Domů     Náboženství a okultismus
Sibiřská mumie Ukok: Dřímá v ní dávná magie?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 23.12.2019
5.2tis
293
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Hranice Ruska, Mongolska a Číny je oblastí, kde pro většinu lidí ze západního světa dávají lišky dobrou noc. O to překvapivější je tamní unikátní nález tisíce let starého hrobu krásné princezny a jejího doprovodu.

Kým byla tajemná žena z náhorní plošiny Ukok? A co znamenalo její neobvyklé a pečlivě vyvedené tetování?

Pomocí počítačové rekonstrukce se podařilo sestavit přibližnou podobiznu dávné princezny z náhorní plošiny Ukok.

Na kamenité plošině pokryté trsy žlutozelené trávy je živo. Do dálky se rozléhají údery krumpáčů nořících se do ztvrdlé země přerušené čas od času výkřikem nebo nadávkou. Archeologové pracují už dlouho a u některých začíná převládat přesvědčení, že je mohyla, kterou zkoumají, přece jenom prázdná.

Archeoložka původem z ruského Novosibirska Natalia Polosmak se ale nechce vzdát. Má nejasný pocit, že by prastaré místo skutečně mohlo ukrývat nějaké poklady. Z výkopu se náhle ozve překvapený výkřik.

Její kolegové ukazují na zčernalé kusy dřeva. Nadcházející hodiny pracují všichni se zatajeným dechem. Před jejich zraky se objevuje prastará dřevěná rakev překrytá prkny. V ní leží neuvěřitelně zachovalá mumie ženy, která zemřela zřejmě v relativně mladém věku.

Později se ukazuje, že jde o jeden z největších archeologických nálezů. A také záhad. Co o mumii víme?

Archeoložce z ruského Novosibirska Natalii Polosmak se podařilo na Sibiři objevit hrob ženy starý přes dva tisíce let.

KRÁSKA V LEDU

Když v roce 1993 nachází tým vedený Natalií Polosmak na studené náhorní planině Ukok v promrzlé Sibiři hrob s mumií ženy staré zhruba 2500 let, jde o hotovou senzaci. Její tělo oblečené do vlněné sukně a košile z hedvábí je díky ledovému závoji neuvěřitelně dobře zachovalé.

Okamžitě po nálezu se začíná zjišťovat, kdo se za tajemnou ženou, která byla ve své době podle badatelů velmi krásná, skrývá. Indicie ukazují na kočovný národ Pazyryků. Z předmětů, které byly pohřbeny s ní, vědci usuzují, že byla zřejmě velmi vysokého a váženého postavení.

Začínají proto zhruba 25letou neznámou označovat jako altajskou princeznu. Zároveň s tím se ale po okolí začínají šířit zkazky, že šlo dost možná o čarodějnici a že je mumie prokletá. Proč tomu stále mnozí domorodci věří?

Záhadou také zůstávají zvláštní tetování na těle dávné princezny. Mají nějaký skrytý význam?

TETOVÁNÍ JAKO ŠIFRA?

Největší otazníky panují kolem zvláštních modrých tetování ženy. Vypodobňují fantastická zvířata, která jako by připomínala křížence ptáků a jelenů. Na levém rameni pak najdeme mýtického jednorožce. Mohlo by jít o důkaz, že tento tvor na Sibiři skutečně existoval?

Natalie Polosmak věří, že tetování by mohla skutečně ukrývat informace, které se nám nedaří rozluštit. „Ve srovnání se všemi tetováními nalezenými archeology po celém světě, tato jsou nejsložitější a nejkrásnější,“ říká badatelka, která věří, že byla žena něčím výjimečná.

„Nepochybně měla nějaké speciální znalosti, možná byla léčitelkou či vypravěčkou lidových příběhů.“ Ani Polosmak ovšem nevylučuje další možnost: To, že byla mladá žena čarodějkou nebo šamankou, která velmi dobře rozuměla přírodní magii.

Po vynesení mumie z hrobky postihly oblast živelné katastrofy, například nejhorší záplavy za 50 let. Může za to dávná kletba?

SPUSTILA KLETBA ZKÁZU?

Altajští domorodci jdou v odvážných hypotézách ještě dál. Tvrdí, že šlo o kněžku, která do svých tetování zašifrovala důležité informace pro lidstvo. „Věří, že doba přečíst tuto informaci ještě nenastala.

Žena prý odešla dobrovolně ze světa chránit Zemi před zlými duchy,“ vysvětluje ruský publicista Igor Bukker. Mnozí lidé navíc věří, že s mumií tajemné krásky je spojena zlá kletba. Pravděpodobně ji přivolala přímo ona, když vzývala duchy, aby jí po smrti chránili.

Po vynesení těla z hrobky totiž celý kraj začaly sužovat katastrofy – nejprve nejhorší záplavy za 50 let a následně série zemětřesení, která v oblasti nemá obdoby. V současnosti je hrob, kde byla mumie vykopána, uzavřen.

Místní vláda ho chce přebudovat na moderní hrobku, do které by se mumie vrátila. Přinese to konečně celé oblasti klid?

Autor článku: Filip Appl

Foto: discovermagazine.com, lisa.gerda-henkel-stiftung.de, 02varvara.wordpress.com
reklama
Související články
od Matěj Soukup 26.11.2021 1.5tis
Na to, jestli se zemřelí dokážou za určitých okolností vrátit v nějaké podobě na krátkou chvíli zpět mezi živé, má každý z nás vlastní názor. Někteří věří, že pokud takového navrátilce ze záhrobí nepřivítáme jako živého, mohlo by to mít ošklivé následky. V Asii proto při tradičním svátku lidé své zemřelé členy rodiny uvítají, jako […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.6tis
Hlavní aktérkou příběhu je Clara de Bugny (1471–1514). Už od dětství je dívka neobyčejně oddána bohu, vede skromný život a straní se všemu světskému.     Dnes, kdy již známe mnoho podobných případů, zřejmě již nikoho nepřekvapí, že se právě u Clary časem začala objevovat stigmata. Pro tehdejší společnost však šlo o znamení, s nímž […]
od Filip Appl 21.11.2021 1.5tis
K zázračným uzdravením dochází podle církevních představitelů poměrně často. Někdy proběhnou zcela mimo pozornost veřejnosti i církve samotné, jindy se z nich ale stanou poměrně podrobně sledované případy. Tak tomu bylo i v roce 2002, kdy měla přímluva u blahoslavené ženy pomoci muži s rakovinou. Jak přesně k tomu došlo? Když v říjnu roku 2002 Španěl Antonio J. Sedano Madrid zjistil, […]
od Matěj Soukup 18.11.2021 1.8tis
Okolo 10. století našeho letopočtu vládli na severu Evropy v dnešní Skandinávii už několik století Vikingové, kteří prosluli jako obávaní nájezdníci a válečníci. Zároveň však v úctě k bohům i ke svým druhům, kteří padli v boji, vztyčovali kameny s runovým písmem. Na každého, kdo by se odvážil tyto kameny poškodit, prý čeká hrozivá smrt. […]
od Mirek Brát 17.11.2021 1.8tis
Legenda o „Věčném Židovi“ je srovnatelná s mytologickými příběhy, v jejichž středu může být například ithacký král Odysseus nebo hrdina Prometheus, který daroval lidem oheň. Přesto se zdá, že legenda o „Věčném Židovi“ může mít i reálné kořeny. „Věčný Žid“ jmenovaný nejčastěji jako Ahasver, má být jeden z židovských obyvatel, kteří se posmívali Ježíšovi, když byl v dubnu roku […]