Skip to content

Tajemné tunely v Savannah

Záhadná podzemí nejsou jen doménou světových metropolí, najít je můžeme i v daleko menších městech. To je i případ nejstaršího sídla americké Georgie Savannah. Právě zde se totiž nachází rozsáhlý labyrint tunelů s bohatou a děsivou minulostí. Skutečně jím protékal alkohol i krev?

Uličkou přístavního města se hrne rozzuřený dav. Někteří z obyvatel třímají v rukou vidle či lopaty, jiní si vystačí s nahrubo opracovanými klacky. Všichni se tlačí kolem hromotluka v ošoupané špinavé košili, který je se svázanýma rukama vláčen stále dál a dál na okraj města. Konečně je výprava na místě. Desítky lidí pokřikují na údajného vraha dívky. Někdo přehodí lano přes pevnou větev stromu a za chvíli už vyděšenému mohutnému muži uvazují kolem krku oprátku. Nikdo mu nepomůže. Trvá dlouho, než vydechne naposledy, lid městečka Savannah se však nakonec své spravedlnosti dočká. Nebo ne? Jen několik dní po popravě je nalezena další mrtvá žena. Lidé ve městě jsou na pokraji paniky. Popravili snad nevinného? Nebo pokračuje ve vraždách duch oběšence?

Využívali kdysi temné podzemní tunely pod městem pašeráci a otrokáři?

Inspiroval autorku slavného monstra?

RENÉ ASCHE RONDOLIER, tak se jmenoval onen hromotluk, který údajně ve městečku Savannah vraždil ženy a děti na začátku 19. století. Před zákonem se měl ukrývat ve spletitých katakombách rozkládajících se především pod tamním hřbitovem a právě tam má také dodnes strašit jeho duch. Ačkoliv dodnes není jasné, nakolik je jeho příběh vymyšlený a kolik z něj se zakládá na pravdě, traduje se, že byla postava Reného inspirací i pro anglickou autorku slavného Frankensteinova monstra MARY SHELLEY (1797–1851). Pro lovce záhad má však tento příběh ještě jeden podstatný význam. Potvrzuje, že by se pod Savannah mohly kromě dosud objevených tunelů rozkládat i další skutečně rozsáhlé podzemní prostory. Skutečně dohromady sloužily v minulosti k nejrůznějším nekalým účelům včetně pašování nebo obchodu s otroky?

Smrt pod povrchem

Na otázku, zda se pod přístavním městem Savannah ukrývá rozsáhlá síť tunelů, by každý obyvatel města zřejmě ihned odpověděl, že ano. Nicméně důkazy máme jen o malé části tohoto podzemí. Známý je například tunel pod bývalou nemocnicí Candler. Tamní podzemí dlouhou dobu sloužilo jako márnice a karanténní místo pro nakažené. Místní průvodce JOAN ALTMEYER dokonce tvrdí, že v prostorách pod nemocnicí docházelo k nejrůznějším zdravotnickým experimentům na živých i mrtvých pacientech a k pitvám, které byly v té době také zakázané. Smrt je prý ve zdech podzemí cítit dodnes. Mnozí návštěvníci hovoří o mrazení v zádech a podivných pocitech cizí přítoma zemřelých pacientů, jak věří psychotronici, kteří místo navštívili?

Sloužily zděné šachty z 19. století opravdu pouze jako kanalizace? Nebo měly i jiné využití?

Mnoho tajemných míst

U nemocnice ovšem výčet podzemních prostor pod Savannah nekončí. Známé jsou i cihlový podzemní kanál z dob občanské války nebo zvláštní šachta u ulice Bolton. Nálezy z ní naznačují, že mohla být skutečně propojena s jinými částmi města. „Pokaždé, když tam kopeme, najdeme nějaké nové artefakty,“ říká místní úředník BRET BELL. Pod náměstím byla navíc objevena zvláštní nádrž na zadržování vody a z mapy z roku 1796 je zřejmé, že jich tam v té době bylo daleko víc. Je jejich umístění pod zem důkazem, že se tam nachází zasypané chodby a místnosti? Podobné otázky si lidé kladou i v souvislosti s místním hřbitovem. Traduje se, že pod ním jsou katakomby, do kterých byli ukládáni lidé zasažení epidemií žluté zimnice. Ta v oblasti vypukla kolem roku 1820. Opravdu se tam schovával i zmíněný René Rondolier?

Co ukrývá pirátský dům?

Místní poukazují na několik dalších uzavřených podzemních prostor a především na řadu sklepů se zasypanými stěnami. Právě v nich prý byly chodby, které kdysi dávno jednotlivé části pod městem propojovaly. Nejvíce lidí odkazuje na rumový sklep ve slavném Domě pirátů.

Jde o budovu z první poloviny 18. století, která se záhy po svém vzniku stává známým hostincem, v němž se schází námořníci a piráti. Počestná veřejnost se domu vyhýbá a všichni jen spekulují, co se za jeho zdmi odehrává. Ve sklepeních tohoto bývalého hostince býval prý od samého počátku také vstup do chodby, která byla spojnicí s tunelem vedoucím až k moři. Právě jeho prostřednictvím údajně piráti pašovali z lodí do Georgie rum a další kontraband. Opravdu tato chodba sloužila i k tajnému převozu otroků jedním či druhým směrem?

Nejslavnějším místem města je Pirátský dům. Právě do jeho sklepů prý vedl tunel z přístavu.

Otroci nucení bojovat?

Americká záhadoložka VIRGINIA LAMKIN upozorňuje na řadu příběhů o mužích unesených z krčmy. „Piráti je opili, zdrogovali nebo udeřili do hlavy a pak jimi zásobovali pirátské kapitány, kteří měli problémy se členy posádky,“ uvádí publicistka. A podle všeho tunel mohl sloužit i druhým směrem – z lodí připlouvajících z dalekých krajů se jím do Georgie měli dostávat otroci. Ostatně někteří lovci záhad upozorňují na zkazky, že se v podzemí města shlukovali nejrůznější rváči a jiné pochybné existence. Ti nejschopnější z nich na jednom místě, zřejmě v tunelu pod Perryho ulicí, údajně zřídili jakýsi boxerský klub, ve kterém poměřovali síly nejen členové místní spodiny, ale právě i dovezení otroci. Mohou mnozí z nich být dodnes pohřbeni pod ulicemi tohoto přístavního města?

Straší tam duch slavného piráta?

Podle Virginie Lamkin je v současnosti tunel mezi krčmou a mořem z obou stran zapečetěný a není možné ho prozkoumat. Jeho stopa však ve sklepení domu zůstává. „Tato oblast je pokládána za velmi strašidelnou. Mnozí tam cítí duchy zdržující se tam kvůli násilné historii toho místa,“ upozorňuje záhadoložka s tím, že jde hlavně o duchy pirátů a námořníků, kteří zemřeli při rvačkách. „Během let vidělo přízraky putující po chodbách a temných pasážích mnoho svědků.“ Vůbec nejslavnějším duchem, který se má v pirátském domě a v podzemí města Savannah zjevovat, je přízrak legendárního pirátského kapitána JAMESE FLINTA.

Ačkoliv se má všeobecně za to, že jde jen o vymyšlenou postavu z díla skotského spisovatele ROBERTA L. STEVENSONA (1850–1894), mnozí lidé věří, že skutečně žil a zemřel při střelbě právě v Savannah. Připoutalo ho k sobě právě krvavé podzemí tohoto města?

Zjevení pacientů, otroků či přízrak krvavého piráta. To vše se prý zdržuje pod městem.

Kdy tunely vznikly?

Ačkoliv se Savannah nemůže pochlubit desítkami či stovkami kilometrů podzemních katakomb, jako je tomu v případě některých světových metropolí, je zřejmé, že tajemných míst město ukrývá pěknou řádku. Existenci některých z nich připouští i historici a další badatelé z oblasti. Podle nich však došlo k jejich vybudování později, než si myslí záhadologové. „Mnozí historici věří, že první tunely vybudovali britští vojáci při okupaci Savannah v roce 1782,“ píše ve své knize o tajemných příbězích z jihu USA autorka EMILY ELLISON. To je prý i případ slavného pirátského tunelu, který měl ve skutečnosti sloužit vojákům k rychlému přístupu do přístavu. Další ze zmíněných prostor jsou pak části podzemní železnice, kterou v tajnosti vybudovali vojáci během občanské války v 60. letech 19. století. Jsou tedy všechny zmíněné příběhy jen legendami? Nebo vojáci využili mnohem starší podzemní prostory?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Velká francouzská revoluce v kostce
epochaplus.cz

Velká francouzská revoluce...

Velká francouzská revoluce je často...
Proměny dětského bydlení
rezidenceonline.cz

Proměny dětského bydlení

Pěkně zařízený dětský pokoj prý formuje smysl...
Proč muži cítí méně emocí?
nasehvezdy.cz

Proč muži cítí méně emocí?

Rychlé změny emocí Schopnost prožívání emocí u...
Ve Francii věšeli prasečí vrahy
epochalnisvet.cz

Ve Francii věšeli prasečí...

Obyvatelé Savigny jsou v šoku. V poli kousek za...
Soulož jako zdlouhavý proces
epochalnisvet.cz

Soulož jako zdlouhavý proces

O tom, jak příjemnou a užitečnou činností...
Tučňák velký jako člověk
epochaplus.cz

Tučňák velký jako člověk

Dle nedávno zveřejněného výzkumu žil v období...
Svět se bude potýkat se zbraněmi, které zabijí jen konkrétní skupinu lidí
21stoleti.cz

Svět se bude potýkat se...

Představme si na chvíli biologickou...
Aston Martin bude nově stavět velkolepé garáže svým zákazníkům
iluxus.cz

Aston Martin bude nově stavět...

Prémiová auta si zaslouží prémiové...
Mezinárodní konference rostlinných biologů
21stoleti.cz

Mezinárodní konference...

V neděli 25. srpna 2019 odstartuje v Českých Budějovicích...
Nejkrásnější botanické zahrady u nás
epochanacestach.cz

Nejkrásnější botanické...

Voňavá a barevná...
Nejlepší německé zábavní parky
epochanacestach.cz

Nejlepší německé zábavní parky

Francie má svůj...
Konec manželství a velké stěhování?
nasehvezdy.cz

Konec manželství a velké...

Konec slavného manželství? Ljuba Krbová (61) v...