28. září 2015: Sonda MRO potvrzuje, že se na povrchu Marsu nacházejí brázdy, kterými podle odebraných vzorků v minulosti pravděpodobně tekla voda, tudíž tam mohl být kdysi život.
Domů     Nebezpečné Bludičky: Mají planoucí koule vlastní inteligenci?
Nebezpečné Bludičky: Mají planoucí koule vlastní inteligenci?
od 16.7.2023
3.0tis
Jsou bludičky životu nebezpečné? Foto Pixabay
334
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Objevují se po celém území Česka a hojně rozšířené jsou i v zahraničí. U nás se o nich hovoří zejména ve spojitosti s lesy na jihu Čech, kde bývají velice aktivní. V pověstech lákají lidi do záhuby nebo na ně dokonce útočí. Co jsou vlastně bludičky zač?

Jsou bludičky životu nebezpečné? Foto Pixabay V tom, jak dopadl muž ukrytý pod neckami, se pověsti rozcházejí, foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Pověsti hovoří o světle chladném na dotek, foto Pixabay

Ani věda už nepochybuje o tom, že je fenomén světel zdánlivě náhodně vznikajících a zase zanikajících zcela reálný. Zatím se ale odborníci nedokážou shodnout, co jej vlastně způsobuje.

Jedni mají za to, že jde o projevy atmosférické elektřiny, jiní v nich spatřují spíše záři bahenních plynů. Existují ale i jiné, mnohem mrazivější teorie.

Podle starých démonologických názorů to jsou duše nekřtěňátek či duše čarodějnic, které se po smrti proměnily v malá světélka.

Lákají do záhuby

Člověku, který je potká, mnohdy stávají osudnými. Někdy ho zavlečou do bažin, jindy jej zase vyděsí k smrti. Zaznamenány byly i případy, kdy záhadná světélka člověka přímo napadla a způsobila mu vážná poranění.

Někdy se bludičky obrátí i proti dobytku zemědělců a ti pak musí zvířata nechat utratit.

Zvláštní chování světel zaujme i odborníky z dnes již vysloužilého projektu Záře, který během své dlouholeté existence shromažďuje a vyhodnocuje pozorování UFO v Česku.

Vlastní zážitek z roku 1984 badatelům před lety popisuje paní Jaroslava Ságerová z Veselí nad Lužnicí. Onoho časného rána dne se žena vydává do kravína, kde pracuje a kde nad vraty traktorové stanice spatří hráškově zelenou kouli o velikosti míče. Koule se vznáší asi ve dvoumetrové výšce a proplouvá areálem.

„Popoběhla jsem k ní a sledovala jsem ji, dokud se mi neztratila v dálce.

Žertem jsem ji nazvala ‚kulový blesk na dovolené‘, protože letěla pomalu, klidně, stejnoměrně, ani nezrychlila, ani nezpomalila, překážkám se vyhýbala po svislici, ale ani jednou neuhnula z přímého směru,“ vzpomíná svědkyně.

„Připadalo mi, jako by měla předem vytčený cíl, za kterým putuje. Také mne si vůbec nevšímala, ale nedovolila mi, abych se k ní přiblížila.“ Zajímavá je zejména zmínka o uhýbání před překážkami a putování za jakýmsi cílem.

Svědčí takové chování o tom, že bludičky skutečně disponují nějakou formou vědomí? Již staré pověsti o nich často hovoří jako o inteligentních entitách.

V tom, jak dopadl muž ukrytý pod neckami, se pověsti rozcházejí, foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V tom, jak dopadl muž ukrytý pod neckami, se pověsti rozcházejí, foto Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Po obětech dupou

Z pověstí o záhadných a nebezpečných světélkách lze vyčíst také další shodného znaky. Velmi často se například opakuje tvrzení, že jsou na dotek studená.

Lidé, kteří se dostali nebezpečně blízko a byli jimi napadeni, také shodně tvrdí, že po nich bludičky dupaly či do nich tloukly.

Po celé republice se s různými obměnami vypráví pověst o muži, který z nějakého důvodu nese v noci přes pole či les vanu, necky nebo dřevěnou truhlu. Cestou narazí na bludičky, které se na něho vrhnou.

Ze strachu se před nimi pokusí ukrýt pod neckami, ale světélka na něj nepřestanou dorážet. Na dřevěné necky škrábou, buší a dupou, dokud je nevypudí svítání. Osud nešťastníka se v jednotlivých podáních liší.

Někdy v úkrytu přečká vyděšený, ale jinak v pořádku až do rána. Necky jsou z druhé strany celé poškrábané, jako by se na nich vyřádila nějaká divoká šelma. V jiných verzích tolik štěstí nemá.

V některých případech pod neckami zemře strachem nebo se udusí, v dalších se bludičkám podaří dřevěnou překážku rozštípat na kusy a muže ztlučou do bezvědomí. Mohl se takový příběh skutečně odehrát?

Pověsti hovoří o světle chladném na dotek, foto Pixabay
Pověsti hovoří o světle chladném na dotek, foto Pixabay

Bludičky elektrické

Opakující se charakteristika bludiček vede k jedné z možných hypotéz o jejich původu. Český spisovatel Otomar Dvořák (*1951) se zamýšlí, jak vlastně chápat ono dupání a tlukot a bludiček.

„Jde snad o vnímání tupých, bolestivých úderů na těch místech těla, kde se člověka svítící koule dotknout? Taky prý způsobují dušení, čili křeč dýchacích svalů. To vše vypadá jako typické příznaky zásahu elektrickým proudem o vysokém napětí!“ upozorňuje.

Sám se pak kloní k teorii, podle níž může jít o jakési plazmové útvary. Takové vysvětlení je v souladu se „studenými“ světýlky i způsobem, jakým člověka „napadají“. Zřejmě je přitahuje spíš elektromagnetické pole jedince.

Možná proto se říká, že by před bludičkami nikdo neměl utíkat. Čím rychleji totiž prchá, tím zběsileji ho světla pronásledují. I bludičky se tedy, pokud je tato teorie správná, chovají tak, jak jim kážou fyzikální zákony. Jsou tedy bludičky jen zatím neprobádanou formou koncentrované energie?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.9.2023 225
Na zapomenutý, opuštěný objekt v pražské čtvrti Troja mě upozornil přítel, jenž byl k němu přiveden v podstatě náhodou. Objevil jej při svých pravidelných toulkách. Okamžitě ho zaujal svou tísnivou energií. A tak, bez přílišného váhání, navíc, když viděl, že dům není oplocený, vypadá neobydleně a velice zchátrale, vstoupil… Okamžitě však zaznamenal pon
od 27.9.2023 1.0tis
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé paní z jednoho severoitalského hradu je však jiný. V čem? Legenda o bílé paní se váže k hradu Duino v severní Itálii. Pevnost byla vystavěna již ve čt
od 26.9.2023 2.2tis
Barokní zámek Lemberk, který najdeme nedaleko Jablonného v Podještědí, patří mezi velmi tajemná a mystická místa. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Jeho manželka Zdislava z Lemberka se do širšího povědomí veřejnosti dostala v roce 1995, kdy byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou. Zázraky, které prý Zdislava z Lemb
od 26.9.2023 2.7tis
Na první pohled docela obyčejný dům, pokud ale člověk přistoupí blíž, může ho čekat šokující překvapení. Nejsou to totiž lidé, kdo každodenně vysedává na verandě Johna Lawsona, nýbrž tajemné figuríny. Nikdo neví, kdo je sem umisťuje, vypadá to však, jako by byly posedlé duchy. Malé městečko New Hamburg ve státě New York v USA není ničím zvláštní. Jedná s
od 25.9.2023 2.7tis
Zřícenina hradu Radyně je pro většinu republiky tak trochu přehlíženou památkou. Pro obyvatele Plzeňského kraje se ale jedná o dominantu, kterou zná každé malé dítě. Vydejte se s ENIGMOU na návštěvu místa, kde jako kdyby středověk nikdy neskončil. Vnímají to tak i údajné zdejší přízraky? Kamenné zdi Radyně toho mají hodně co vyprávět… Rad
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!    
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
epochaplus.cz
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich