reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Na Zemi každoročně spadne 5200 tun mimozemského materiálu!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.5.2021
5.7tis
Částice vesmírného prachu, foto Amara / Creative Commons / CC BY 1.0
29
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Nově publikovaná zpráva odhaluje výsledky dvacetileté práce vědců, kteří v Antarktidě pozorovali a sbírali mimozemské částice. Podle jejich závěrů je planeta každoročně bombardována tisíci tun materiálu z vnějšího vesmíru.

Částice vesmírného prachu, foto Amara / Creative Commons / CC BY 1.0 Vědecká stanice Concordia, foto Stephen Hudson / Creative Commons / Voné dílo Mikroskopický snímek kosmických sferulí, Shaw Street / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Většina částic k Zemi dorazila od Jupitera, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

V novém vydání vědeckého časopisu Earth and Planetary Science Letters byly publikovány výsledky dlouhodobé studie mezinárodního výzkumného týmu, který dlouhá dvě desetiletí poblíž francouzsko-italské polární stanice Concordia v centrální Antarktidě prováděl sběr mimozemských částic.

Již dříve byly mikrometeority a částice vesmírného prachu nacházeny například v hlubokomořských sedimentech, na pouštích, v sedimentárních horninách i polárních ledových oblastech. Dlouho ale chybí ucelený výzkum těchto částic. Jejich původ, velikost a objem spadu jsou proto předmětem debat.

Vědecká stanice Concordia, foto Stephen Hudson / Creative Commons / Voné dílo

VESMÍR POD MIKROSKOPEM

Nyní tým vedený Julienem Rojasem z pařížské výzkumné univerzity přináší odpovědi. Dóm C, jeden z vrcholů antarktického ledového štítu, pro tuto studii činnost poskytuje téměř dokonalé podmínky.

„Dóm C je ideálním místem sběru díky nízké akumulaci sněhu a téměř absenci pozemského prachu,“ vysvětlují vědci. Ti za posledních dvacet let provedli několik nezávislých sběrů extrémně čistých vzorků antarktického sněhu, které následně analyzovali pomocí elektronového mikroskopu.

Celkem se jim podařilo identifikovat 1280 neroztavených mikrometeoritů a 808 kosmických sferulí, miniaturních kuliček o průměru 30 až 350 mikrometrů.

Mikroskopický snímek kosmických sferulí, Shaw Street / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PRACH Z JUPITERA

Z objemu zachycených částic vědci rovněž vypočítávají, že celkem k Zemi před vstupem do atmosféry ročně dorazí asi 15000 tun kosmického prachu. Aniž bychom si čehokoliv všimli, na povrch planety každý rok dopadá 5200 tun maličkých vesmírných částic.

Vědci tvrdí, že jejich měření objemu mimozemských částic na Zemi jsou důležitou odpovědí na mnoho astrofyzikách a geofyzikálních problémů, protože tyto vesmírné horniny mohly na planetu přinést mnoho prvků. Týmu se dokonce podařilo vystopovat, odkud většina tohoto materiálu pochází.

„Naše numerické simulace naznačují, že většina mikrometeoritů a kosmických sferulí pochází z komet z okolí Jupitera a menší část z hlavního pásu asteroidů,“ stojí ve zprávě. Tato nová zjištění však nabízejí hned několik dalších otázek.

Kolik pozemských materiálů ve skutečnosti na planetu přišlo z vnějšího vesmíru? A mohl právě tento spad být klíčem pro vznik života na Zemi?

Většina částic k Zemi dorazila od Jupitera, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.5tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]