26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Na co zemřel Jan Žižka?
Mirek Brát
od Mirek Brát 6.7.2021
6.6tis
Jan Žižka, historická osobnost, jejíž úloha v našich dějinách je předmětem laických i odborných diskuzí.
280
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Během tažení na Moravu umírá dne 11. října 1424 husitský vojevůdce Jan Žižka. Ani po téměř šesti stoletích není jasné, co bylo příčinou jeho skonu.

Jan Žižka, historická osobnost, jejíž úloha v našich dějinách je předmětem laických i odborných diskuzí. Co neprosadilo v husitství slovo, pomohl prosadit palcát… Jan Žižka – jezdecká socha. Žižkova mohyla v katastru obce Žižkovo Pole. Na konci života si Jan Žižka nechal říkat: Jan Žižka z Kalicha.

Na místě, kde husitský hejtman vydechl naposledy, byla v roce 1874 odhalena mohyla. Nyní se nachází v katastru obce Žižkovo Pole. Při návštěvě tohoto památníku si mohou lidé připomenout nejen kontroverzní Žižkovu osobnost, ale i přetrvávající dohady o příčině jeho smrti. Jisté je pouze to, že Žižka nepodlehl následkům zranění z boje, ale nemoci.

Co neprosadilo v husitství slovo, pomohl prosadit palcát…

Diagnózy a teorie

Potíž je v tom, že dobové kroniky velmi povšechně hovoří ve smyslu, že vojevůdce zemřel na následky hlízy. Takovou diagnostiku můžeme do moderního medicínského jazyka přeložit jako zduření uzlin při místním zánětu. V minulosti se však objevily rovněž teorie otrávení arzénem či nakažení morem?

Na konci života si Jan Žižka nechal říkat: Jan Žižka z Kalicha.

Kde je pravda? Je nutné zdůraznit, že „hlíza“ byla opravdu příznakem morové diagnózy. V Čechách se ovšem mor v roce 1424 nevyskytoval. Navíc, kromě Žižky nikdo jiný ve vojenském táboře infekční nemocí neonemocněl.

Rovněž tak nepravděpodobnou variantou je otrava arzénem. Ne snad, že by Žižka neměl nepřátel.

Žižkova mohyla v katastru obce Žižkovo Pole.

Bylo by ovšem složité v rušném vojenském ležení takové selektivní travičství vrcholného představitele realizovat. Opět by zde bylo riziko, že na otravu onemocní i někdo jiný. Faktem však zůstává, že v roce 1423 byl Žižka varován, že k likvidaci jeho osoby byl vybrán nájemný vrah, který se již dal do přípravy atentátu, dokonce inkasoval zálohu za svoje temné dílo.

Realita versus mýtus

Současní vědci a badatelé se nyní nejvíce k přiklánějí k teorii, že Žižka zemřel v důsledku hnisavého onemocnění, které způsobil zánětlivý útvar. S jeho léčením by si současní lékaři jistě poradili. V patnáctém století to však bez vyspělé chirurgie a antibiotik byl život ohrožující stav.

Jan Žižka – jezdecká socha.

K rozvoji onemocnění jistě přispěl i Žižkův věk a nízká úroveň hygieny v tehdejší době. Tato diagnóza se pramálo hodila do romantických představ o udatném vojevůdci, kterého usmrtil zánět z neléčeného „nežitu“.

Bude však nejblíže pravdě. Na nemoci je i ta nejdelší vozová hradba jaksi krátká…

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.8tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.3tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.2tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]