Skip to content

Mumii tetované pravěké princezny obklopují záhady a možná i kletba

Přírodní mumie stará 2500 let je obklopena rouškou tajemství. Její společenská role je neznámá, nikdo netuší, jak vznikla její četná tetování a přemístění těla z jejího ledového hrobu provází série smolných událostí.

Kdo byla žena, které se přezdívá princezna z Ukoku?

Kdo by očekával, že nejvyšší pohoří Sibiře bude pro své drsné podmínky zcela pusté a člověkem nedotčené, mýlil by se. Altajská oblast, zejména tam, kde se setkávají hranice Ruska, Mogolska, Číny a Kazachstánu, je bohatým archeologickým nalezištěm, které svědčí o dávné přítomnosti lidí.

Bylo zde nalezeno již mnoho honosných hrobů, ale žádný se nedočká takové popularity jako hrob, který v létě roku 1993 se svým týmem odkrývá ruská archeoložka Natalia Viktorovna Polosmak (*1956). V neporušené pohřební komoře tehdy leží velmi zachovalé tělo ženy, na jejíž kůži jsou stále viditelná četná tetování.

Za existenci tohoto mimořádného objevu archeologové vděčí právě chladnému klimatu Altajského pohoří, jehož věčně zmrzlá půda stovky let chránila hrob před vykradači a rovněž perfektně zakonzervovala tělo mladé ženy.

Díky tomu se podaří zjistit příčinu její smrti, jakými metodami se léčila či dokonce zrekonstruovat její tvář. Ta největší tajemství však zřejmě zůstanou neobjasněna. Jde o jednu z mnoha prokletých mumií?

Mumie ženu z Ukoku, foto Wikimedia Commons
ZÁHADNÁ TETOVÁNÍ

Vědcům se po prozkoumání těla podaří stanovit, že mumie patří ženě, která nejspíše patřila ke kmeni Skytů a zemřela zhruba před 2500 let. V době skonu jí bylo něco přes 20 let a jako příčina smrti byla stanovena rakovina prsu s metastázemi.

Scany magnetickou rezonancí také odhalují starší zranění způsobená zřejmě při pádu z koně, která vyústila v zánět kostí. Žena na konci svého života podle všeho trpí obrovskými bolestmi a Natalia Polosmak je přesvědčena, že se tyto bolesti snažila mírnit marihuanou.

Více pozornosti než její politováníhodný předčasný skon však přitahují mistrovsky provedená tetování se zvířecími motivy. Tetování po celé délce pokrývají ženinu levou paži a další tetování má také na pravém palci a předloktí.

Má se za to, že tetování poukazují na její vysoké společenské postavení, pročež mumie získává přezdívku „Pricezna Ukoku“, podle planiny Ukok, kde byla pochována. Jiní ale mají za to, že mohla být také šamankou či kněžkou kmene.

Kdo je blíž pravdě?

Planina Ukok, kde byla mumie nalazena, foto Natalia Polosmak
PROKLETÍ PRINCEZNY

Skutečná role tajemné ženy ve společnosti zůstává neznámá stejně jako způsob, jakým její tetování vlastně vznikla. Profesor Kurt J. Irgolic z Ústavu pro analytickou chemii při Univerzitě Karla Františka ve Štýrském Hradci po prozkoumání mumie konstatuje, že „skytská princezna byla tetována nějakou úplně jinou, nám neznámou látkou“. Ať už byla skytská žena čímkoliv, lidé z oblasti, kde byla pohřbena, ji považují především za svou ochránkyni a mnozí jí dokonce přičítají nadpřirozené schopnosti. Zdá se totiž, jako by se mumie i 2500 let po smrti bránila proti narušení hrobu a přemístění těla z místa jejího posledního odpočinku.

Letadlo, které mumii převáží do vědeckého institutu v Novosibirsku, začne mít za letu potíže s motorem a musí nouzově přistát. Na letišti je mumie naložena do nákladního vozu a vědci, kteří ji provázejí, se do cílové stanice vydávají autobusem.

Ten však cestou havaruje. Několik lidí utrpí zranění, ale naštěstí nikdo nezemře. Altaj tou dobou rovněž postihne silné zemětřesení. Tamní obyvatelé všechny tyto události spojují s pomstou princezny z Ukoku za narušení jejího posmrtného klidu.

Mohou mumii skutečně provázet záhadné a nebezpečné síly?

Slavné tetování, foto Siberian Times

Foto: Wikimedia Commons, Natalia Polosmak, Siberian Times, Marcel Nyffenegger
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Návrat krásy vypínačů a zásuvek
rezidenceonline.cz

Návrat krásy vypínačů a...

Jsou malé rozměrem, ale nezbytné pro chod...
VIDEO: Kuličková dráha, od které neodtrhnete oči!
epochaplus.cz

VIDEO: Kuličková dráha, od...

Dřívka, magnety, pružinky a...
Duch za mě dopsal povídku
nasehvezdy.cz

Duch za mě dopsal povídku

Neměla jsem tehdy žádnou inspiraci,...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Švestkový závin z listového těsta
nasehvezdy.cz

Švestkový závin z listového...

Závin se švestkami zvládnete připravit...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...