30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Paranormální jevy
Nahrávka lochnesky: Je na videu legendární příšera?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.8.2022
2.5tis
Skotské jezerní monstrum není třeba představovat, foto Pixabay
248
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Má koňskou hlavu, dlouhý krk, dva páry ploutví vyrůstající z dlouhého štíhlého těla. Čas od času jsou vidět také jakési hrby na hřbetě vyčnívající z vody. A právě tyto hrbu údajně zachycuje video z roku 1960. Je na nahrávce skutečně natočena legendární lochneska?

Britský badatel Timothy Kay Dinsdale (1924–1987) by mohl být označován různými přívlastky, avšak „nevzdělaný, nezkušený a unáhlený“ mezi ně nepatří. Dinsdale má za sebou kariéru v britském královském letectvu, pracuje jako letecký inženýr a svůj volný čas věnuje intenzivnímu pátrání po jezerním monstru.

Celkem se za svého života zúčastnil 56 výprav. V dubnu roku 1960 odcestuje k jezeru Loch Ness na expedici. Už pátého dne, přesněji 23. dubna, letec stojí na molu a pozoruje, jak se na opačné straně jezera něco pohybuje a zanechává to za sebou výraznou brázdu.

Muž se chopí kamery a během následujících okamžiků natáčí necelou minutu dlouhý černobílý film, na němž je nejvíce patrná právě masivní brázda, která se tvoří za nejasným rychle plujícím objektem. Dinsdale věří, že objekt, který nafilmoval, je právě onen často zmiňovaný hrb příšery.

Kromě toho také tvrdí, že koncem své expedice viděl ještě několikrát, jak lochneska vystrčila z vody hlavu a dlouhý krk. Natočit se mu to ale nepodařilo. Je ale na videu skutečně záhadný tvor?

Lochneska se prý podobá plesiosaurovi, foto Nobu Tamura / Creative Commons / CC BY 3.0

ŽIVÝ ČI NE?

Na film se důkladně podívají odborníci ze zpravodajského střediska leteckého průzkumu. Jejich cílem je zjistit, zda jde o neživý objekt, či nějaké zvíře. Výsledky analýzy tvrdí, že věc ve vodě je pravděpodobně živá.

Skeptikové se ale proti těmto závěrům ostře postaví. Tvrzení zpravodajců zpochybňují s tím, že použitá technika je nepřesná. Sami jsou přesvědčeni, že objekt na nahrávce není nic jiného než menší motorový člun.

Nejenže brázda na hladině člunu tomu zcela odpovídá, ale i sám objekt, přestože je rozmazaný, za všeho nejvíc vypadá přesně jako malé plavidlo. Je tímto záhada Dinsdaleovy nahrávky rozluštěna a uzavřena?

NOVÉ DŮKAZY

V roce 1993 v případu nastává zvrat. Americká televizní společnost Discovery Communication se na záběry podívá znovu a pomocí moderních technologií film „vyčistí“, aby byl zřetelnější. Poté vyjde najevo, že na záběrech je cosi, co blízce připomíná hlavu a krk plesiosaura.

Za ní je pak na hladině zřetelný stín, který zase odpovídá tělu druhohorního tvora, které je ponořeno pod vodou. Technik, který film zkoumá, pak překvapeně prohlašuje: „Než jsem tem film viděl, myslel jsem, že lochneska je jen snůška nesmyslů.

Teď už si nejsem tak jistý.“ Může být Dinsdaleův film považován za jeden z důkazů, že v jezeře skutečně žije cosi velkého?

Foto: Creative Commons a Pixabay
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.8tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 1.7tis
Už po staletí se vypráví o bludičkách a tajemných světlech, která se objevují v lesích na jihu Čech a někdy jsou prý i životu nebezpečná. Podle pověstí svádějí pocestné a noční chodce z cesty, ti pak v lepším případě zabloudí, v tom horším zahynou v bažinách. Některá novodobá svědectví působí ještě zlověstněji. Co jsou záhadná […]
od Adriana Vojtíšková 27.9.2022 2.5tis
Na fotografie lze údajně zachytit ledacos. Zní až neuvěřitelně, že pouhý fotoaparát může zaznamenat i sféru nehmotnou. Co když to ale opravdu funguje?     Známým fenoménem jsou snímky, na nichž se mají zjevovat duchové. Existuje jich dokonce nepřeberné množství! Známým „duchařským“ snímkem je například fotografie bílé paní stojící uprostřed silnice v Quezon City na […]