24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Záhady historie
Mumii tetované pravěké princezny obklopují záhady a možná i kletba
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 17.6.2020
4.9tis
Počítačová rekonstrukce tváře princezny, foto Marcel Nyffenegger
87
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Přírodní mumie stará 2500 let je obklopena rouškou tajemství. Její společenská role je neznámá, nikdo netuší, jak vznikla její četná tetování a přemístění těla z jejího ledového hrobu provází série smolných událostí. Kdo byla žena, které se přezdívá princezna z Ukoku?

Počítačová rekonstrukce tváře princezny, foto Marcel Nyffenegger Mumie ženu z Ukoku, foto Wikimedia Commons Planina Ukok, kde byla mumie nalazena, foto Natalia Polosmak Slavné tetování, foto Siberian Times

Kdo by očekával, že nejvyšší pohoří Sibiře bude pro své drsné podmínky zcela pusté a člověkem nedotčené, mýlil by se. Altajská oblast, zejména tam, kde se setkávají hranice Ruska, Mogolska, Číny a Kazachstánu, je bohatým archeologickým nalezištěm, které svědčí o dávné přítomnosti lidí.

Bylo zde nalezeno již mnoho honosných hrobů, ale žádný se nedočká takové popularity jako hrob, který v létě roku 1993 se svým týmem odkrývá ruská archeoložka Natalia Viktorovna Polosmak (*1956). V neporušené pohřební komoře tehdy leží velmi zachovalé tělo ženy, na jejíž kůži jsou stále viditelná četná tetování.

Za existenci tohoto mimořádného objevu archeologové vděčí právě chladnému klimatu Altajského pohoří, jehož věčně zmrzlá půda stovky let chránila hrob před vykradači a rovněž perfektně zakonzervovala tělo mladé ženy.

Díky tomu se podaří zjistit příčinu její smrti, jakými metodami se léčila či dokonce zrekonstruovat její tvář. Ta největší tajemství však zřejmě zůstanou neobjasněna. Jde o jednu z mnoha prokletých mumií?

Mumie ženu z Ukoku, foto Wikimedia Commons

ZÁHADNÁ TETOVÁNÍ

Vědcům se po prozkoumání těla podaří stanovit, že mumie patří ženě, která nejspíše patřila ke kmeni Skytů a zemřela zhruba před 2500 let. V době skonu jí bylo něco přes 20 let a jako příčina smrti byla stanovena rakovina prsu s metastázemi.

Scany magnetickou rezonancí také odhalují starší zranění způsobená zřejmě při pádu z koně, která vyústila v zánět kostí. Žena na konci svého života podle všeho trpí obrovskými bolestmi a Natalia Polosmak je přesvědčena, že se tyto bolesti snažila mírnit marihuanou.

Více pozornosti než její politováníhodný předčasný skon však přitahují mistrovsky provedená tetování se zvířecími motivy. Tetování po celé délce pokrývají ženinu levou paži a další tetování má také na pravém palci a předloktí.

Má se za to, že tetování poukazují na její vysoké společenské postavení, pročež mumie získává přezdívku „Pricezna Ukoku“, podle planiny Ukok, kde byla pochována. Jiní ale mají za to, že mohla být také šamankou či kněžkou kmene. Kdo je blíž pravdě?

Planina Ukok, kde byla mumie nalazena, foto Natalia Polosmak

PROKLETÍ PRINCEZNY

Skutečná role tajemné ženy ve společnosti zůstává neznámá stejně jako způsob, jakým její tetování vlastně vznikla. Profesor Kurt J. Irgolic z Ústavu pro analytickou chemii při Univerzitě Karla Františka ve Štýrském Hradci po prozkoumání mumie konstatuje, že „skytská princezna byla tetována nějakou úplně jinou, nám neznámou látkou“.

Ať už byla skytská žena čímkoliv, lidé z oblasti, kde byla pohřbena, ji považují především za svou ochránkyni a mnozí jí dokonce přičítají nadpřirozené schopnosti. Zdá se totiž, jako by se mumie i 2500 let po smrti bránila proti narušení hrobu a přemístění těla z místa jejího posledního odpočinku.

Letadlo, které mumii převáží do vědeckého institutu v Novosibirsku, začne mít za letu potíže s motorem a musí nouzově přistát. Na letišti je mumie naložena do nákladního vozu a vědci, kteří ji provázejí, se do cílové stanice vydávají autobusem.

Ten však cestou havaruje. Několik lidí utrpí zranění, ale naštěstí nikdo nezemře. Altaj tou dobou rovněž postihne silné zemětřesení. Tamní obyvatelé všechny tyto události spojují s pomstou princezny z Ukoku za narušení jejího posmrtného klidu. Mohou mumii skutečně provázet záhadné a nebezpečné síly?

Slavné tetování, foto Siberian Times
Foto: Wikimedia Commons, Natalia Polosmak, Siberian Times, Marcel Nyffenegger
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 444
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 1.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]
od Adriana Vojtíšková 22.5.2022 982
Legendární země, která je opředena monstrózním kultem tajemství jako málokterá jiná. Proudí z ní moře přírodního bohatství, materiálních pokladů i příběhů, jež vypráví o krajině bohům zaslíbené. Záhadou království Punt zůstává jeho poloha.      Na obchodní lodě jsou postupně nakládány kožešiny šelem, ebenové dřevo a drahé kamení. Vzácné zboží nemíří jen tak za ledajakým […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.3tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Jan Šedivý 20.5.2022 403
Americký generál George S. Patton (1885–1945) je kromě válečného umění zamilován i do teorie reinkarnace a věří, že v jednom ze svých minulých životů je římským legionářem. Své přesvědčení potvrdí v roce 1917 v malém severofrancouzském městečku Langres, kam poprvé v životě přijíždí na tankový výcvik. Ve chvíli, kdy mu místní styčný důstojník nabídne, že jej provede po městě, generál odmítne […]