Skip to content

Nebezpečný Tatzelwurm: Žije v Alpách červ zabiják?

Podivné monstrum, v němž se kloubí vlastnosti hada a kočky, obývá odlehlé horské oblasti Evropy. Asi metr dlouhý hvízdající červ s jedním párem pracek je útočný a člověku může přivodit i smrt! Je bizarní tvor z horského folkloru skutečný, nebo jsou příběhy o jeho útocích pouhou legendou?

Je dlouhý od 50 cm do jednoho metru. Některé prameny uvádějí dokonce dvoumetrovou délku. Jeho hnědé a šupinami pokryté tělo, tlusté jako paže dospělého muže, se podobá obřímu červu. Je však zakončeno špičatým ocasem a podle některých svědků má na hřbetu hřeben či stětiny.

Na druhém konci jeho těla sedí kočičí hlava s velkýma pronikavýma očima a za ní vyrůstá jeden pár jakýchsi pracek. Také proto se mu říká tatzelwurm, což znamená prackatý červ. Zadní končetiny buď chybí zcela, nebo jsou natolik zakrnělé, že si jich vyděšení svědkové nestihli všimnout.

Někde je znám také jako mléčný červ, neboť prý na pastvinách saje kravské mléko přímo z vemene. Pestože o tom jeho popis možná příliš nevypovídá, člověk by se před ním měl mít na pozoru. Své o tom vědí obyvatelé horských oblastí, kteří se s ním prý ještě nedávno setkávali.

Jeho výskyt byl zaznamenán zejména v odlehlých údolích Alp v Rakousku, italských a švýcarských Alp, a také v Bavorsku. Mohou se tato svědectví horalů zakládat na pravdě?

Svědci byli vyděšení k smrti.
VYCHYTRALÝ, AGRESIVNÍ A NEBEZPEČNÝ

V přírodě je tatzelwurm poměrně nenápadný, což mu umožňuje dostat se vyhlédnuté oběti téměř na dosah, aniž by byl vyzrazen. Jeho přítomnost však většinou ohlašuje pronikavý hvizd, jindy zase syčí jako kočka.

Ti, kteří jeho charakteristické pískání zaslechnou, se raději rychle vzdalují opačným směrem. Tatzelwurm je totiž zvíře vychytralé a člověku prý může přivodit i smrt, protože jeho kůže vylučuje jakýsi silný jed.

Na oběť útočí rychlými skoky a cítí-li se ohrožen, bojuje s urputnou agresí. Jednou ze známých obětí je Rakušan Hans Fuchs, jehož neblahé střetnutí se záhadným živočichem v roce 1799 dodnes připomíná malý pomníček nedaleko města Unken poblíž Salzburgu.

Sedlák se osudného dne vydává do lesa sbírat lesní plody, tam ho však napadnou dva tatzelwurmové, což muže vyděsí natolik, že na místě dostane infarkt. Když se dostane z lesa zpět, líčí tvory jako obrovské ještěrky.

Několik dnů po této příhodě Fuchs umírá. Do jaké míry na jeho úmrtí nese podíl právě obávaný tatzelwurm?

Ve Koben-Gondorf má červ i svou vlastní sochu.
HLEDÁ SE ČERV

Další z dramatických střetů se odehrává v roce 1908. Profesionální lovec Hans Bauer na něj narazí v Horním Štýrsku při jedné za svých obvyklých pochůzek v oblasti řeky Murau. Rozzuřený tvor prý skočil muži přímo do tváře.

Lovec se ale ubránil a zasadil mu pár ran nožem, což mu nejspíš zachránilo život. O čtyři roky později se s obřím červem střetnou další dva lovci. Tatzelwurma spatří na kusy skály, kde předvádí bizarní výhružný tanec.

Jeho chování svědkové popsali jako ďábelské. „Syčel zuřivě, svíjel se, jako by se snažil vrhnout se na lovce,“ uvádějí. Několik dalších místopřízežných prohlášení se podaří shromáždit ve 30. letech minulého století se německému vědeckému časopisu, který po červu pátrá.

Žádný pevný důkaz však horalové v rukou nemají. Neexistuje jediná fotografie či video, které by tohoto tvora zachytilo. Jediná známá fotografie, kterou v roce 1934 pořídil fotograf ze Švýcarska, je označena za podvrh.

Jak skutečný tedy tatzelwurm je? Možná bude ještě příležitost jeho existenci prokázat. Spatřen byl totiž ještě poměrně nedávno. V 60. letech na něj svědkové narazili ve francouzských Alpách a v roce 1984 v Itálii.

Napadl červ už několik lidí?
Foto: Wikimedia Commons, www.unmyst3.com, welcometonightmare.files.wordpress.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

České zoo se otevírají!
nasehvezdy.cz

České zoo se otevírají!

V našich zoologických zahradách se konečně otevřely i...
Malá, ale naše: Petřínská rozhledna
epochanacestach.cz

Malá, ale naše: Petřínská...

Světovou výstavu v Paříži...
Agresivní opice ukradly v Indii vzorky krve s koronavirem
21stoleti.cz

Agresivní opice ukradly v...

Zní to jako začátek katastrofického filmu,...
Dezinfekce interiéru: Software policejních Fordů promění auto v saunu
21stoleti.cz

Dezinfekce interiéru: Software...

Po speciálních policejních helmách...
Neil deGrasse Tyson Prorok nemožností a možných světů
epochalnisvet.cz

Neil deGrasse Tyson Prorok...

Občas někdo řekne něco, co stojí za to...
Vladimír Kratina – Dětství strávil ve vlaku
nasehvezdy.cz

Vladimír Kratina –...

K divadlu se dal kvůli lásce k ženě, ale...
Dobré rady do kuchyně
epochalnisvet.cz

Dobré rady do kuchyně

Víte, jak připravit nutrii či pilaf, nebo...
3 zámky, které byste měli navštívit na Ústecku
epochanacestach.cz

3 zámky, které byste měli...

Ústí nad Labem...
Vůní infuzovaný inkoust na pokožu
iluxus.cz

Vůní infuzovaný inkoust na...

Jednadvacátého března loňského roku...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Odkdy si mažeme máslo na chleba? Účelem bylo zastavit mor!
epochaplus.cz

Odkdy si mažeme máslo na...

Chlebu s máslem to spolu dokonale ladí a...
Výbuch sopky St. Helens: Nejlépe zdokumentovaná erupce!
epochaplus.cz

Výbuch sopky St. Helens:...

Za touhu pořídit ty nejúžasnější...