Skip to content

Nebezpečný Tatzelwurm: Žije v Alpách červ zabiják?

Podivné monstrum, v němž se kloubí vlastnosti hada a kočky, obývá odlehlé horské oblasti Evropy. Asi metr dlouhý hvízdající červ s jedním párem pracek je útočný a člověku může přivodit i smrt! Je bizarní tvor z horského folkloru skutečný, nebo jsou příběhy o jeho útocích pouhou legendou?

Je dlouhý od 50 cm do jednoho metru. Některé prameny uvádějí dokonce dvoumetrovou délku. Jeho hnědé a šupinami pokryté tělo, tlusté jako paže dospělého muže, se podobá obřímu červu. Je však zakončeno špičatým ocasem a podle některých svědků má na hřbetu hřeben či stětiny.

Na druhém konci jeho těla sedí kočičí hlava s velkýma pronikavýma očima a za ní vyrůstá jeden pár jakýchsi pracek. Také proto se mu říká tatzelwurm, což znamená prackatý červ. Zadní končetiny buď chybí zcela, nebo jsou natolik zakrnělé, že si jich vyděšení svědkové nestihli všimnout.

Někde je znám také jako mléčný červ, neboť prý na pastvinách saje kravské mléko přímo z vemene. Pestože o tom jeho popis možná příliš nevypovídá, člověk by se před ním měl mít na pozoru. Své o tom vědí obyvatelé horských oblastí, kteří se s ním prý ještě nedávno setkávali.

Jeho výskyt byl zaznamenán zejména v odlehlých údolích Alp v Rakousku, italských a švýcarských Alp, a také v Bavorsku. Mohou se tato svědectví horalů zakládat na pravdě?

Svědci byli vyděšení k smrti.
VYCHYTRALÝ, AGRESIVNÍ A NEBEZPEČNÝ

V přírodě je tatzelwurm poměrně nenápadný, což mu umožňuje dostat se vyhlédnuté oběti téměř na dosah, aniž by byl vyzrazen. Jeho přítomnost však většinou ohlašuje pronikavý hvizd, jindy zase syčí jako kočka.

Ti, kteří jeho charakteristické pískání zaslechnou, se raději rychle vzdalují opačným směrem. Tatzelwurm je totiž zvíře vychytralé a člověku prý může přivodit i smrt, protože jeho kůže vylučuje jakýsi silný jed.

Na oběť útočí rychlými skoky a cítí-li se ohrožen, bojuje s urputnou agresí. Jednou ze známých obětí je Rakušan Hans Fuchs, jehož neblahé střetnutí se záhadným živočichem v roce 1799 dodnes připomíná malý pomníček nedaleko města Unken poblíž Salzburgu.

Sedlák se osudného dne vydává do lesa sbírat lesní plody, tam ho však napadnou dva tatzelwurmové, což muže vyděsí natolik, že na místě dostane infarkt. Když se dostane z lesa zpět, líčí tvory jako obrovské ještěrky.

Několik dnů po této příhodě Fuchs umírá. Do jaké míry na jeho úmrtí nese podíl právě obávaný tatzelwurm?

Ve Koben-Gondorf má červ i svou vlastní sochu.
HLEDÁ SE ČERV

Další z dramatických střetů se odehrává v roce 1908. Profesionální lovec Hans Bauer na něj narazí v Horním Štýrsku při jedné za svých obvyklých pochůzek v oblasti řeky Murau. Rozzuřený tvor prý skočil muži přímo do tváře.

Lovec se ale ubránil a zasadil mu pár ran nožem, což mu nejspíš zachránilo život. O čtyři roky později se s obřím červem střetnou další dva lovci. Tatzelwurma spatří na kusy skály, kde předvádí bizarní výhružný tanec.

Jeho chování svědkové popsali jako ďábelské. „Syčel zuřivě, svíjel se, jako by se snažil vrhnout se na lovce,“ uvádějí. Několik dalších místopřízežných prohlášení se podaří shromáždit ve 30. letech minulého století se německému vědeckému časopisu, který po červu pátrá.

Žádný pevný důkaz však horalové v rukou nemají. Neexistuje jediná fotografie či video, které by tohoto tvora zachytilo. Jediná známá fotografie, kterou v roce 1934 pořídil fotograf ze Švýcarska, je označena za podvrh.

Jak skutečný tedy tatzelwurm je? Možná bude ještě příležitost jeho existenci prokázat. Spatřen byl totiž ještě poměrně nedávno. V 60. letech na něj svědkové narazili ve francouzských Alpách a v roce 1984 v Itálii.

Napadl červ už několik lidí?
Foto: Wikimedia Commons, www.unmyst3.com, welcometonightmare.files.wordpress.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...