reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Reportáže
Bizarní teorie tvrdí, že Měsíc je umělého původu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.12.2020
5.8tis
515
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Téměř dokonalý tvar a velikost našeho Měsíce prý není náhodná. Podle některých konspiračních teoretiků jde totiž o uměle vytořenou družici či dokonce obří mimozemskou loď. O jaké důkazy se zastánci této teorie opírají?

Měsíční krátery jsou prý příliš mělké, foto Wikimedia Commons Ukrývá se uvnitř Měsíce umělá konstrukce? Foto Wikimedia Commons

Někteří badatelé, zejména z řad konspiračních teoretiků, si všímají, že pozemšťané mají se svým Měsícem skutečně neobvyklé štěstí. Zatímco měsíce jiných planet mívají často tvar neforemné hroudy a neestetické brambory, noční nebe nad Zemí zdobí takřka dokonalá koule.

Jako by ji snad někdo vytvořil. Může na tom být něco pravdy? Poněkud fantastické teorie, podle kterých byl Měsíc kýmsi uměle vytvořen, se skutečně objevují.

Měsíční krátery jsou prý příliš mělké, foto Wikimedia Commons

CO ŘÍKÁ VĚDA?

Zastánci těchto teorií si jako argument berou k ruce například starodávné texty z Číny. V zápisech z 9. – 10. století př. n. l. z dob čínské dynastie Čou můžeme nalézt podrobné popisy hvězdného nebe. Ani jeden z nich ale nezmiňuje existenci Měsíce.

Znamená to snad, že Měsíc tou dobou neexistoval?  Pokud by ho ale kdokoliv mezi moderní současností a 10. stoletím př. n. l. na oblohu instaloval, určitě by to vzbudilo velké pozdvižení, které by v písemných pramenech z celého světa zaznamenáno bylo.

Dalším častým argumentem jsou také výsledky rezonančních měření, které údajně napovídají, že Měsíc je uvnitř dutý. A poměrně mělké měsíční krátery jsou podle příznivců hypotézy o umělém původu tělesa důkazem, že pod nánosem hornin se ukrývá tvrdá konstrukce.

„Podle jedné teorie je dokonce Měsíc umělým tělesem, jakousi obrovskou kosmickou lodí umělého původu. A existuje prý zatím asi jen 250 000 let,“ doplňuje současná česká spisovatelka Magdalena Zachardová.

Mnohem pravděpodobnější však je, že se náš Měsíc utvořil podobným způsobem jako další měsíce v naší sluneční soustavě. Jen jsme s ním zkrátka měli více štěstí.

Ukrývá se uvnitř Měsíce umělá konstrukce? Foto Wikimedia Commons
Foto: theconversation.com, Wikimedia Commons,
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]