26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Nalézá se ve Stonehenge pravěký přechod na onen svět?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 23.12.2019
4.6tis
83
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Měli lidé v době kamenné bránu mezi světem živých a mrtvých? Jestli ano, asi stála nedaleko proslulého kamenného kruhu Stonehenge! Tým univerzitních archeologů tu v roce 2009 objevil pozůstatky dalšího, menšího kruhu, postaveného z modrých kamenů.

Vědci se domnívají, že jde o další část obrovského pohřebního areálu, který představoval bránu do říše mrtvých. Objevili pravěký vstup do podsvětí?

Mělo slavné Stonehenge i menšího „sourozence“?

Nad rozlehlou plání na břehu řeky Avon nedaleko města Salisbury, zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Londýna, se vznáší halas mnoha hlasů a tupé údery nástrojů, jež se opatrně prokousávají vrstvou zeminy.

Během letních měsíců roku 2009 tu pracuje početný tým archeologů ze čtyř britských vysokých škol – univerzity v Sheffieldu, Bristolu, Manchesteru a Bournemouthu.

Chtějí odhalit další z tajemství pravěkého kultovního areálu, známého jako Stonehenge. Od slavného megalitického monumentu sem vede necelé tři kilometry dlouhá cesta, na jejímž konci se očekává významný nález.

Když se ozve vzrušený křik jednoho z kopáčů, nemají archeologové tušení, jak fantastický objev je čeká!

Muž totiž při odhrnování hlíny odkrývá podivný důlek, který naznačuje, že v něm před dávnými věky cosi stálo – zřejmě nějaký obří kámen. Opodál je objeven další a pak ještě několik, jež svým umístěním vytvářejí kruh o průměru asi deseti metrů.

Zdá se, že jen pár kilometrů od gigantického kamenného kruhu Stonehenge stál ještě jeden menší!

Modrý kámen odborníkům nedává spát.

ZÁHADA MODRÉHO STONEHENGE

Z důlků britští archeologové usuzují, že tu stával kruh z 25 kamenů, obklopený širokým příkopem a valem. Jeho vznik odhadují na dobu kolem roku 2400 př. n. l. Hroty šípů objevené uvnitř kruhu ovšem podle archeologů naznačují, že samotné kameny byly vztyčeny zhruba o 500 let dřív.

A navíc byly zřejmě modré! Jsou totiž nalezeny zbytky doleritu – horniny zvláštní namodralé barvy, která měla být dopravována z welšského pohoří Preseli, vzdáleného skoro 250 kilometrů. Specifická barva kamenů dává kruhu i jméno: Bluehenge, tedy modrá obdoba Stonehenge.

„Je to skutečně neuvěřitelný objev. Nově objevený kruh a příkop je třeba považovat za nedílnou součást Stonehenge a ne za samostatný pomník,“ tvrdí Dr. Joshua Pollard z univerzity v Bristolu.

Modré Stonehenge má být, stejně jako jeho větší bratr a pohřební cesta mezi oběma monumenty, součástí obrovského pohřebního areálu lidí z mladší doby kamenné. Nalezli snad britští vědci jakýsi pravěký přechod na onen svět?

Střeží Stonehenge temné tajemství?

PRAVĚKÝ VSTUP DO PODSVĚTÍ

Podle archeologů by této hypotéze mohl nasvědčovat i fakt, že je na místě nově odkryté megalitické památky objeveno velké množství popela.

„Jen málokdo dnes ví, že Stonehenge bylo jedním z největších britských pohřebišť té doby. Možná, že kruh modrých kamenů byl místem, kde byli lidé zpopelněni předtím, než byl jejich popel pohřben ve Stonehenge. Možná právě v Modrém Stonehenge začínali svou poslední cestu…“

domnívá se šéf výzkumného projektu Stonehenge Riverside Project prof. Mike Parker Pearson z univerzity v Sheffieldu. To ovšem vrhá na funkci megalitického památníku jasnější světlo – dosud se o něm totiž uvažovalo hlavně jako o astronomické observatoři.

„Důsledky tohoto objevu jsou obrovské. Je to přesvědčivý důkaz, že tento úsek řeky Avon byl ústřední pro náboženský život lidí, kteří postavili Stonehenge,“

říká prof. Julian Thomas z univerzity v Manchesteru. Komplex má podle něj nezastupitelné místo v pohřebních obřadech doby kamenné a řeka Avon prý v té době zřejmě symbolizovala přechod mezi světem živých a mrtvých. Může být areál ve Stonehenge jakýmsi pravěkým vstupem do podsvětí?

Rozluštíme někdy všechny záhady spojené se Stonehenge?

JAK STARÉ JSOU PAROHY?

Jen několik století po svém vzniku byl prý kruh modrých kamenů rozebrán a obří balvany zmizely neznámo kde. Univerzitní tým archeologů se podle nejnovějších poznatků domnívá, že byly zřejmě někdy kolem roku 2500 před Kristem použity při opravách monumentu Stonehenge, kde jsou také objeveny kameny z doloritu.

Archeologové navíc řeší otázku, kdy byl menší kruh postaven a za jak dlouho byl rozebrán. Najít odpověď snad pomůže radiokarbonová metoda datování, jež má určit stáří parohů, které pravěcí stavitelé používali jako nástroje. Moderní vědecké postupy ale slibují i mnohá další odhalení.

Jedna z teorií z roku 2008 se například zakládá na nálezech lidských ostatků s různými deformacemi, které vedou vědce z univerzity v Bournemouthu k domněnce, že místo mohlo být využíváno k léčení různých nemocí. Co všechno se ještě o pravěkém komplexu ve Stonehenge dozvíme?

Lenka Kabeláčová

Foto: grahamhancock.com, wallpaperflare.com, thevintagenews.com, kateandtoms.com, pxfuel.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 458
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.4tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]