Skip to content

Vrak skrýval tajemný kov atlanťanů!

Náklad starověkého vraku, který se potopil u břehů Sicílie, způsobil doslova poprask mezi badateli. Potápěči totiž nad hladinu vynesli ingoty unikátního kovu. Nazývá se orichalcum a měl vznikat v kovárnách legendární Atlantidy! Máme na dosah důkaz o její existenci?

Místo nálezu

Ve zvířených usazeninách u mořského dna se míhají kužely silných svítilen. Tým potápěčů právě prozkoumává vrak lodi, která více než 2000 let neviděla svět nad hladinou. Nedaleko dnešního města Gela na jižním pobřeží Sicílie se podle historiků potopila někdy v 7. století před naším letopočtem. Najednou ruce prohledávající trosky ve speciálních rukavicích narazí na zvláštní podlouhlé předměty. Na první pohled nejde o kámen nebo korál. Jsou to kovové pruty, takzvané ingoty. Není to ale železo, nýbrž kov, který se prý kdysi vyvažoval zlatem. Drahocenná slitina Z trupu lodi na mořském dně bylo nakonec vyneseno celkem 47 slitků surového orichalca. Jde o zcela ojedinělý objev, protože orichalcum bylo až dosud známo
pouze ze starověkých textů a několika ozdobných předmětů. Nalezené ingoty navíc mají naprosto pozoruhodnou ryzost a čistotu zpracování, které by dnes bylo možné dosáhnout jen pomocí nejmodernějších technologií. Ty si vědci vzali na pomoc při podrobné analýze kovu a odhalili tak přesně jeho složení. Skládá se z osmi desetin mědi, malé části zinku a také niklu, olova a železa. Je skutečně možné, že jde o materiál, jehož tradici můžeme vystopovat až k branám bájné Atlantidy? Nad původním složením tajemného kovu se totiž stále vedou spory. Někteří badatelé věří, že pravé orichalcum bylo vyráběno ze zlata a mědi, jiní tvrdí, že šlo o spojení mědi a cínu či zinku a bronzu. Řada záhadologů se pak domnívá, že tento kov měl zvláštní vlastnosti.

Vrak, jehož stáří je odhadováno na 2600 let

Zprávy z dávných věků

Nejsilnější spojení mezi orichalcem a dávnou říší, která měla zmizet v rozbouřeném moři, najdeme u PLATONA (427 př. n. l. – 347 př. n. l.), jednoho z nejvýznamnějších myslitelů své doby. Ve svém díle Critias z 5. století před naším letopočtem popisuje, že za těžbou tohoto vzácného kovu bylo třeba se vydat až k Atlanťanům. Orichalcum se objevuje také v jeho popisech atlantských staveb. Platon uvádí, že tři z vnějších stěn chrámu Posei-dona a Kleitó byly pokryty touto slitinou. „Čelní se blyštila narudlým odstínem orichalca,“ píše doslova. A nejen ony. Taktéž vnitřek chrámu, včetně sloupů a podlahy, byl pokryt právě tímto kovem. Jeho střechu pak zdobil v kombinaci se zlatem a stříbrem. Přímo ve středu této monumentální stavby pak měl stát vysoký sloup z orichalca, na kterém byly vypsány Poseidonovy zákony a záznamy o jeho prvním synovi Tritonovi. Stejným kovem pak měla být dokonce obložena vnitřní ze tří kruhových zdí, které obklopovaly celou metropoli.

Malba vnitřku chrámu

Legendární materiál

Podle legend a mnohých badatelů pátrajících po tajemství Atlantidy bylo orichalcum naprosto unikátním materiálem, který se jinde na planetě nevyskytoval, a jeho ložiska mohla omezeně vzniknout například po dopadu velkého meteoritu. Proto některé teorie uvádějí, že šlo ve skutečnosti o slitinu zlata a zvláštní meteorické horniny, která dodávala výrobkům nebývalou odolnost. Kromě toho jej však Atlanťané mohli využít v rámci technologií, které byly na svou dobu naprosto nevídané, ale mnozí věří, že jimi tato výjimečná civilizace disponovala. Orichalcum mohlo tak sloužit například k výrobě vodičů elektřiny v pokročilých přístrojích nebo jako součást elektrických baterií. Právě tato vlastnost je společná i kovu, který byl nalezen v potopeném vraku, nicméně řada otazníků a nesrovnalostí stále zůstává nevyřešena.

Z vraku bylo nakonec vyloveno 47 slitků

Bylo zlaté, rudé, nebo bílé?

Mnohé historické zdroje se totiž s Platonem a jeho popisem rozcházejí. Podle něj měl kov neobyčejný zlatorudý lesk a jeho cena se rovná zlatu. O orichalcu však najdeme zmínky také třeba u římského spisovatele CICERA (106 př.n. l. – 43 př. n. l.), ten však na rozdíl od svého předchůdce tvrdí, že se sice leskem zlatu podobá, jeho hodnota je však daleko nižší. Antický básník VERGILIUS pak ve svém díle Aeneis popisuje část zbroje hrdiny TURNA s tím, že jeho hrudní pancíř byl vyroben ze zlata a bílého orichalca. Proč se jejich popis kovu odlišuje? Problém je už v názvu, který Platon pro atlantský kov použil. Orichalcum totiž ve staré řečtině znamená horská měď, Římané si pak název upravili na aurichalcum, což znamená zlatá měď. A tímto pojmem se tak zřejmě označovalo hned několik různých materiálů, které svým leskem připomínaly mosaz či bronz.

Nalezené ingoty

Které je to pravé?

I když je nalezený vrak velmi starý, stále mezi jeho potopením a potopením legendární Atlantidy leží nejméně 9 tisíc let. Nakolik je tedy nalezený kov podobný tomu, který měli vyrábět Atlanťané, nelze s jistotou určit. Je možné, že si mistři kováři během věků jeho recepturu upravili. Podle badatelů totiž nalezené orichalcum pochází s největší pravděpodobností z řeckého ostrova Kypru, který byl známý svými bohatými ložisky mědi. Zvláštní slitina se pak používala na výrobu šperků či zbroje. Římský filozof Plinius Starší, který žil na začátku našeho letopočtu, ale tvrdí, že původní tajemství výroby tohoto unikátního kovu bylo ztraceno poté, co byly jeho doly vyčerpány. Což by také spíše dávalo za pravdu Platonovi, který popisoval, že se atlant-ské orichalcum těžilo v dolech, a nešlo tedy o slitinu, ale o samostatný kovový prvek. Výzkum vraku ale stále pokračuje a je možné, že přinese ještě další důležitá odhalení.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Českobudějovičtí vědci chtějí zlepšit kvalitu vody
21stoleti.cz

Českobudějovičtí vědci...

Hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR vyplují...
Muskova Tesla Model S uspěla v Kalifornii. Teď se pokusí o traťový rekord v Nürburgringu
21stoleti.cz

Muskova Tesla Model S uspěla v...

Na Muskově Twitteru se před několika dny...
Do Plzně nejen na pivo…
epochanacestach.cz

Do Plzně nejen na pivo…

I když bez piva to...
Rekordmani dlouhověkosti: Která zvířata žijí nejdéle?
epochaplus.cz

Rekordmani dlouhověkosti: Která...

Život ve volné přírodě je drsný! Zvířata musejí čelit...
Vydejte se do pestrobarevného Madridu
epochanacestach.cz

Vydejte se do...

Madrid je ideálním místem...
Restaurace Sia plánuje týden okořeněný chilli papričkami
iluxus.cz

Restaurace Sia plánuje týden...

Šéfkuchař Jiří Štift z asijské restaurace...
Největší krádež století: Velká vlaková loupež
epochaplus.cz

Největší krádež století:...

Tato loupež šokovala nejen Velkou Británii,...
Bolí vás vaše duše nebo ego?
nasehvezdy.cz

Bolí vás vaše duše nebo ego?

Duše bolí, jestliže vnitřně sami sobě něco...
7 největších záhad kolem alkoholu
epochalnisvet.cz

7 největších záhad kolem...

Alkohol provází lidstvo už několik tisíciletí....
Vše na jednom místě
rezidenceonline.cz

Vše na jednom místě

Ložnice je nejklidnější zónou bytu a její vzhled se už...
Bílá čarodějnice severu: Skutečně dokáže předvídat budoucnost?
epochalnisvet.cz

Bílá čarodějnice severu:...

V pokoji plane několik svící a linou se jím podmanivé...
Chce dům v zahraničí?
nasehvezdy.cz

Chce dům v zahraničí?

Své peníze, které investovala do padělaného obrazu,...