26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Záhady historie
Mohli znát staří Římané nanotechnologie?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 31.8.2022
2.9tis
290
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Někdy se vědci setkávají při objevech různých dávných artefaktů s jevy, které jako by patřily až do současné doby, nikoliv o stovky či tisíce let zpět. Taková zjištění vyvolávají nejen údiv, ale také řadu otázek, odkud se takové znalosti vzaly.

Příkladem může být třeba existence tzv. Lykurgova poháru.

Lykurgův pohár. FOTO: Following Hadrian / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Pohled na Forum Romanum. FOTO: Carla Tavares / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Nanotrubice mikrosnímek. FOTO: KristianMolhave / Creative Commons / CC BY 2.5

VYNIK OBORU NANOTECHNOLOGIE

Nanotechnologie je nový technický obor, který se zabývá využíváním látek a jevů v měřítku obvykle od 1 do 100 nanometru (značka nm). Pro představu je to například tisícina tloušťky lidského vlasu. Oblast nanotechnologie se začíná uplatňovat v řadě oborů jako je elektronika, lékařství, výpočetní technika, textilie a další materiály s novými vlastnostmi apod.

Jeden ze zakladatelů tohoto oboru, Richard Feynman, jej představil v roce 1959 ve slavné přednášce „Tam dole je spousta místa“, kdy ještě nepoužil dnes běžný název „nanotechnologie.

LYKURGŮV POHÁR

Pohár s tímto jménem je od padesátých let minulého století vystaven v Britském muzeu v Londýně. Jeho historická cena je nesmírná, ale navíc je cenný i z vědeckého hlediska, neboť dlouho skrýval i jiné tajemství.

Na starořímském poháru, používaném tehdy při významných příležitostech před více jak 1 600 lety, je znázorněn thrácký král Lykúrg. Symbolicky je uvězněného ve spleti vinných lián. Byl to prý jakýsi trest za to, že odmítl kult boha Dionýsa, protože víno považoval za zhoubu lidstva.

Stříbrný okraj tohoto poháru je přizdoben zlaceným proužkem s ornamenty listů, stejně jako jeho noha.

Výška skleněného poháru je pro představu asi 16 centimetrů a průměr něco přes 13 centimetrů. Pozoruhodný je však především tím, že mění barvu. Normálně je nefritově zelený, ale při osvětlení zezadu změní barvu na červenou.

A tak se jeho barevné odstíny zřejmě měnily podle druhu tekutiny, kterou byl naplněn. Především šlo o různé druhy a odrůdy vín. To jistě i tenkrát působilo jako dokonalý efekt, kromě chuťového zážitku měl strávník také zajímavý vizuální prožitek. Však tato vlastnost poháru měnění barevných odstínů byla pro vědce dlouhodobou záhadou.

Teprve moderními metodami se podařilo vysvětlit tento efekt Lykurgova poháru. Umělec při jeho vytváření přidal do litého skla práškové zlato a stříbro. Kovové nanokrystaly o rozměru okolo 70 nanometrů vytvářejí vrstvu, která dokáže měnit vlnovou délku světla pomocí kvazičástic.

Lukurgův pohár je tak obvykle v literatuře používán jako důkaz toho, že již staří Římané znali taje nanotechnologie.

A opět obvyklé dohady. Šlo o technické znalosti tehdejších obyvatel, nebo o náhodu? Či jako se v podobných případech někdy uvádí, o využití poznatků, předaných nějakou zaniklou civilizací, či dokonce o předání poznatků mimozemšťany?

Ale skutečností zůstává, že se jev Lykurgova poháru, tedy římské nanotechnologie, využívá nyní při vytváření barevných hologramů nové generace, například pro optické ukládání informací v moderní optice a může pomoci i při vyvíjení dalších technologií i v jiných oborech.

Římský umělec tehdy nemohl ani v nejmenším tušit, že inspiruje vědce i ve 21. století.

Foto: Wikimedia commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 740
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 3.3tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]