Na podlaze dětského pokoje v západoruském Saransku sedí desetiletá holčička a zaujatě něco kreslí. Když se jí maminka zeptá, co namalovala, děvčátko jí s radostným pohledem podá obrázek, jehož hrdiny mají být členové její rodiny.
Jenže někde je háček a ženě rychle tuhne úsměv na rtech. Postavy dětského díla jsou totiž na papíře vyobrazeny včetně všech vnitřních orgánů! To není začátek žádného mrazivého hororu, ale příběhu Rusky jménem Natalia Děmkina. Svět ji ovšem zná spíše pod přezdívkou „žena s rentgenovýma očima“.
Šok v ordinaci
Příhoda s poněkud morbidním obrázkem donutí Nataliiny rodiče navštívit s dítětem ordinaci psychiatra. Děvče totiž později začne dokonce vykládat lidem, že vidí dovnitř jejich těla a následně popisuje jejich orgány.
Během vyšetření u psychiatra se ovšem situace s podivnou kresbou opakuje. Když je Natalia vyzvána, aby lékaře nakreslila, zobrazí jej opět i včetně vnitřních orgánů. Jenže tentokrát je něco jinak. Děvče totiž přidá na detail mužova žaludku něco, co tam nepatří.
Vřed? Vypadá to tak. Mohlo by se zdát, že tato domněnka je jen chybnou interpretací dětské kresby, jenže onoho psychiatra v té době skutečně trápí žaludeční vřed. Neobvyklá historka z ordinace odstartuje pátrání po Nataliiných nadpřirozených schopnostech.
Zdá se totiž, že si své obrázky nevymýšlí, ale skutečně vidí víc než jiní. Má rentgenový zrak? Netrvá dlouho a Nataliino okolí pochopí, že děvče by mohlo své schopnosti zúročit v pomoci nemocným.
Ačkoliv je to jen malá holka, má totiž něco, co by jí záviděl i ten nejlepší lékař – vidí do nemocných!
Světe, div se
Natalia je opakovaně podrobována testům svých schopností. A opakovaně uspěje. Nikdy se přitom neprokáže, že by nějak lhala. Projde všemi vědeckými experimenty a své umění předvádí i v přímém přenosu v televizi.
V roce 2004 Natalie prezentuje světu svůj podivuhodný talent prostřednictvím britské televizní stanice BBC. Ta se totiž rozhodla udělat s dívkou speciální program. V rámci živého vysílání jsou při něm zázračné Rusce postupně prezentováni čtyři lidé.
Všichni mají nějaký zdravotní problém a Nataliiným úkolem je odhalit jej jen pomocí pohledu. Selže?
Skeptici budou zklamáni, dívka se totiž před kamerami bez problémů rozpovídá o zdravotním stavu oněch čtyř dobrovolníků a bez výjimky určí správnou diagnózu – chybějící ledvina, poškození páteře, zranění ramene a zajizvená tkáň po operaci sleziny.
Jde snad o zinscenovaný estrádní podvod určený k pobavení diváků? Seriózní televize jako BBC by se k něčemu takovému jen těžko propůjčila…
Ve službách medicíny
Jedna televizní show jistě nemůže být brána jako nezvratný důkaz Nataliiny výjimečnosti. Jenže dívka své umění předvádí i v každodenním životě. Ctí ji fakt, že se snaží svůj tajuplný dar využít ku prospěchu ostatních.
Své nevysvětlitelné nadání totiž uplatňuje při pomoci lékařům s obtížnými diagnózami. Takováto spolupráce by se přitom dala považovat za nepřímé potvrzení reálnosti Nataliiných paranormálních schopností.
„Procento správně diagnostikovaných případů je neuvěřitelně vysoké,“ potvrzuje Nataliina lékařka, primářka saranské nemocnice Irina Kačanová.
Přepínací oči
„Na zlomek sekundy vidím barevný obrázek vnitřku člověka a ten pak začnu analyzovat,“ vysvětluje své tajemství dnes třiadvacetiletá Natalia, která se jako dopívající dívka rozhodla začít studovat medicínu.
Nikdo zřejmě nepochybuje o tom, že z ní bude skvělá lékařka. Mladá Ruska tvrdí, že sama dokáže přepínat svůj zrak z rentgenového na obyčejný a obráceně. Odkud však vzala takovou schopnost? Na tuto otázku už nedokáže odpovědět ani sama „žena s rentgenovýma očima“.