18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Záhady historie
Nečekaný nález archeologů v Číně: Potvrzuje prý, že na Zemi kdysi žili obři
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 21.8.2019
4.0tis
499
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

O gigantických bytostech se píše v řadě starověkých posvátných knih a figurují také v řadě bájí a pověstí. Obři ale nemusí být jen výplodem lidské fantazie. Po celém světě je totiž možné objevit stopy, které napovídají, že naši planetu skutečně kdysi obývaly obrovské bytosti.

Biblický příběh o tom, jak mladý pastýř David skolí prakem obra Goliáše, je znám prakticky každému. Otázkou zůstává, zda takový obr mohl vůbec někdy existovat. V roce 2005 nacházejí izraelští archeologové malý hliněný úlomek, popsaný hebrejským písmem.

Profesor Aaron Demsky z univerzity Bar-Ilan na něm rozpoznává dvě slova, která by mohla odpovídat jménu Goliáš. Podle odborníků nápis pochází z 9. nebo 10. století př. n. l. a mohl by být datován do doby zhruba 50 let poté, co se měl odehrát souboj mezi Davidem a Goliášem.

Naznačuje to, že událost by ani zdaleka nemusela být pouhou legendou. Řada historiků je proto přesvědčena, že obr Goliáš existoval. Byl však opravdu tak obrovský, nebo šlo jen o literární přikrášlení Davidovy statečnosti? A jak to bylo vlastně s obry na naší planetě?

Žili mezi námi dříve lidé dorůstající obřích rozměrů?

KRUTÍ A BARBARŠTÍ OBŘI

V dávných bájích různých kultur celého světa vystupují stvoření vysokých postav. Mnohé současné teorie se vážně zabývají možností, že na Zemi kdysi dávno obři skutečně žili. Podporují ji objevy, učiněné na různých místech po celém světě.

Například v roce 1879 je poblíž amerického města Brewersville ve státě Indiana objevena kostra s výškou přes 3 metry. Mnoho domorodých amerických kmenů vypráví příběhy o dávno zapomenuté rase lidí, která byla mnohem vyšší a silnější, než obyčejní muži.

Její příslušníci jsou popisováni jako barbarští a krutí. Paiutové, kmen z oblasti Nevady, má legendu o rase červenohnědých obrů nazvaných Si-Te-Cah. Mělo jít o divoké kanibaly. Podobná pověst se však vyskytuje i u dalších domorodých kmenů po celé Americe.

Také dávné ruské letopisy mluví o tom, že Tataři si do bitvy na Kulikově poli, kde v roce 1380 rozdrtil ruský kníže Dmitrij Donský (1350–1389) tzv. Zlatou hordu, vzali tvora, velkého přes čtyři metry.

Rusové ho prý zajali a odvedli na neznámé místo. Může snad jít o popisy dávných skutečných lidí?

Nález stop vyvolá mezi odborníky poprask.

PODIVNÉ STOPY V KAMENI

Kostry obdobně velkých lidí byly nalezeny i v Sýrii, Mongolsku a také v Evropě. I když se tomu vědci většinou brání a mnohé nálezy zařazují mezi podvrhy nebo doklad určitých mutací, určitě není možné takto uvažovat úplně o každém z nich.

Kromě koster se často nacházejí rovněž zkamenělé otisky obrovských chodidel. Za jeden z nejvíce znepokojivých a zároveň přesvědčivých objevů se považuje stopa o délce 128 centimetrů v Jihoafrické republice.

Nachází se ve skále, její stáří je nejméně 200 milionů let. Nový objev, podněcující představivost, pak pochází z Číny. Jde o šlépěj, dlouhou 57 centimetrů, nalezenou v srpnu 2016. Její šířka je 20 centimetrů a hloubka 3 centimetry a nachází se poblíž vesnice Pching-jen v provincii Kuej-čou. Může to být další doklad toho, že existují doklady existence obří rasy?

Patří stopy bytostem, které k nám přišly odjinud?

BOHOVÉ, NEBO MIMOZEMŠŤANÉ?

Píše se o nich i na několika místech Bible, například v 1. knize Mojžíšově (6,4): „Za oněch dnů, kdy synové božští vcházeli k dcerám lidským a ty jim rodily, vznikaly na zemi zrůdy, ba ještě i potom. To jsou ti bohatýři dávnověku, mužové pověstní.“ Mohli být „bohové“ příslušníci mimozemských civilizací a legendární obři kříženci mezi nimi a lidmi?

O bytostech, vyšších než palmy, se zmiňuje i Korán. Může to něco znamenat? Najdou se někdy opravdu přesvědčivé důkazy o zaniklé civilizaci? Nebo jde v případě dosavadních nálezů například o prapředky současných lidoopů a zachovalé pozůstatky a stopy se lidským jen podobají?

Autor článku: Kateřina M. Košutová

Foto: snopes.com, babylonbee.com, earth-chronicles.com, YouTube
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 759
Když před pár lety přišla informace, že na malém skalnatém ostrůvku u pobřeží ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu objevili archeologové rituálně pohřbenou sviňuchu (kytovec vypadající jako malý delfín – pozn. redakce), šlo o nenápadnou a dosti podivnou zprávu. Už tehdy bylo jasné, že tento ostrov musel být něčím zvláštní. Později se to potvrdilo. Ostrůvek se jmenuje […]
od Eva Soukupová 17.8.2022 1.5tis
Egyptské pyramidy jsou již dlouhá léta pod drobnohledem archeologů, historiků a mnoha dalších vědců, přesto toho o ní víme s určitostí jen málo. A to, co víme, bývá mnohdy zastřeno řadou více či méně fantastických teorií. Může se některá z nich ukázat jako pravdivá?     Pyramidy v egyptské Gíze jsou nejstaršími stavbami a zároveň […]
od Mirek Brát 15.8.2022 2.1tis
Nedaleko řeckých Athén se v zátoce Kiladha nachází archeologické naleziště, které má šanci zasáhnout do legendárního příběhu o Atlantidě. Možná právě toto místo inspirovalo vznik slavné legendy… Lokalitu potopeného města, které pravděpodobně zničilo zemětřesení, objevili potápěči z výzkumného projektu Ženevské univerzity. Jejich pozornost upoutaly nejprve úlomky keramiky. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že tam dole, pod […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.9tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.4tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]