reklama
4. července 1969: Tajemný vrah útočí v Kalifornii na další milenecký pár, brzy poté se začíná vysmívat policii a získává přezdívku, pod níž je znám dodnes – Zodiac.
Domů     Neobjasněné události
Nebezpečný Tatzelwurm: Žije v Alpách červ zabiják?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.12.2018
5.9tis
671
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Podivné monstrum, v němž se kloubí vlastnosti hada a kočky, obývá odlehlé horské oblasti Evropy.   Asi metr dlouhý hvízdající červ s jedním párem pracek je útočný a člověku může přivodit i smrt!

Je bizarní tvor z horského folkloru skutečný, nebo jsou příběhy o jeho útocích pouhou legendou? 

Je dlouhý od 50 cm do jednoho metru. Některé prameny uvádějí dokonce dvoumetrovou délku. Jeho hnědé a šupinami pokryté tělo, tlusté jako paže dospělého muže, se podobá obřímu červu. Je však zakončeno špičatým ocasem a podle některých svědků má na hřbetu hřeben či stětiny.

Na druhém konci jeho těla sedí kočičí hlava s velkýma pronikavýma očima a za ní vyrůstá jeden pár jakýchsi pracek. Také proto se mu říká tatzelwurm, což znamená prackatý červ. Zadní končetiny buď chybí zcela, nebo jsou natolik zakrnělé, že si jich vyděšení svědkové nestihli všimnout.

Někde je znám také jako mléčný červ, neboť prý na pastvinách saje kravské mléko přímo z vemene. Pestože o tom jeho popis možná příliš nevypovídá, člověk by se před ním měl mít na pozoru. Své o tom vědí obyvatelé horských oblastí, kteří se s ním prý ještě nedávno setkávali.

Jeho výskyt byl zaznamenán zejména v odlehlých údolích Alp v Rakousku, italských a švýcarských Alp, a také v Bavorsku. Mohou se tato svědectví horalů zakládat na pravdě?

Svědci byli vyděšení k smrti.

VYCHYTRALÝ, AGRESIVNÍ A NEBEZPEČNÝ

V přírodě je tatzelwurm poměrně nenápadný, což mu umožňuje dostat se vyhlédnuté oběti téměř na dosah, aniž by byl vyzrazen. Jeho přítomnost však většinou ohlašuje pronikavý hvizd, jindy zase syčí jako kočka.

Ti, kteří jeho charakteristické pískání zaslechnou, se raději rychle vzdalují opačným směrem. Tatzelwurm je totiž zvíře vychytralé a člověku prý může přivodit i smrt, protože jeho kůže vylučuje jakýsi silný jed.

Na oběť útočí rychlými skoky a cítí-li se ohrožen, bojuje s urputnou agresí. Jednou ze známých obětí je Rakušan Hans Fuchs, jehož neblahé střetnutí se záhadným živočichem v roce 1799 dodnes připomíná malý pomníček nedaleko města Unken poblíž Salzburgu.

Sedlák se osudného dne vydává do lesa sbírat lesní plody, tam ho však napadnou dva tatzelwurmové, což muže vyděsí natolik, že na místě dostane infarkt. Když se dostane z lesa zpět, líčí tvory jako obrovské ještěrky.

Několik dnů po této příhodě Fuchs umírá. Do jaké míry na jeho úmrtí nese podíl právě obávaný tatzelwurm?

Ve Koben-Gondorf má červ i svou vlastní sochu.

HLEDÁ SE ČERV

Další z dramatických střetů se odehrává v roce 1908. Profesionální lovec Hans Bauer na něj narazí v Horním Štýrsku při jedné za svých obvyklých pochůzek v oblasti řeky Murau. Rozzuřený tvor prý skočil muži přímo do tváře.

Lovec se ale ubránil a zasadil mu pár ran nožem, což mu nejspíš zachránilo život. O čtyři roky později se s obřím červem střetnou další dva lovci. Tatzelwurma spatří na kusy skály, kde předvádí bizarní výhružný tanec.

Jeho chování svědkové popsali jako ďábelské. „Syčel zuřivě, svíjel se, jako by se snažil vrhnout se na lovce,“ uvádějí. Několik dalších místopřízežných prohlášení se podaří shromáždit ve 30. letech minulého století se německému vědeckému časopisu, který po červu pátrá.

Žádný pevný důkaz však horalové v rukou nemají. Neexistuje jediná fotografie či video, které by tohoto tvora zachytilo. Jediná známá fotografie, kterou v roce 1934 pořídil fotograf ze Švýcarska, je označena za podvrh.

Jak skutečný tedy tatzelwurm je? Možná bude ještě příležitost jeho existenci prokázat. Spatřen byl totiž ještě poměrně nedávno. V 60. letech na něj svědkové narazili ve francouzských Alpách a v roce 1984 v Itálii.

Napadl červ už několik lidí?
Foto: Wikimedia Commons, www.unmyst3.com, welcometonightmare.files.wordpress.com
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 531
Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala popsat americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe (vl. jm. Norma Jeane Mortenson, 1926–1962). Její osud je totiž nejen plný úspěchu a bohatství, ale také podivných situací. A to včetně posledních okamžiků jejího života.   Dne 5. srpna roku 1962 celý svět obletí šokující zpráva, že […]
od Jiří Nechanický 3.7.2022 1.7tis
Když se na obloze v roce 1996 objeví Hale-Boppova kometa, mnozí se nad tím ani nepozastaví. Od roku 1910 se lidé přece jenom trošku poučili. Klid ovšem trvá jen do okamžiku, kdy amatérský astronom Chuck Shramek zavolá do pořadu Coast to coast AM rádia Premiere Networks a sdělí, že ve stínu komety letí objekt podobný kouli s prstencem! Co […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 1.1tis
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 3.3tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.3tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]