18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Neobjasněné události
Nacistické tajné zbraně na Baltu
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.5.2021
4.4tis
Německá zkušebna torpéd v lokalitě Babie Doly u Gdyně.
373
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Také polské pobřeží Baltského moře je spojené s experimenty tajných – odvetných zbraní, pomocí kterých chtělo hitlerovské Německo zvrátit průběh druhé světové války. Jedním z míst, kde byly pokročilé zbraňové systém testovány, je i zkušebna torpéd nedalo přístavu Gdyně.

Německá zkušebna torpéd v lokalitě Babie Doly u Gdyně. Objektu dominuje pozorovací věž. Zkušeben torpéd měla německá armáda na Baltu více. Jedna menší se nachází i u poloostrova Hel. Fungovala v režimu pozorovatelny. S oblibou ji nyní navštěvují čluny potápěčů. Zkušebna je v mělké vodě bohaté na podmořský život.

Polygon v moři

Německá zkušebna pojmenovaná jako Torpedowaffenplatz Hexengrund je stále viditelná v moři v gdyňské lokalitě Babie Doly. Testovací centrum pro torpéda zde bylo otevřeno v roce 1942. V závěru války se zde zkoušela především nová letecká torpéda.

Polské pobřeží Baltu bylo militarizované ještě před začátkem druhé světové války. Na snímku opevnění poloostrova Hel.

Právě v oblasti vývoje torpéd odpalovaných z letadel měly německé ozbrojené síly zpoždění v porovnání se spojeneckými armádami. Testovací polygon Hexengrund sestával ze čtyřpodlažní budovy doplněné pozorovací a velitelskou věží.

Objektu dominuje pozorovací věž.

Železobetonový objekt disponoval dvojicí šachet pro vypouštění torpéd. V zátoce pak byla umístěna síť, do níž byla vystřelená torpéda zachycena. Torpédová zkušebna Hexenburg fungovala až do úplného závěru války.

V posledních dnech světového konfliktu byla stavba využita i pro evakuaci německých vojáků a civilistů před postupující Rudou armádou: sovětské jednotky polygon obsazují 6. května 1945.

Raketové torpédo

Poslední výzkumy polských historiků prokázaly, že v polygonu u Gdyně byla testována i jedna z tajných zbraní. Jednalo se o bombové torpédo BT 1000 vybavené raketovým pohonem. Němci ho chtěli použít například proti spojeneckým námořním svazům. Jak již název zařízení napovídá, šlo o kombinaci torpéda a bomby.

Zkušeben torpéd měla německá armáda na Baltu více. Jedna menší se nachází i u poloostrova Hel. Fungovala v režimu pozorovatelny. S oblibou ji nyní navštěvují čluny potápěčů. Zkušebna je v mělké vodě bohaté na podmořský život.

Díky raketovému pohonu na tuhá paliva byla obrana lodí proti takové zbrani velmi problematická. Tím však možnosti použité raketového torpéda nekončí. Bylo totiž schopné nasazení i proti pozemním cílům. Objevují se rovněž teorie, že německé letectvo chtělo novým typem torpéda vyzbrojit také experimentální raketové letouny, například Messerschmitt Me 163 Komet.

Testování torpéd na polygonu Hexengrund probíhalo ve spolupráci s výzkumným ústavem Graf Zeppelin ve Stuttgartu.

Foto: autor
Lokalita:
Další článek
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 1.1tis
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 862
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.9tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 2.0tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.1tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]