26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Záhady historie
Mysteriózní Egypt: Megalitické stavby jako hvězdné mapy?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 5.9.2022
2.4tis
Zrekonstruovaný megalitický kalendář v Nabta Playa Foto: Raymbetz / CC BY-SA 3.0
269
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Každý zná starověké pyramidy v Gíze. Nejedná se ale o jediný komplex zajímavých objektů na území Egypta. V této mysteriózní zemi je totiž možné spatřit i další poutavé monumenty.

Jedná se například o megalitické stavby v oblasti Nabta Playa zhruba 800 km jižně od Káhiry.

Zrekonstruovaný megalitický kalendář v Nabta Playa Foto: Raymbetz / CC BY-SA 3.0 Souvisí stavba s pásem Orionu? Foto: Davide De Martin / NASA - ESA - CC - volné dílo Zde se nacházelo jedno z nejzáhadnějších míst Afriky Foto: CC - volné  dílo

Všude je písek, kamení a sucho. Přesto je možné zpozorovat v okolí vyschlého jezera Nabta Playa archeologickou expedici. Píše se rok 1973 a badatel Fred Wendorf s kolegou Romualdem Schildem provádějí výzkum.

Jejich cílem je rozluštění rozmístění místních tábořišť, mohyl a pohřebních kamenů. Udivuje je především velký výskyt kosterních ostatků dobytka a jiných hospodářských zvířat. Nazvou proto oblast „Údolí obětí“. Postupem doby však zjišťují, že se jedná nejspíš o objekt spojený i s jiným významem.

Souvisí stavba s pásem Orionu? Foto: Davide De Martin / NASA – ESA – CC – volné dílo

JAKO SOUHVĚZDÍ ORION!

V severní části oblasti Nabta Playa se nachází seskupení kamenů, které připomíná kalendář. Při bližším ohledání je zřejmé, že rozmístění balvanů odpovídá rozložení jakési astronomické pomůcky nebo plánovače.

Během pozorování je tak možné vypozorovat například údaje o příchodu letního slunovratu, nebo sledovat nákresy, které kopírují hvězdnou oblohu. Jeden z útvarů třeba vypadá přesně jako souhvězdí Orion! Specialista na atmosférickou a vesmírnou fyziku Thomas Brophy dokonce tvrdí, že se jedná o více než jen hvězdářský diagram.

Na základě pozorování a výpočtů dochází Brophy k závěru, že horniny jsou rozmístěny takovým způsobem, aby jejich vzdálenosti odpovídaly hodnotám rychlosti, kterými se pohybují hvězdy. Podle jeho poznatků má jít dokonce o „plány“ hvězd z galaxie Mléčné dráhy odpovídající jejímu vzhledu z doby kolem roku 17 500 před naším letopočtem!

Zde se nacházelo jedno z nejzáhadnějších míst Afriky Foto: CC – volné dílo

JAK TO BYLO?

Do případu se zapojí výzkumný tým University of Colorado a roku 2007 publikuje článek k tématu. Rezolutně v něm odmítá Brophyho názor o zobrazení Mléčné dráhy v podobě z roku 17 500 před naším letopočtem.

Tvrdí, že jsou data nejen přemrštěná, ale také v naprostém nesouladu s archeologickými vykopávkami. Přesto však potvrdí některé dílčí závěry, o kterých Thomas Brophy hovoří. Dokázal snad někdo před 19 500 lety opravdu sestavit z obřích kamenů hvězdnou mapu? Či jde v rozmístění megalitů o pouhou náhodu?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 805
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 3.3tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]