Skip to content

Mona Lisa je ve skutečnosti muž, tvrdí italský vědec

Je stěží bychom na světě nalezli slavnějšího obrazu, než je dílo Mona Lisa od Leonarda di ser Piera známého spíše pod jménem Leonardo da Vinci (1452-1519). Olejomalba vznikla na počátku 16. století, aniž by její autor tehdy tušil, jak moc nás bude fascinovat ještě ve 21. století.

Mona Lisa totiž není jen krásným uměleckým dílem, ale také předmětem obestřeným záhadami, přičemž tu největší záhadu představuje samotná totožnost portrétované osoby. Existuje hned několik teorií mezi které se směle řadí i tvrzení, že by tou osobou vůbec nemusela být žena!

Je slavná Mona Lisa ve skutečnosti muž?

Kdo je tedy tou záhadnou postavou? Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví třetí manželka florentského obchodníka s hedvábím Franceska del Gioconda jménem Lisa, nebo možnost, že se jedná o postavu smyšlenou či poskládanou z několika různých lidí.

Pak je tu však ještě tvrzení italského vědce Silvana Vincentiho, podle kterého by postava z obrazu vůbec nemusela být ženou, protože prý až nápadně připomíná Leonardova učedníka Giana Giacoma Caprottiho, zvaného též Salai.

Caprottiho byl s da Vincim jedna ruka a dokonce se spekulovalo nad tím, zda spolu tito dva muži neudržovali homosexuální vztah…

Foto: 2x wikipedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články