Londýn je na konci 18. století starým městem – výstavní čtvrtě s královským palácem leží v sousedství špinavých uliček plných smradu, bláta a smrti. Na toto místo přichází starší dáma zahalená v šátku a s opovržením hledí na morální bídu kolem.
Jakýkoliv náznak necudnosti se jí hnusí – ona sama nikdy neměla v ložnici muže. Nic ji však neodradí – má zde poslání. Blíží se konec světa a ona jediná ví, kdy to nastane a jakým způsobem.
Joanna Southcottová (1750–1814) zde shání 144 000 vyvolených, kteří konec světa přečkají – samozřejmě za poplatek od 12 šilinků do jedné Guineje.
Matka mesiáše
Joannin otec je farmářem a ona sama dlouhá léta pracuje jako služka v Exeteru. Až do roku 1792 je řádnou členkou anglikánské církve, ale během tohoto roku zjistí, že má nadpřirozené schopnosti. Ve věšteckém transu sepíše věštbu, jež ohlásí konec světa.
A sebe označí jako ženu, o níž je řeč ve 12. kapitole Zjevení Janova: „Žena oděná sluncem, s měsícem pod nohama a s korunou dvanácti hvězd kolem hlavy.“
Ta, která přivolá draka
Tato žena porodí mesiáše, který spasí vyvolené, ale zároveň tím přivolá draka, který způsobí obrovské škody. Odchází do Londýna, kde shání přívržence a věrné, a na rok 1814 ohlašuje narození svého potomka.
Že jí je přes 60 let a stále je panna jí ve víře nezabrání. Ostatně když to svedla panna Marie, proč by to nemohl dokázat kdokoliv jiný?
Vstane Joanna z mrtvých?
Mesiáš se samozřejmě nenarodí. Pro Joannu tak jako tak konec světa nastává. Podle některých umírá v den, na který předpověděla zkázu světa, podle jiných až o měsíc později.
Její následovníci zvaní „Southcottiani“ totiž tělo uchovají ve skrytu v naději, že Joanna vstane z mrtvých. Teprve v okamžiku, kdy se začne rozkládat, odevzdají jej k pohřbu a oficiální datum smrti je stanoveno na 27. prosince 1814. Zůstávají jí i nadále věrni.
Tajemství Pandořiny skříňky
V roce 1861 vycházejí její spisy. Joanna po sobě zanechává také tajemnou bednu. Smí být otevřena pouze za přítomnosti 24 biskupů anglikánské církve (tolik jich totiž na počátku 19. století bylo v Anglii celkem) a jen v okamžiku největšího nebezpečí.
Zůstala zavřena až do roku 1927, kdy ji otevřel lovec záhad Harry Price (1881–1948).
Kromě několika nedůležitých papírů uvnitř nalézá jenom propadlý lístek do loterie.
Southcottiani tvrdí: „Nebyla to pravá bedna. Skutečné tajemství je nadále skryto!“ Co tedy přijde v okamžiku, kdy ji někdo najde a otevře? To nikdo neví…