Skip to content

Mumii tetované pravěké princezny obklopují záhady a možná i kletba

Přírodní mumie stará 2500 let je obklopena rouškou tajemství. Její společenská role je neznámá, nikdo netuší, jak vznikla její četná tetování a přemístění těla z jejího ledového hrobu provází série smolných událostí.

Kdo byla žena, které se přezdívá princezna z Ukoku?

Kdo by očekával, že nejvyšší pohoří Sibiře bude pro své drsné podmínky zcela pusté a člověkem nedotčené, mýlil by se. Altajská oblast, zejména tam, kde se setkávají hranice Ruska, Mogolska, Číny a Kazachstánu, je bohatým archeologickým nalezištěm, které svědčí o dávné přítomnosti lidí.

Bylo zde nalezeno již mnoho honosných hrobů, ale žádný se nedočká takové popularity jako hrob, který v létě roku 1993 se svým týmem odkrývá ruská archeoložka Natalia Viktorovna Polosmak (*1956). V neporušené pohřební komoře tehdy leží velmi zachovalé tělo ženy, na jejíž kůži jsou stále viditelná četná tetování.

Za existenci tohoto mimořádného objevu archeologové vděčí právě chladnému klimatu Altajského pohoří, jehož věčně zmrzlá půda stovky let chránila hrob před vykradači a rovněž perfektně zakonzervovala tělo mladé ženy.

Díky tomu se podaří zjistit příčinu její smrti, jakými metodami se léčila či dokonce zrekonstruovat její tvář. Ta největší tajemství však zřejmě zůstanou neobjasněna. Jde o jednu z mnoha prokletých mumií?

Mumie ženu z Ukoku, foto Wikimedia Commons
ZÁHADNÁ TETOVÁNÍ

Vědcům se po prozkoumání těla podaří stanovit, že mumie patří ženě, která nejspíše patřila ke kmeni Skytů a zemřela zhruba před 2500 let. V době skonu jí bylo něco přes 20 let a jako příčina smrti byla stanovena rakovina prsu s metastázemi.

Scany magnetickou rezonancí také odhalují starší zranění způsobená zřejmě při pádu z koně, která vyústila v zánět kostí. Žena na konci svého života podle všeho trpí obrovskými bolestmi a Natalia Polosmak je přesvědčena, že se tyto bolesti snažila mírnit marihuanou.

Více pozornosti než její politováníhodný předčasný skon však přitahují mistrovsky provedená tetování se zvířecími motivy. Tetování po celé délce pokrývají ženinu levou paži a další tetování má také na pravém palci a předloktí.

Má se za to, že tetování poukazují na její vysoké společenské postavení, pročež mumie získává přezdívku „Pricezna Ukoku“, podle planiny Ukok, kde byla pochována. Jiní ale mají za to, že mohla být také šamankou či kněžkou kmene.

Kdo je blíž pravdě?

Planina Ukok, kde byla mumie nalazena, foto Natalia Polosmak
PROKLETÍ PRINCEZNY

Skutečná role tajemné ženy ve společnosti zůstává neznámá stejně jako způsob, jakým její tetování vlastně vznikla. Profesor Kurt J. Irgolic z Ústavu pro analytickou chemii při Univerzitě Karla Františka ve Štýrském Hradci po prozkoumání mumie konstatuje, že „skytská princezna byla tetována nějakou úplně jinou, nám neznámou látkou“. Ať už byla skytská žena čímkoliv, lidé z oblasti, kde byla pohřbena, ji považují především za svou ochránkyni a mnozí jí dokonce přičítají nadpřirozené schopnosti. Zdá se totiž, jako by se mumie i 2500 let po smrti bránila proti narušení hrobu a přemístění těla z místa jejího posledního odpočinku.

Letadlo, které mumii převáží do vědeckého institutu v Novosibirsku, začne mít za letu potíže s motorem a musí nouzově přistát. Na letišti je mumie naložena do nákladního vozu a vědci, kteří ji provázejí, se do cílové stanice vydávají autobusem.

Ten však cestou havaruje. Několik lidí utrpí zranění, ale naštěstí nikdo nezemře. Altaj tou dobou rovněž postihne silné zemětřesení. Tamní obyvatelé všechny tyto události spojují s pomstou princezny z Ukoku za narušení jejího posmrtného klidu.

Mohou mumii skutečně provázet záhadné a nebezpečné síly?

Slavné tetování, foto Siberian Times

Foto: Wikimedia Commons, Natalia Polosmak, Siberian Times, Marcel Nyffenegger
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Perseidy: Letní nebeské divadlo
epochaplus.cz

Perseidy: Letní nebeské...

„Padá hvězda, něco si přej!“ Toto...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Omega Constellation s mimostřednou vteřinkou
iluxus.cz

Omega Constellation s...

Řada hodinek Omega Constellation se...
Jak jsem léčila kadidlem a vykuřováním
skutecnepribehy.cz

Jak jsem léčila kadidlem a...

Je strašné, když vám lékaři...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Konec Habsburka na českém trůně: Otrávil krále Kaše Bavor ze Strakonic?
epochaplus.cz

Konec Habsburka na českém...

Český král Rudolf Habsburský (1281 – 1307) dává před lahůdkami přednost obyčejné jáhlové kaši,...