Když 19. října 2017 objevil kanadský fyzik a astronom Robert J. Weryk s pomocí dalekoledu Pan-STARRS na observatoři Haleakalā na Havaji malý, rychle se pohybující objekt, nezdálo se, že jde o něco neobvyklého.
Předpokládal totiž, že jde o jednu z několika stovek komet, pohybující se po protáhlých eliptických drahách kolem našeho Slunce. Ukázalo se ale, že se velice mýlil. Ten objekt byl neobvyklý po všech stránkách.
Když byla po několika měřeních stanovena jeho dráha, ukázalo se, že objekt, prozatím označený jako C/2017 U1 (PANSTARRS), vůbec nepochází z naší sluneční soustavy – přilétl k nám z hlubokého vesmíru. První mezihvězdná kometa? Nojo, ale kde má ohon?
Každá správná kometa po přiblížení ke Slunci začne vypouštět velké množství plynů i prachu a vytvoří tak nádherný chvost. Tohle těleso ale nic.
Prolétlo si kolem Slunce, přiblížilo se k němu až na vzdálenost planety Merkur, ale nic viditelného se z něj neodpařovalo. Když bylo objeveno, bylo už na cestě pryč ze Sluneční soustavy a mířilo kamsi k souhvězdí Pegase.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.