Skip to content

Hnutí za obnovu desatera božích přikázání: Proč vše skončilo v plamenech?

Je pátek 17. března 2000 a v kostele v Kanungu na východě Ugandy se shromažďují stovky věřících. Všichni jsou členy vládou oficiálně uznané církve Hnutí za obnovu Desatera božích přikázání. Několik dalších hodin věnují zpěvu a modlitbám.

Věří, že dnes zemřou.

Ale ještě předtím se setkají s Pannou Marií, jak jim bylo slíbeno. Po několika hodinách se většina účastníků mše, mezi nimiž jsou muži, ženy i děti, nachází v náboženském transu. Zpočátku si tak ani nevšimnou štiplavého kouře, který pomalu začíná prostupovat budovou.

Brzy se objeví plameny a kostel se naplní nepříjemným žárem. To už někteří nevydrží a vrhají se ke dveřím. Vzápětí zjišťují, že jsou v pasti. Dveře jsou zamčené, okna zabedněná a na volání o pomoc nikdo neodpovídá.

Požár se nekompromisně zakusuje do oltáře, lavic i dřevěné konstrukce. Netrvá dlouho a v plamenech se ocitají i účastníci shromáždění. Nesnesitelný bolestný křik se mísí s hlasitými modlitbami. Pak se zřítí střecha a vše se ponoří do ticha jen občas přerušeného praskáním dřeva či hořících lidských těl.

Co přesně je příčinou této tragédie?

Členové hnutí se shromáždili v kostele k modlitbám – někdo je ale uvěznil uvnitř a založil požár

Po vůdcích zůstaly jen stovky mrtvol

Když před novináře předstoupí viditelně otřesený Asuman Mugenyi, mluvčí policie v africké Ugandě, zmůže se jen na několik slov. „Je to hrůzná podívaná,“ tvrdí. „Jenom u dvou či tří těl lze říci, zda to byli muži nebo ženy.

Zbytek těl již nepřipomíná člověka.“ V kostele uhořelo na 500 stoupenců Hnutí za obnovu Desatera božích přikázání včetně několika desítek dětí. Tím ale série otřesných nálezů teprve začíná. Během následujících 14 dnů na pozemku vyloučen a který měl být jednou z obětí požáru bývalého kněze DominiKa Kataribaba, který byl z církve v kostele, vyšetřovatelé najdou masový hrob se 73 těly.

Dalších 28 těl objeví následujícího dne pod podlahou jeho domu. Masové hroby jsou odhalovány také na kultovních místech sekty. V jednom je přes 140 mrtvých, další ukrývá 20 těl, zejména dětí a žen. Šest těl je uzavřeno na toaletách sídla sekty.

Většina obětí byla uškrcena. Celkem je napočítáno bezmála 800 obětí! Kdo je zabil a proč? A hlavně, kam zmizeli vůdcové sekty?

Návrat k dobrým mravům

V 80. letech Uganda potřebuje naději víc než kdy jindy. Zemí zmítá občanská válka i nekontrolovatelné šíření viru HIV. Mnozí hledají útěchu ve víře. V roce 1984 se rozzáří pomyslné světlo na konci tunelu.

Z oblak prý k politikovi Josephu KibweteereoVi (*1932) a bývalé prostitutce Credonii Mwerinde sestupuje Panna Marie a předávám jim poselství, která pak dvojice při svých kázáních šíří dál. Kibweteere podle svědků mluví do talíře nebo lopatky a tvrdí, že právě takto komunikuje s bohorodičkou.

Dokonce může i naslouchat rozhovorům, které Marie vede s Ježíšem. Její přání je poměrně jednoduché. Nabádá ke striktnímu dodržování morálních zásad, jak jsou psány v Desateru přikázání. Jen ten, kdo se těmito pravidly řídí, bude v soudný den, jenž se neodvratně blíží, zachráněn.

Měl Kibweteere skutečně náboženské vize, nebo jen trpěl přeludy? Mnohá poselství se obsahem shodují s poselstvím jiných mariánských zjevení! Je to snad důkaz, že hovoří pravdu?

Původní myšlenkou hnutí byl návrat původním přikázáním a jejich striktní dodržování

Konec se blíží!

Hnutí působí už od roku 1980, oficiálně je založeno o devět let později a koncem 90. let se jeho stoupenci počítají na tisíce. Mnoho lidí považuje hnutí za mírumilovné, ačkoliv jeho režim je přísný. Členové hnutí drží pravidelné půsty, v pátek a v pondělí mohou jíst jen jedno jídlo.

Sex mají zakázaný stejně jako použití mýdla. Důraz na Desatero je tak silný, že členové odmítají o kultu promluvit, aby neporušili osmé přikázání: „Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému.

“ Oddanost Desateru se navíc znásobí, když Panna Marie ústy Kibweteereho oznámí, že konec světa přijde 31. prosince 1999. Toho dne se však nic nestalo a prorok mění svou předpověď na 31. prosince 2000.

Bylo to ale skutečné proroctví?

Při požáru zemřelo asi 500 obětí a dalších několik stovek bylo zavražděno

Měli vidět Marii

Dva dny před smrtícím požárem se věřící dobrovolně shromažďují v Kanungu. Z jejich chování je patrné, že ví, co je čeká. Na své poslední hostině stoupenci hnutí spořádají tři statné býky a 70 beden sodovky.

Další den obcházejí okolní vesnice a loučí se se svými sousedy. K večeru zabalí do kufrů veškeré osobní věci, cennosti a peníze utržené z prodeje vlastního majetku a spálí je. „Věděli, že zemřou 17. března, protože Panna Marie jim slíbila, že se ráno objeví u tábora a vezme je do nebe,“ potvrzuje pro ugandské noviny Sunday Vision Anastasia Komuhanti.

Co však nevěděli, je, že zemřou drasticky poté, co neznámý pachatel zapálí kostel, v němž se shromáždili. Co se v kostele vlastně odehrálo? Nejprve panuje podezření, že šlo o nábožensky motivovanou sebevraždu.

Nálezy dalších těl a také velký buben, v němž byla zřejmě umístěna hořlavina, nalezený v troskách kostela, napovídá, že byli zavražděni. Postaral se o to snad sám vůdce sekty, který uvěřil tomu, co jeho údajné vize hlásají?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Transformace hotelu Queen Elizabeth
rezidenceonline.cz

Transformace hotelu Queen...

Královna Alžběta byla otevřena už v roce 1958, stala se...
Jak jsem opět našla radost ze života
nasehvezdy.cz

Jak jsem opět našla radost...

Život žádného člověka neprobíhá po nalajnované...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...
Legenda O sedmi spáčích: Komu patří obrovské hroby v Tunisku?
epochaplus.cz

Legenda O sedmi spáčích: Komu...

Na jihu Tuniska se nachází slavná osada Chenini, kam se...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Jak si zachovat zářivou barvu vlasů
nasehvezdy.cz

Jak si zachovat zářivou...

Barvíte si vlasy a máte dojem, že vám na nich...