v přetěžké situaci. Oficiálně je uveden do funkce 24. dubna 2005 a ihned musí začít řešit složitou situaci katolické církve v moderní společnosti. Mnohými je opovrhována, či považována za přežilou organizaci.

Pedofilní skandály kněží nebo odpor k potratům a antikoncepci jí na prestiži také nepřidávají. Jak k tomu nový papež přistoupí? Benedikt XVI. se snaží situaci především uklidnit. Vyjadřuje lítost obětem sexuálního zneužívání dětí v církevních kruzích a vybízí k hledání víry: „Je tragédií, že v Evropě, hlavně v 19.

století, se upevnilo a rozšířilo přesvědčení, že Bůh je protivníkem člověka a nepřítelem jeho svobody,“ prohlašuje například během svého kázání ve Španělsku. V únoru 2013 ale náhle rezignuje. Jako oficiální důvody uvádí zdravotní problémy a vysoký věk.

Dá se tomu věřit?

Vatikán je místem mnoha konspiračních teorií. Foto: PX Fuel

Korupce a sex ve Vatikánu

Italský list La Repubblica nabízí jiné vysvětlení. Podle tohoto deníku papež končí kvůli aféře Vatileaks (úniku soukromé korespondence papeže a vysokých církevních činitelů) a také údajným homosexuálním avantýrám některých kardinálů.

Ti měli ve Vatikánu vytvořit rozsáhlou homosexuální síť a oddávat se nezávaznému sexu. Papež se podle italského listu s celou situací seznamuje 17. prosince 2012. Dostává se mu totiž na stůl 300stránková tajná zpráva, která ho o všech těchto záležitostech informuje.

Papež je doslova šokován. A ještě ten den se prý rozhodne odstoupit! Sekretariát svatého stolce ale celou novinovou zprávu radikálně odmítá. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi (*1942) prohlašuje, že existují lidé, kteří chtějí zneužít překvapení a zmatek“, a vše označuje za pouhé šíření pomluv.

Skutečně tomu tak je, nebo se Vatikán snaží celou věc ututlat?

Byl papež k odstoupení donucen?

Existuje ale ještě jiné vysvětlení rezignace Benedikta XVI. Za vším by prý mohla být snaha odstranit papeže kvůli jeho konzervativním názorům. Benedikt XVI. se totiž jednoznačně přiklání na stranu tradičního chápání křesťanství.

Nesouhlasí například s liberálními tendencemi nastartovanými Druhým vatikánským koncilem (1962–1965), který přibližuje církev modernímu věku. „Na druhém vatikánském koncilu se církev otevřela, pokusila se vyrovnat s moderní společností, postavila živé společenství věřících nad církevní hierarchii, prolomila ochranné kordony (zábrany) kolem klíčových slov křesťanství,“ uvádí český filozof a sociolog Václav Bělohradský (*1944) a dodává: „Program papeže Ratzingera je opačný: ukončit kritickou sebereflexi křesťanství a ochranné kordony kolem křesťanských pravd obnovit.

“ Je tedy možné, že byl Benedikt XVI. ke své rezignaci donucen? Mohou za jeho odchodem stát výhružky jeho oponentů?

Benedikt XVI. měl velmi dobré vztahy s americkým prezidentem George W. Bushem. Na snímku oslava 81. narozenin papeže. Foto: George W. Bush Presidential Library and Museum

Čeká nás apokalypsa?

K případu papežova odstoupení se váže jistá zajímavost. Svojí rezignací totiž otevřel vrátka k naplnění tzv. Malachiášova proroctví. Irský biskup Malachiáš (1095–1148) měl mít údajně v roce 1139 během své pouti do Říma prorocké vytržení, na jehož základě sepsal charakteristiky 112 budoucích papežů.

Ti mají na papežský stolec usednout těsně před tím, než naše civilizace definitivně zanikne. A Benedikt XVI. byl předposledním v řadě! Po něm má přijít papež pouze jeden. Toho Malachiáš nazývá Petrus Romanus (Petr Římský) a během jeho pontifikátu má celý svět zaniknout.

Je jím snad myšlen současný papež František I. (vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, *1936)? Malachiáš své proroctví zakončuje následovně: „Během extrémního pronásledování římské církve bude na stolci sedět Petrus Romanus, který bude pást své stádce uprostřed mnoha soužení; po jejich skončení bude město na sedmi pahorcích zničeno a obávaný soudce bude soudit svůj lid. Konec.“

Naplní se temná vize?

Malachiášovo proroctví má počátek v roce 1143, kdy je papežem zvolen Celestýn II. (†1144). K jeho pontifikátu je přiřazená fráze Ex castro Tiberis (tj. Ten z hradu na Tibeře). Podivuhodné je, že se Celestýn skutečně narodil ve městě situovaném na břehu řeky Tibery.

A podobné shody můžeme nalézt i u dalších papežů. Například Janu Pavlovi II. (1920–2005) náleží 110. místo seznamu a přídomek De labore solis (Z námahy slunce). To je spojováno s faktem, že se papež narodil během zatmění slunce 18.

května 1920, a navíc zatmění nastalo i v den jeho pohřbu, 8. dubna 2005. K pontifikátu Benedikta XVI. je zase přiřazena fráze Gloria olivae (Sláva olivy), což má podle některých interpretací odkazovat na olivovou ratolest, která je jedním ze symbolů sv. Benedikta z Nursie (asi 480–543). A právě jeho jméno si Ratzinger zvolil za své jméno papežské. Je to další důkaz pravdivosti Malachiášova proroctví? Jak se mu podařilo předpovědět věci budoucí? Někteří kritici však zdůrazňují, že některé pasáže proroctví jsou až příliš obecné a neurčité.

Skeptici tradičně zprávám z Vatikánu nevěří a tvrdí, že to, co nám církev o odstoupení papeže Benedikta XVI. říká, je lež! Foto: Creative Commons / Kancelaria Prezydenta RP / GFDL 1.2

Nový zákon slova potvrzuje

Papežovu nečekanou rezignaci lze interpretovat také jako určité poselství o stavu současné společnosti, ve kterém je tradiční víra na ústupu. Podle Nového zákona je právě hromadný odklon od víry jedním ze znaků blížícího se konce světa.

Duch pak světle praví, že v posledních časích odvrátí se někteří od víry, poslouchajíce duchů bludných a učení ďábelských,“ píše se v novozákonním prvním listu Timoteovi (4:1). A moderní společnost se od tradičních nauk skutečně odklání.

Současný stav vysvětluje známý religionista Zdeněk Vojtíšek (*1963): „Zatímco zavedené náboženské instituce (především velké, lidové církve) stále ztrácejí své málo aktivní, tradiční příznivce, tvořivou aktivitou naopak oplývají nová společenství těch, kteří se pro náboženský život rozhodli nezávisle na rodinné nebo národní tradici.

“ Blíží se tedy apokalypsa, či spíše jakási nová éra?

Papež, který selhal

Snaha o záchranu Evropy od hromadného odklonu od víry byla jednou z priorit pontifikátu Benedikta XVI. „Víru je třeba obnovit, aby čelila hrozbě světskosti, která existuje ve Francii a v České republice a také ve Španělsku…,“ varuje při jednom ze svých projevů.

Ve svém úsilí je však pramálo úspěšný. Věřící neustále odpadávají. Je to vše skutečně příznakem konce světa, tak jak ho předpovídal Malachiáš? Nebo jsou to jen pověry?

Nejbližší dny

Otázek, které vyvolala rezignace Benedikta XVI., je dnes celá řada. Podle mnohých lze jen velmi těžko věřit oficiálním důvodům, které nám Vatikán předkládá. Stáří a vysoký věk jsou přece typické atributy papeže.

Proč by kvůli nim odstupoval? Vždyť například polský papež Jan Pavel II. měl během svého pontifikátu také chatrné zdraví. A přesto neodstoupil. Lze z toho usuzovat, že za vším stály zákulisní intriky?

Nebo dokonce násilné výhružky? A jak Benediktův krok souvisí s temným proroctvím svatého Malachiáše? Byl s ním papež obeznámen, nebo svým odchodem zkrátka naplnil osud, jenž je stejně neměnný?

Foto: Creative Commons, PX Fuel
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sázka na kamenné hroty: Překonaly evropské geny zamrzlý oceán?
epochaplus.cz

Sázka na kamenné hroty:...

Dřívější výzkumy dokázaly, že DNA...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....
Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Ukázkový proces s rebelem: Na hranici skončí spisy i jejich autor
epochaplus.cz

Ukázkový proces s rebelem: Na...

Německý novokřtěnec Balthasar Hubmaier (asi...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...