Skip to content

Mimozemšťané, nebo oční klam: 3x celebrity, které spatřily UFO!

Pozorování UFO se nejčastěji odehrávají na pozadí každodenní reality a většinou bez pozornosti médií. Jenže v okamžiku, kdy se to stane někomu se slavným jménem, z neznámého případu se stává ostře sledovaná kauza.

JIMMY CARTER

Datum: Leden 1969

Jimmy Carter

Večírek uspořádaný k zasedání organizace Lions Club ve městě Leary je v plném proudu a budoucí guvernér a pozdější prezident Jimmy Carter (*1924) si připravuje svou řeč. Zhruba ve čtvrt na osm, ještě před projevem, ale jeden z hostů upozorňuje na zvláštní objekt, který se objevil nad obzorem západně od místa, na kterém slavnost probíhala.

„Před malou jídelnou nás stálo asi dvacet,“ stojí v pozdější výpovědi Jimmyho Cartera pro Státní výbor pro výzkum neobvyklých nebeských jevů. „Nad obzorem byl vidět neznámý objekt. Svítil velmi jasně, asi jako Měsíc,“ prohlásil s tím, že barva podivného tělesa byla nejprve bílá a postupně se změnila na modrou, červenou a zase zpět na bílou.

Budoucí prezident zároveň uvedl, že předmět vypadal jako by neměl žádnou pevnou podobu. Jako by šlo pouze o proměnlivé světlo, které stále sílilo, až najednou zmizelo. Šlo snad o něco mimozemského? Jimmy Carter v dalších letech několikrát zopakoval, že nevěří na mimozemské koráby nad naší planetou a že vše považuje za nějaký optický klam.

„Jedno ale mohu říct s naprostou jistotou – od nynějška se nikdy nebudu vysmívat lidem, kteří tvrdí, že na nebi spatřili neznámé létající objekty.“ A že na něj událost zapůsobila, dokládá i jeho aktivita v prezidentském úřadě.

Do něj totiž kandidoval se slibem, že zveřejní veškeré záznamy o UFO. Svůj slib splnil jen částečně, zveřejnil totiž jen některé z těchto dokumentů. Proč? To je dodnes předmětem spekulace ufologů. Mnozí věří, že se jako prezident dozvěděl skutečnosti, které se prostě nesměly dostat na veřejnost.

Zájem nejvyšších amerických představitelů o UFO pokračoval i po jeho konci v úřadě. Podobnou zkušenost s pozorováním neznámého objektu měl totiž i jeho nástupce Ronald Reagan (1911–2004).

JOHN LENNON

Datum: Srpen 1974

Co spatřil John Lennon?

V luxusním bytě v New Yorku je ticho a klid. Americký zpěvák John Lennon (1940–1980) se právě protahuje ve své posteli a čeká na objednanou pizzu, zatímco se jeho americko-čínská milenka May Pang (*1950) v ložnici převléká.

Najednou hudebníka něco napadne. Otevírá dveře na terasu a vychází ven, aby se nadechl čerstvého vzduchu. Chvíli pozoruje večerní oblohu, když v tom ho zaujme něco podivného. „Nad jednou nedalekou budovou, jen kousek od nás, byla ta věc: Na spodu měla blikající elektrická světla.

Nebyla to helikoptéra, nevydávalo to žádný zvuk. Nevypadalo to ani jako balón,“ vysvětluje později v jednom interview Lennon s tím, že se dlouho snažil celé pozorování racionálně vysvětlit. Objekt vzápětí zahlédne i May Pang, která vše popisuje jako zploštělý kužel se zářivým červeným světlem na vrcholu a kruhem bílých světel po okrajích letounu.

Co se za tím skrývalo? Podivný objekt pozoruje dvojice několik minut a dokonce ho několikrát vyfotí. Jenže z neznámých důvodů se žádný snímek nepodaří vyvolat. Druhého dne Lennon zjišťuje, zda objekt neviděl i někdo jiný a dostává se mu odpovědi, že ho skutečně nahlásilo i několik dalších lidí.

Jenže vyšetřování neprobíhá a nikdy se nepodaří zjistit, o co přesně šlo. Byl to nějaký tajný armádní stroj? Nebo šlo skutečně o mimozemský objekt? Celý zážitek známého zpěváka poměrně výrazně ovlivní.

Vše co viděl, záhy kreslí a tato kresba se stává součástí přebalu jeho pátého alba s názvem Zdi a mosty. Později se mezi ufology objevují další kresby, které údajně po tomto pozorování Lennon vytvořil, mnozí však spekulují o tom, že jde o podvrhy a jejich pravost zpochybňuje i May Pang.

Ta tvrdí, že Lennon se po tomto zážitku začal velkou měrou zajímat o UFO a často tvrdil, že spatřil létající talíř. Je to pravda, nebo šlo nakonec o něco úplně jiného?

REINHOLD MESSNER

Datum: Říjen 1981

Tajemnou zkušenost má i Reinhold Messner.

Špičatý vrchol více než sedm tisíc metrů vysoké hory Chamlang v Nepálu se hrozivě tyčí kdesi nad hlavou slavného horolezce Reinholda Messnera (*1944). Ten se právě společně s Britem Dougem Scottem (*1941) pohybuje pomalým tempem nahoru a začíná tušit, že jejich snažení bude tentokrát marné.

Po zdolání jednoho z nižších vrcholů jim počasí přestává přát a další postup by mohl být nebezpečný. Rozhodnou se proto, že tentokrát nebudou pokoušet štěstí a otáčí se zpět s jasným cílem: Dostat se do dalšího dne do nepálského hlavního města Káthmándú.

Při několikahodinovém sestupu se však stane něco, co navždy změní Messnerovo vnímání světa. Horolezec náhle spatří zvláštní objekt na obloze. Má kruhovitý tvar a velikostí se na obloze přibližuje Měsíci.

Podařilo se do dnešní doby zjistit, o co šlo? Messner spatřil objekt jen na malou chvíli a začal sám přemýšlet o tom, zda se mu vše jen nezdálo. Jenže jeho partner Doug Scott ho později uvidí také. „Postupovalo to velmi pomalu.

Přesunulo se to na východ a nakonec na sever do Tibetu,“ říká s tím, že žádné jednoznačné rozuzlení záhady nikdy nepřišlo. Reinhold Messner později uvedl, že si sám nikdy nedokázal vysvětlit, co přesně na obloze spatřil.

Pouze ví, že v žádné chvíli necítil ani stopu ohrožení nebo nebezpečí. Dodnes probíhají spekulace, co mohlo horolezce překvapit. Nemohl to být nějaký meteorologický balón? Nebo snad Čína testovala nad zmrzlým peklem himalájských hor nějaké tajné létající zařízení?

Ostatně o tajných zbrojních projektech této velmoci se toho dodnes příliš neví.

Foto: timedotcom.files.wordpress.com, www.mirror.co.uk, winterclimb.com, s.newsweek.com, cdn3.whatculture.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Skotské bojiště Culloden Moore vyděsilo i slavnou spisovatelku
epochaplus.cz

Skotské bojiště Culloden...

Inverness je nádherné skotské město ležící na...
Kanadská óda na „rekreaci“
rezidenceonline.cz

Kanadská óda na „rekreaci“

Zcela nenápadná stavba na první pohled klame...
Náhoda mi přinesla do života neuvěřitelné štěstí
nasehvezdy.cz

Náhoda mi přinesla do života...

Když jsem si myslela, že pro mě všechno krásné...
„Influenceři“ historie: Newton s Ježíšem?
epochaplus.cz

„Influenceři“...

Největší influenceři nebo také...
Lahodná galetka s broskvemi
nasehvezdy.cz

Lahodná galetka s broskvemi

Byla vaše úroda broskví letos úspěšná?...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...