Historie pamatuje zkázu mnoha lodí i s jejich nákladem, které zůstávají pochované pod mořskou hladinou. Některé příběhy jsou ovšem tragičtější než jiné.
Jako případ německé lodi Wilhelm Gustloff, jež na sklonku druhé světové války, v lednu 1945, vyplouvá z polské Gdyně a míří do německého Kielu. Na palubě se v té chvíli tísní asi 10 500 lidí, kteří prchají před postupující sovětskou armádou. Ale do cíle drtivá většina z nich nikdy nedorazí.
Plavidlo totiž lokalizuje sovětská ponorka S-13, jež na plavidlo vyšle několik torpéd, které ho zasáhnou na třech místech! Wilhelm Gustloff se v plamenech potápí na dno a tento okamžik se do historie zapíše černým písmem.
Odhady o počtu obětí se sice různí, ale pohybují se kolem 9000 lidí! Jde o největší námořní katastrofu ve známých dějinách lidstva, a možná ještě větší, než se zpočátku zdá.
Postupem času vychází najevo, že na lodi mohl být převážen také osmý div světa – legendární jantarová komnata! Německý historik Heinz Schön, který na lodi cestoval jako německý voják, později tvrdí:
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.