3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Montanus z Artabanu a jeho apokalypsa: Bez sexu, alkoholu i majetku
Montanus z Artabanu a jeho apokalypsa: Bez sexu, alkoholu i majetku
od 25.11.2022
3.4tis
Foto: PX FUEL
360
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona.

Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň.

Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, je již po celá staletí jedním z hlavních rébusů kladoucích jedinou otázku: Kdy to přijde?

Útěk od manželů

Prvním, kdo se tohoto tématu chytá, je Montanus z Artabanu. Pochází z Frygie (dnešní centrální Turecko). Přibližně v roce 155 zakládá hnutí, které očekává konec světa a příchod Krista. Sám Montanus se považuje za proroka a podpory se mu dostává od mnoha žáků.

reklama

Přední postavení mezi nimi získají dvě ženy: Maximilla a Priscilla. Obě prchají od svých manželů a zcela se věnují náboženskému vytržení.

Montanus. Foto: CC BY-SA 3.0 - classical numismatic group
Montanus. Foto: CC BY-SA 3.0 – classical numismatic group

Zbavme se všeho!

Hlavním místem působení se stává městečko Pepuza, jež se má stát Novým Jeruzalémem. Někdy proto také montanisty známe pod jménem katafrýgové (tedy heretici z Frygie). Montanus do světa křičí svá proroctví a určuje nová pravidla:

reklama

„Zbavte se majetku a zahoďte cennosti! Držte půst, nepijte alkohol! Zavrhněte manželství a odmítejte sexuální touhy!“ Montanisté neuznávají pravomoci biskupů – což se samozřejmě oficiální církvi vůbec nelíbí.

A aby dali najevo, jak moc věří, činí častá pokání, jež přecházejí až k provokativnímu mučednictví. V této zjitřené atmosféře očekávají všichni příchod konce světa. Zatím ještě marně.

Tertulián. Foto: CC / volné dílo / neznámý autor
Tertulián. Foto: CC / volné dílo / neznámý autor

Vydrží až do 19. století

Přestože konec světa nepřichází, sekta žije dál. Monatnus dál káže a jeho slova nalézají posluchače nejenom v rodné Frygii, ale i ve vzdálenějších oblastech. Církev učení samozřejmě považuje za kacířství.

reklama

Přesto mezi následovníky patří i Tertullianus (asi 160–220), nejvýznamnější křesťanský spisovatel té doby a autor křesťanské terminologie v latinském jazyce. K montanistům přechází ke konci života a odmítá cokoliv, co zavání kompromisem.

Stopy této sekty pak nalezneme ještě v 19. století našeho letopočtu v Africe, Itálii nebo Galii.

Foto: PX FUEL, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 822
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.2tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.0tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční