21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Mapa Hadžiho Ahmeda: Zachycuje útvar, který v jeho době neexistoval
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 27.1.2021
5.6tis
Mapa Hadžiho Ahmeda, foto Wikimedia Commons
662
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Mapa z roku 1559 zachycuje pozoruhodně přesné detaily tehdy neznámého západního pobřeží Severní Ameriky. A s nimi také 150 km široký pevninský most, který propojuje Aljašku a Sibiř.

Ten ale zmizel už před tisíci let. Jak o něm mohl turecký kartograf vědět?

Mapa Hadžiho Ahmeda, foto Wikimedia Commons Satelitní snímek míst, která dříve spojoval pevninský most, foto Wikimedia Commons Někdejší most mezi Aljaškou a Ruskem dávno zmizel pod mořskou hladinou, foto Wikimedia Commons Spojovala dva kontinenty pevnina? Foto Wikimedia Commons

„Jistě neexistuje absolutní důkaz o původu těchto znalostí, avšak prameny, zejména pokud sahají do vzdálených geologických dob, mohou vést k hypotetickému závěru, že původní znalosti mohly přijít zvenčí, tedy i prostřednictvím mimozemských vlivů,“ prohlašuje německý spisovatel Wolfgang Siebenhaar, když přijde řeč na záhady dávné kartografie.

Jedním z největších mystérií jsou mapy tureckého kartografa jménem Hadži Ahmed.

O životě autora se toho příliš nedochovalo, ale o mapě, kterou v roce 1559 přivedl na svět, se možná bude hovořit ještě dlouho. Zobrazuje totiž nejen neznámé západní pobřeží Severní Ameriky, ale i geologický útvar, jenž existoval před tisícovkami let.

Je mapa důkazem, že na naší planetě vyspělí lidé žili už dávno před námi, nebo snad informace pocházejí od návštěvníků mimozemské civilizace?

Spojovala dva kontinenty pevnina? Foto Wikimedia Commons

PEVNINSKÝ MOST

Východních břehů Ameriky objevitelé dosáhli už před několika desítkami let. Západní severoamerické pobřeží od dnešních Spojených států až po sever Brazílie je v době, kdy mapy vznikají, ještě ne příliš probádanou oblastí.

Hadži Ahmed jej však zakresluje s přesností, kterou novověké kartografy předběhne o celých 200 let. A to vše navíc tvoří, aniž by danou oblast navštívil. Jak to dokázal? Pravděpodobně čerpá z jiných děl. Na mapě je západní pobřeží napojeno na asi 1600 km dlouhý a 150 km široký pevninský most, který propojuje Aljašku a Sibiř.

Tedy další dvě neprobádaná území, o nichž nemá Evropa v 16. století nejmenší tušení. Až o necelých 100 let později potvrzují mořeplavci existenci jakési úžiny, která leží v místech, kam Ahmed umístil podivný most.

Pozdější věda pak odhaluje, že v dávných dobách spojení Aljašky se Sibiří skutečně existovalo, ale zmizelo pod mořskou hladinou v období 12 000 let př. n. l. Jde tedy o mapu zachycující svět na konci doby ledové!

Satelitní snímek míst, která dříve spojoval pevninský most, foto Wikimedia Commons

NEPŘESNOSTÍ JE MNOHO

Odpůrci mapy Hadžiho Ahmeda jsou přesvědčeni, že na ní není nic podivného. Upozorňují na některé nepřehlédnutelné chyby. Například Tichý oceán je příliš úzký a jižní Kalifornie chybí zcela. Vzhledem k tomu, že se autor map k východním břehům ani nevypravil, je možné předpokládat, že shoda je jen náhodná.

Příznivci naopak tvrdí, že přesnost jiných lokací tyto nedostatky převyšuje. Nedokáží ale vysvětlit, jak mohla mapa vzniknout. Někteří proto hledají vysvětlení v dávno zaniklé inteligentní rase, jenže i tato teorie má jisté mezery.

Pokud totiž někdy před tisíci lety existovala, jak je možné, že kromě několika map po tak vyspělé říši nezůstaly žádné další důkazy?

Někdejší most mezi Aljaškou a Ruskem dávno zmizel pod mořskou hladinou, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons,
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.0tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.2tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.7tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]