Nezvykle zbarvené deště si dřívější lidé neuměli vysvětlit a považovali je za zlé znamení. Víra, že mohou být předzvěstí tragédií ovlivňujících chod dějin, však přetrvává dodnes.
Je strach z rudého deště neopodstatněnou pověrou, nebo se jím jakési vyšší síly skutečně snaží lidstvo varovat?
„Krvavý“ déšť je fenomén starý tisíce let. Ve svém díle z 8. století př. n. l. jej zmiňuje například nejslavnější řecký básník Homér. V eposu Illias nejvyšší řecký bůh Zeus sesílá déšť v barvě krve, aby varoval před krveprolitím v bitvě.
Podobný motiv využívají také další autoři oné éry. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že úkaz je ve starověku vnímán jako zlé znamení. Rudý déšť si tehdejší lidé nedokáží vysvětlit jinak než jako Boží varování před velkým neštěstím.
Tato víra přetrvává i ve středověku, kde je mnoho případů krvavého deště zaznamenáno zejména v severní a západní Evropě. Kronikáři je obvykle spojují s událostmi, k nimž dochází krátce poté a jež se nějakým výrazným způsobem zapisují do historie.
Osudy anglických králů
V průběhu anglických dějin je zaznamenáno množství případů červeného deště a téměř vždy jsou spojeny buď s válkami, nebo osudy tehdejších panovníků. Anglosaská kronika například obsahuje zápis ze 7. století, v němž je déšť spojen s úmrtím krále.
„V Británii pršel krvavý déšť a mléko a máslo se proměnily v krev. A Lothere (†685), král Kentu, zemřel,“ stojí v letopisech. Podobná událost je o století později následována vpádem vikingů do Anglie.
V díle anglického historika a kronikáře Williama z Newburghu (1136–1198) se zase můžeme dočíst, že se v květnu roku 1198 snesl krvavý déšť na hrad, který obývá král Richard I. Lví srdce (1157–1199).
Déšť prý zbarvil oblečení dělníků pracujících na hradě a Richardovi poradci jej varují, že může jít o zlé znamení. Král však k úkazu zůstává zcela chladným a mnohem více jej znepokojuje fakt, že déšť zpomalil práce dělníků.
Ještě téhož roku umírá historik, který událost zaznamenal a Richard I. Lví srdce nežije o moc déle. Během bitvy jej 26. března 1199 zasáhne šíp a o několik dnů později král na následky infekce umírá. Měl ho rudý déšť před výpravou do bitvy varovat?
Vysvětlení známe
Zatímco většina starověkých myslitelů připisuje nezvyklé deště na vrub bohům, známý řečník a filozof Marcus Tullius Cicero (106–43 př. n. l.) odvážně vyslovuje domněnku, že jde o úkaz zcela pozemského původu a déšť byl nějakým způsobem obarven ze země.
Jeho slova se potvrzují až mnohem později. V 19. století se díky provedeným vědeckým experimentům podaří zjistit, že červený déšť může vzniknout smícháním vody s načervenalým prachem.
Některé případy nezvykle zbarveného deště či sněhu takto lze skutečně vysvětlit. Obvykle jde o vodu smíchanou s jemným saharským pískem, který je silným větrem vynesen do atmosféry.
V ní dokáže urazit ohromnou vzdálenost, než opět spolu s deštěm či sněhem dopadne zpátky na zem. Ne vždy je ale toto vysvětlení správné.
Jen několik let staré případy dokazují, že příčinou zlověstně zbarvených dešťů mohou být také pyly, řasy či různé mikroorganismy unášené vzduchem. Jde tedy jen o shodu okolností, že krvavé deště byly v minulosti následovány tragickými událostmi?
Záhada v Kerale
Vůbec nejznámějším a také nejděsivějším případem rudého deště v moderních dějinách jsou bezesporu události z léta roku 2001. Tehdy prostřednictvím médií téměř celý svět se zatajeným dechem sleduje, jak na jihozápadní indický stát Kerala opakovaně dopadají kapky v barvě deště.
Neobvyklý déšť se v Kerale sporadicky objevuje po dobu dvou měsíců od 25. července do 23. září. Později vědci zjišťují, že krvavé zbarvení bylo způsobeno spory řasy z rodu Trentepohlia, které vítr v atmosféře zřejmě přinesl až z Evropy.
Pro mnohé však úkaz zůstává varováním před krvavými událostmi, které se v druhé polovině roku 2001 odehrály. Mnozí mají dodnes živé paměti teroristické útoky na New York z 11. září.
Po nich také v samotné Indii, kde se déšť objevil, dochází ke dvěma teroristickým útokům na vládní budovy. Po útocích, při nichž umírá několik desítek lidí, se Indie oficiální zapojuje do války proti terorismu.
Mohl být déšť, přestože známe jeho skutečnou příčinu, jakousi předzvěstí blížících se útoků?