Domů     Záhady historie
Nejsvatější litevské místo: Na kopci stojí desetitisíce křížů
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 15.10.2021
6.2tis
Na místě dnes stojí přes sto tisíc křížů. FOTO: Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
462
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Člověk, který se při návštěvě Litvy náhodou octne poblíž města Šiauliai, na to rozhodně nikdy nezapomene. Asi 12 kilometrů na sever od města se totiž vypíná pahorek, na jehož vrcholu stojí tisíce a tisíce křížů.

Na uměle vytvořeném vrcholku, který navštívil dokonce samotný papež Jan Pavel II., jich dnes je více než sto tisíc! Místo je posvátné pro všechny litevské poutníky a sjíždí se k němu věřící dokonce i z okolních zemí.

Zejména v noci má Hora křížů své nezaměnitelné kouzlo. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Dnes stojí na kopci dokonce i malá kaplička. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Na místě dnes stojí přes sto tisíc křížů. FOTO: Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

VZDÁVALI ÚCTU BOHU, UZDRAVILI SE Z NEMOCÍ

K Hoře křížů se váže také několik legend, které všechny vypráví podobný příběh. Jeden z mužů z okolních vesnic, který vážně onemocněl, údajně slíbil Bohu, že na místě vztyčí kříž, pokud jeho nemoc pomine.

A Bůh mu jeho přání splnil. Muž tedy dodržel slib a zvěst o jeho zázračném uzdravení se brzy rozletěla po okolí. Mnozí ho následovali a na místě brzy začaly přibývat další kříže.

Zejména v noci má Hora křížů své nezaměnitelné kouzlo. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Další legenda popisující vznik křížů se vztahuje k litevskému sedlákovi, jehož dcera byla těžce nemocná. Jedné noci se mu zdál sen, ve kterém se mu zjevila bíle oděná žena a řekla mu, aby vyrobil dřevěný kříž a postavil ho na nedaleký kopec.

Pokud se bude řídit jejími pokyny, jeho dcera se uzdraví. Udělal, co mu řekla, a po návratu domů našel svou dceru zdravou. Poslem, který farmáři prozradil, jak dceru uzdravit, měla prý být sama Panna Marie.

Na místo se tak začali sjíždět poutníci ze širokého okolí, aby na kopec také umístili kříž. Někdo se tím modlil za uzdravení nemocných členů rodiny, někdo chtěl jen vzdát úctu Bohu. Říká se, že mnoho z těchto přání došlo naplnění, a tak se začalo šuškat, že místu požehnal některý svatý. Je to pravda?

Dnes stojí na kopci dokonce i malá kaplička. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

MÍSTNÍ BRÁNILI KŘÍŽE PŘED SOVĚTY

Dnes kopec přitahuje poutníky z celé Evropy a kromě poutního místa se stal i symbolem odporu Litevců vůči sovětskému režimu. Když se v 60. letech pokoušeli Sověti místo zničit, místní kříže úpěnlivě bránili a vždy je vrátili na právoplatné místo.

Sověti se snažili kříže odstranit hned několikrát, ale když pokaždé pohořeli, nakonec snahu vzdali a kříže na posvátném místě zůstaly.

Snaha zakázat náboženství tak minimálně v Litvě komunistům nevyšla. Ačkoliv nechávali kopec hlídat, poutníci nosili další a další kříže, pořádali poblíž poutního místa tajná kázání a Sovětům se tak odstranit víru v Litvě vlastně nikdy nepodařilo.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 2.12.2021 2.1tis
Jedním z dinosaurů, který nebyl ušetřen historických nepřesných úprav, byl brachiosaurus, obří býložravý dinosaurus. V první řade je třeba zmínit, že se v žádném případě nejednalo o přežvýkavce tak, jak je známe dnes, tito gigantičtí sauropodi svou potravu maximálně kousali. Ke žvýkání neměli uzpůsobené čelisti ani zuby. Nekýchal To ovšem není jediný omyl, kterého se […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.4tis
Příběhů o rodičích, kteří odloží své dítě, je možné nalézt bezpočet. Plní nejen stránky odborných knih či novin, ale vyprávějí se o nich i fantaskní historky. Pohádka o Plaváčkovi mezi ně patří.     Český spisovatel a sběratel lidových pověstí Karel Jaromír Erben (1811–1870) ji zachycuje v báchorce o Třech zlatých vlasech děda Vševěda: „Král […]
od Adriana Vojtíšková 30.11.2021 2.5tis
Skotský spisovatel, básník a cestovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) i britský lékař a spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) se proslaví psaním knih plných napětí a dobrodružství. Inspirují se během jejich tvorby skutečnými událostmi?   Stevenson otevřeně přiznává řadu inspiračních zdrojů. V eseji Moje první kniha píše o tom, že si do díla Ostrov pokladů vypůjčil […]
od Pavel Polcar 30.11.2021 2.8tis
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 1.9tis
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]