Skip to content

Hnutí za obnovu desatera božích přikázání: Proč vše skončilo v plamenech?

Je pátek 17. března 2000 a v kostele v Kanungu na východě Ugandy se shromažďují stovky věřících. Všichni jsou členy vládou oficiálně uznané církve Hnutí za obnovu Desatera božích přikázání. Několik dalších hodin věnují zpěvu a modlitbám.

Věří, že dnes zemřou.

Ale ještě předtím se setkají s Pannou Marií, jak jim bylo slíbeno. Po několika hodinách se většina účastníků mše, mezi nimiž jsou muži, ženy i děti, nachází v náboženském transu. Zpočátku si tak ani nevšimnou štiplavého kouře, který pomalu začíná prostupovat budovou.

Brzy se objeví plameny a kostel se naplní nepříjemným žárem. To už někteří nevydrží a vrhají se ke dveřím. Vzápětí zjišťují, že jsou v pasti. Dveře jsou zamčené, okna zabedněná a na volání o pomoc nikdo neodpovídá.

Požár se nekompromisně zakusuje do oltáře, lavic i dřevěné konstrukce. Netrvá dlouho a v plamenech se ocitají i účastníci shromáždění. Nesnesitelný bolestný křik se mísí s hlasitými modlitbami. Pak se zřítí střecha a vše se ponoří do ticha jen občas přerušeného praskáním dřeva či hořících lidských těl.

Co přesně je příčinou této tragédie?

Členové hnutí se shromáždili v kostele k modlitbám – někdo je ale uvěznil uvnitř a založil požár

Po vůdcích zůstaly jen stovky mrtvol

Když před novináře předstoupí viditelně otřesený Asuman Mugenyi, mluvčí policie v africké Ugandě, zmůže se jen na několik slov. „Je to hrůzná podívaná,“ tvrdí. „Jenom u dvou či tří těl lze říci, zda to byli muži nebo ženy.

Zbytek těl již nepřipomíná člověka.“ V kostele uhořelo na 500 stoupenců Hnutí za obnovu Desatera božích přikázání včetně několika desítek dětí. Tím ale série otřesných nálezů teprve začíná. Během následujících 14 dnů na pozemku vyloučen a který měl být jednou z obětí požáru bývalého kněze DominiKa Kataribaba, který byl z církve v kostele, vyšetřovatelé najdou masový hrob se 73 těly.

Dalších 28 těl objeví následujícího dne pod podlahou jeho domu. Masové hroby jsou odhalovány také na kultovních místech sekty. V jednom je přes 140 mrtvých, další ukrývá 20 těl, zejména dětí a žen. Šest těl je uzavřeno na toaletách sídla sekty.

Většina obětí byla uškrcena. Celkem je napočítáno bezmála 800 obětí! Kdo je zabil a proč? A hlavně, kam zmizeli vůdcové sekty?

Návrat k dobrým mravům

V 80. letech Uganda potřebuje naději víc než kdy jindy. Zemí zmítá občanská válka i nekontrolovatelné šíření viru HIV. Mnozí hledají útěchu ve víře. V roce 1984 se rozzáří pomyslné světlo na konci tunelu.

Z oblak prý k politikovi Josephu KibweteereoVi (*1932) a bývalé prostitutce Credonii Mwerinde sestupuje Panna Marie a předávám jim poselství, která pak dvojice při svých kázáních šíří dál. Kibweteere podle svědků mluví do talíře nebo lopatky a tvrdí, že právě takto komunikuje s bohorodičkou.

Dokonce může i naslouchat rozhovorům, které Marie vede s Ježíšem. Její přání je poměrně jednoduché. Nabádá ke striktnímu dodržování morálních zásad, jak jsou psány v Desateru přikázání. Jen ten, kdo se těmito pravidly řídí, bude v soudný den, jenž se neodvratně blíží, zachráněn.

Měl Kibweteere skutečně náboženské vize, nebo jen trpěl přeludy? Mnohá poselství se obsahem shodují s poselstvím jiných mariánských zjevení! Je to snad důkaz, že hovoří pravdu?

Původní myšlenkou hnutí byl návrat původním přikázáním a jejich striktní dodržování

Konec se blíží!

Hnutí působí už od roku 1980, oficiálně je založeno o devět let později a koncem 90. let se jeho stoupenci počítají na tisíce. Mnoho lidí považuje hnutí za mírumilovné, ačkoliv jeho režim je přísný. Členové hnutí drží pravidelné půsty, v pátek a v pondělí mohou jíst jen jedno jídlo.

Sex mají zakázaný stejně jako použití mýdla. Důraz na Desatero je tak silný, že členové odmítají o kultu promluvit, aby neporušili osmé přikázání: „Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému.

“ Oddanost Desateru se navíc znásobí, když Panna Marie ústy Kibweteereho oznámí, že konec světa přijde 31. prosince 1999. Toho dne se však nic nestalo a prorok mění svou předpověď na 31. prosince 2000.

Bylo to ale skutečné proroctví?

Při požáru zemřelo asi 500 obětí a dalších několik stovek bylo zavražděno

Měli vidět Marii

Dva dny před smrtícím požárem se věřící dobrovolně shromažďují v Kanungu. Z jejich chování je patrné, že ví, co je čeká. Na své poslední hostině stoupenci hnutí spořádají tři statné býky a 70 beden sodovky.

Další den obcházejí okolní vesnice a loučí se se svými sousedy. K večeru zabalí do kufrů veškeré osobní věci, cennosti a peníze utržené z prodeje vlastního majetku a spálí je. „Věděli, že zemřou 17. března, protože Panna Marie jim slíbila, že se ráno objeví u tábora a vezme je do nebe,“ potvrzuje pro ugandské noviny Sunday Vision Anastasia Komuhanti.

Co však nevěděli, je, že zemřou drasticky poté, co neznámý pachatel zapálí kostel, v němž se shromáždili. Co se v kostele vlastně odehrálo? Nejprve panuje podezření, že šlo o nábožensky motivovanou sebevraždu.

Nálezy dalších těl a také velký buben, v němž byla zřejmě umístěna hořlavina, nalezený v troskách kostela, napovídá, že byli zavražděni. Postaral se o to snad sám vůdce sekty, který uvěřil tomu, co jeho údajné vize hlásají?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Kde řádilo v roce 1556 „císařské zemětřesení“?
epochaplus.cz

Kde řádilo v roce 1556...

Ráno 23. ledna 1556 se lidé v čínské provincii Šen-si probouzejí...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...