17. července 1819: V záhadné hrobce rodu Chaseových na ostrově Barbados dochází k opětovnému nevysvětlitelnému přesouvání těl a rakví.
Domů     Nebezpečné Bludičky: Mají planoucí koule vlastní inteligenci?
Nebezpečné Bludičky: Mají planoucí koule vlastní inteligenci?
od 16.7.2023
3.0tis
Jsou bludičky životu nebezpečné? Foto Pixabay
334
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Objevují se po celém území Česka a hojně rozšířené jsou i v zahraničí. U nás se o nich hovoří zejména ve spojitosti s lesy na jihu Čech, kde bývají velice aktivní. V pověstech lákají lidi do záhuby nebo na ně dokonce útočí. Co jsou vlastně bludičky zač?

Jsou bludičky životu nebezpečné? Foto Pixabay V tom, jak dopadl muž ukrytý pod neckami, se pověsti rozcházejí, foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Pověsti hovoří o světle chladném na dotek, foto Pixabay

Ani věda už nepochybuje o tom, že je fenomén světel zdánlivě náhodně vznikajících a zase zanikajících zcela reálný. Zatím se ale odborníci nedokážou shodnout, co jej vlastně způsobuje.

Jedni mají za to, že jde o projevy atmosférické elektřiny, jiní v nich spatřují spíše záři bahenních plynů. Existují ale i jiné, mnohem mrazivější teorie.

Podle starých démonologických názorů to jsou duše nekřtěňátek či duše čarodějnic, které se po smrti proměnily v malá světélka.

Lákají do záhuby

Člověku, který je potká, mnohdy stávají osudnými. Někdy ho zavlečou do bažin, jindy jej zase vyděsí k smrti. Zaznamenány byly i případy, kdy záhadná světélka člověka přímo napadla a způsobila mu vážná poranění.

Někdy se bludičky obrátí i proti dobytku zemědělců a ti pak musí zvířata nechat utratit.

Zvláštní chování světel zaujme i odborníky z dnes již vysloužilého projektu Záře, který během své dlouholeté existence shromažďuje a vyhodnocuje pozorování UFO v Česku.

Vlastní zážitek z roku 1984 badatelům před lety popisuje paní Jaroslava Ságerová z Veselí nad Lužnicí. Onoho časného rána dne se žena vydává do kravína, kde pracuje a kde nad vraty traktorové stanice spatří hráškově zelenou kouli o velikosti míče. Koule se vznáší asi ve dvoumetrové výšce a proplouvá areálem.

„Popoběhla jsem k ní a sledovala jsem ji, dokud se mi neztratila v dálce.

Žertem jsem ji nazvala ‚kulový blesk na dovolené‘, protože letěla pomalu, klidně, stejnoměrně, ani nezrychlila, ani nezpomalila, překážkám se vyhýbala po svislici, ale ani jednou neuhnula z přímého směru,“ vzpomíná svědkyně.

„Připadalo mi, jako by měla předem vytčený cíl, za kterým putuje. Také mne si vůbec nevšímala, ale nedovolila mi, abych se k ní přiblížila.“ Zajímavá je zejména zmínka o uhýbání před překážkami a putování za jakýmsi cílem.

Svědčí takové chování o tom, že bludičky skutečně disponují nějakou formou vědomí? Již staré pověsti o nich často hovoří jako o inteligentních entitách.

V tom, jak dopadl muž ukrytý pod neckami, se pověsti rozcházejí, foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V tom, jak dopadl muž ukrytý pod neckami, se pověsti rozcházejí, foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Po obětech dupou

Z pověstí o záhadných a nebezpečných světélkách lze vyčíst také další shodného znaky. Velmi často se například opakuje tvrzení, že jsou na dotek studená.

Lidé, kteří se dostali nebezpečně blízko a byli jimi napadeni, také shodně tvrdí, že po nich bludičky dupaly či do nich tloukly.

Po celé republice se s různými obměnami vypráví pověst o muži, který z nějakého důvodu nese v noci přes pole či les vanu, necky nebo dřevěnou truhlu. Cestou narazí na bludičky, které se na něho vrhnou.

Ze strachu se před nimi pokusí ukrýt pod neckami, ale světélka na něj nepřestanou dorážet. Na dřevěné necky škrábou, buší a dupou, dokud je nevypudí svítání. Osud nešťastníka se v jednotlivých podáních liší.

Někdy v úkrytu přečká vyděšený, ale jinak v pořádku až do rána. Necky jsou z druhé strany celé poškrábané, jako by se na nich vyřádila nějaká divoká šelma. V jiných verzích tolik štěstí nemá.

V některých případech pod neckami zemře strachem nebo se udusí, v dalších se bludičkám podaří dřevěnou překážku rozštípat na kusy a muže ztlučou do bezvědomí. Mohl se takový příběh skutečně odehrát?

Pověsti hovoří o světle chladném na dotek, foto Pixabay
Pověsti hovoří o světle chladném na dotek, foto Pixabay

Bludičky elektrické

Opakující se charakteristika bludiček vede k jedné z možných hypotéz o jejich původu. Český spisovatel Otomar Dvořák (*1951) se zamýšlí, jak vlastně chápat ono dupání a tlukot a bludiček.

„Jde snad o vnímání tupých, bolestivých úderů na těch místech těla, kde se člověka svítící koule dotknout? Taky prý způsobují dušení, čili křeč dýchacích svalů. To vše vypadá jako typické příznaky zásahu elektrickým proudem o vysokém napětí!“ upozorňuje.

Sám se pak kloní k teorii, podle níž může jít o jakési plazmové útvary. Takové vysvětlení je v souladu se „studenými“ světýlky i způsobem, jakým člověka „napadají“. Zřejmě je přitahuje spíš elektromagnetické pole jedince.

Možná proto se říká, že by před bludičkami nikdo neměl utíkat. Čím rychleji totiž prchá, tím zběsileji ho světla pronásledují. I bludičky se tedy, pokud je tato teorie správná, chovají tak, jak jim kážou fyzikální zákony. Jsou tedy bludičky jen zatím neprobádanou formou koncentrované energie?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
Související články
od 17.7.2024 285
V ostravském městském obvodu Slezská Ostrava stojí hrad, který by neměl uniknout pozornosti žádného milovníka záhad. V jeho prostorách údajně působí neznámé síly a přímo pod ním se prý nacházejí dosud neprozkoumané chodby. ENIGMA navštívila Slezskoostravský hrad ve společnosti slavného záhadologa Arnošta Vašíčka! Slezskoostravský hrad
od 13.7.2024 3.4tis
Pořídit si selfie není žádná věda. Stačí digitální fotoaparát či chytrý telefon a touha zvěčnit se v tom správném okamžiku. Na fotografii obvykle pořízené z ruky se však nemusí vždy objevit jen nějaký roztomilý moment. Existují totiž selfies, na kterých mají být zachyceni duchové!  Hvězda mnohých hollywoodských trháků Jessica Alba (*1981) je
od 12.7.2024 2.8tis
Pomalu, ale jistě se rozpadají zdi původně mocného hradu Rosenbergu, vypínajícího se kdysi v plné kráse nad městem Krupkou. Hrad i město v minulosti patřily tehdejším pánům z Koldic. Pan Timo z Koldic byl bohatý a měl krásnou dceru. Tajná setkání Na nedalekém Supím hradě žil mladý, udatný a smělý rytíř, jenž se zamiloval do krásné Koldicovy dcery Dony. Ona j
od 11.7.2024 3.1tis
Snad každý už si někdy pořídil tu svou selfie. Občas se však na tomto autoportrétu, který je obvykle pořízen za pomoci digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu, objeví cosi nevysvětlitelného. ENIGMAPLUS představuje selfies, na kterých jsou údajně zachyceni duchové! Dvě přibližně dvacetileté dívky vyběhnou se smíchem z baru v centru anglického m
od 10.7.2024 2.9tis
Zřícenina hradu Vrškamýk (zvaný také Hunec) se nachází v obci Kamýk nad Vltavou v malebném údolí, kterým protéká řeka Vltava. Hrad byl založen již Václavem I. kolem roku 1240, ale dokončen byl až Přemyslem Otakarem II. Loupeživý rytíř Bohužel již za Václava II. začal význam hradu upadat a v roce 1569 je už uváděn jako pustý. Na hradě pak sídlila lupičská tl
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
epochaplus.cz
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka.
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít