Skip to content

Mýtická šelma Onza: Chovali ji dávní Aztékové?

Oblast Střední Ameriky je nebývale bohatá na všemožné legendy o tajemných a bájných tvorech. Patři mezi ně i velká šelma připomínající křížence pumy a vlka zvaná onza. Dle zkazek má dodnes přežívat na území mexických států Sinaloi a Sonora.

Jde opravdu jen o mýtus?

„Zbarvením se velmi podobala pumě ale vzhledem zase připomínala vlka. Její tělo prý bylo protáhlejší, štíhlejší než u pumy. Uši výrazněji postavené na hlavě,“ píše v 16. století kronikář dobývání Aztécké říše Bernal Díaz del Castillo (1496–1584). Jeho záznam se časem ukáže jako jeden z klíčových důkazů existence zvláštní šelmy, kterou Mexičané dodnes nazývají onza. Výprava španělského dobyvatele Hernána Cortése (1485–1547) ji údajně spatří v zahradě azteckého vládce Montezumy (1466–1520) ve slavném starobylém městě Tenochtitlán.

Aztékové šelmě říkají cuilamiztli, později se pro ni ustálí mexický název onza. A ačkoliv většina badatelů je přesvědčená, že jde o dávno vyhynulého tvora, někteří kryptozoologové věří, že by se ve středoamerické divočině mohla vyskytova dodnes.

Dokládají to údajně různá pozorování tvora, který onzu z popisů španělského kronikáře připomíná.

Tyto tajemné šelmy měl vlastnit i slavný vládce Montezuma. Foto youtube (The British Museum)
POVEDLO SE JI ULOVIT?

Svědků postupně přibývá. V 17. století popisuje jeden jezuitský misionář, jak napadla čtrnáctiletého chlapce. Příběhy o ní si vypráví také indiáni kmene Apačů v průběhu 19. století a v roce 1938 je údajně náhodně ulovena v pustých horách provincie Mazatlán.

V druhé polovině 20. století se podle některých badatelů daří získat několik lebek, které této šelmě údajně patří. „Dvě tyto lebky se dostaly k Richardu Greenwellovi (1942–2005) z Mezinárodní kryptozoologické společnosti.

Třetí se našla ve sbírce Akademie přírodních věd ve Filadelfii,“ uvádí američtí spisovatelé Jonathan Maberry a David F. Kramer. Zmíněný Richard Greenwell prý s pomocí místních rančerů dokonce jeden exemplář uloví a vědci ho následně podrobují pitvě.

„Výsledky potvrdily, že se jedná opravdu o nový druh velké kočkovité šelmy, blízce příbuzné pumě,“ uvádí český kryptozoolog Jaroslav Mareš (*1937). Vědci však navzdory tomu odmítají existenci onzy uznat.

Podaří se časem najít nějaké další důkazy?

Je onza jen výmyslem nebo skutečným existujícím druhem? Foto cryptidz.fandom.com

Foto: karlshuker.blogspot.com, youtube (The British Museum), cryptidz.fandom.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články