Skip to content

Nebezpečný Tatzelwurm: Žije v Alpách červ zabiják?

Podivné monstrum, v němž se kloubí vlastnosti hada a kočky, obývá odlehlé horské oblasti Evropy. Asi metr dlouhý hvízdající červ s jedním párem pracek je útočný a člověku může přivodit i smrt! Je bizarní tvor z horského folkloru skutečný, nebo jsou příběhy o jeho útocích pouhou legendou?

Je dlouhý od 50 cm do jednoho metru. Některé prameny uvádějí dokonce dvoumetrovou délku. Jeho hnědé a šupinami pokryté tělo, tlusté jako paže dospělého muže, se podobá obřímu červu. Je však zakončeno špičatým ocasem a podle některých svědků má na hřbetu hřeben či stětiny.

Na druhém konci jeho těla sedí kočičí hlava s velkýma pronikavýma očima a za ní vyrůstá jeden pár jakýchsi pracek. Také proto se mu říká tatzelwurm, což znamená prackatý červ. Zadní končetiny buď chybí zcela, nebo jsou natolik zakrnělé, že si jich vyděšení svědkové nestihli všimnout.

Někde je znám také jako mléčný červ, neboť prý na pastvinách saje kravské mléko přímo z vemene. Pestože o tom jeho popis možná příliš nevypovídá, člověk by se před ním měl mít na pozoru. Své o tom vědí obyvatelé horských oblastí, kteří se s ním prý ještě nedávno setkávali.

Jeho výskyt byl zaznamenán zejména v odlehlých údolích Alp v Rakousku, italských a švýcarských Alp, a také v Bavorsku. Mohou se tato svědectví horalů zakládat na pravdě?

Svědci byli vyděšení k smrti.
VYCHYTRALÝ, AGRESIVNÍ A NEBEZPEČNÝ

V přírodě je tatzelwurm poměrně nenápadný, což mu umožňuje dostat se vyhlédnuté oběti téměř na dosah, aniž by byl vyzrazen. Jeho přítomnost však většinou ohlašuje pronikavý hvizd, jindy zase syčí jako kočka.

Ti, kteří jeho charakteristické pískání zaslechnou, se raději rychle vzdalují opačným směrem. Tatzelwurm je totiž zvíře vychytralé a člověku prý může přivodit i smrt, protože jeho kůže vylučuje jakýsi silný jed.

Na oběť útočí rychlými skoky a cítí-li se ohrožen, bojuje s urputnou agresí. Jednou ze známých obětí je Rakušan Hans Fuchs, jehož neblahé střetnutí se záhadným živočichem v roce 1799 dodnes připomíná malý pomníček nedaleko města Unken poblíž Salzburgu.

Sedlák se osudného dne vydává do lesa sbírat lesní plody, tam ho však napadnou dva tatzelwurmové, což muže vyděsí natolik, že na místě dostane infarkt. Když se dostane z lesa zpět, líčí tvory jako obrovské ještěrky.

Několik dnů po této příhodě Fuchs umírá. Do jaké míry na jeho úmrtí nese podíl právě obávaný tatzelwurm?

Ve Koben-Gondorf má červ i svou vlastní sochu.
HLEDÁ SE ČERV

Další z dramatických střetů se odehrává v roce 1908. Profesionální lovec Hans Bauer na něj narazí v Horním Štýrsku při jedné za svých obvyklých pochůzek v oblasti řeky Murau. Rozzuřený tvor prý skočil muži přímo do tváře.

Lovec se ale ubránil a zasadil mu pár ran nožem, což mu nejspíš zachránilo život. O čtyři roky později se s obřím červem střetnou další dva lovci. Tatzelwurma spatří na kusy skály, kde předvádí bizarní výhružný tanec.

Jeho chování svědkové popsali jako ďábelské. „Syčel zuřivě, svíjel se, jako by se snažil vrhnout se na lovce,“ uvádějí. Několik dalších místopřízežných prohlášení se podaří shromáždit ve 30. letech minulého století se německému vědeckému časopisu, který po červu pátrá.

Žádný pevný důkaz však horalové v rukou nemají. Neexistuje jediná fotografie či video, které by tohoto tvora zachytilo. Jediná známá fotografie, kterou v roce 1934 pořídil fotograf ze Švýcarska, je označena za podvrh.

Jak skutečný tedy tatzelwurm je? Možná bude ještě příležitost jeho existenci prokázat. Spatřen byl totiž ještě poměrně nedávno. V 60. letech na něj svědkové narazili ve francouzských Alpách a v roce 1984 v Itálii.

Napadl červ už několik lidí?
Foto: Wikimedia Commons, www.unmyst3.com, welcometonightmare.files.wordpress.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nová vedoucí kradla lidem jejich energii!
nasehvezdy.cz

Nová vedoucí kradla lidem...

Na energetické upíry věřím od té doby, kdy...
Proběhla dívčí válka ve skutečnosti na jižní Moravě?
epochaplus.cz

Proběhla dívčí válka ve...

„Postavíme si hrad,“ navrhne jedna z dívek....
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Acháty: Pestrobarevnou krásu milovali už ve starověku!
epochalnisvet.cz

Acháty: Pestrobarevnou krásu...

Sicilská řeka Dirillo se v období antiky jmenuje...
Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial
epochanacestach.cz

Audio průvodce To je Brno III....

Třetí autentický...
Povídali jsme si celou noc
nasehvezdy.cz

Povídali jsme si celou noc

Zjištění, že po dvaceti letech manželství...
Předprodej kombi Suzuki Swace zahájen
iluxus.cz

Předprodej kombi Suzuki...

Po 20 letech se do nabídky značky Suzuki...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Moderna na etnické vlně
rezidenceonline.cz

Moderna na etnické vlně

Způsob, jakým se architektura vily prolíná s krajinou,...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
epochaplus.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
21stoleti.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...
10 nejkrásnějších stanic metra na světě
epochalnisvet.cz

10 nejkrásnějších stanic...

Metro už je dnes ve větších městech běžným...