24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Záhady historie
Nejsvatější litevské místo: Na kopci stojí desetitisíce křížů
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 15.10.2021
6.2tis
Na místě dnes stojí přes sto tisíc křížů. FOTO: Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
462
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Člověk, který se při návštěvě Litvy náhodou octne poblíž města Šiauliai, na to rozhodně nikdy nezapomene. Asi 12 kilometrů na sever od města se totiž vypíná pahorek, na jehož vrcholu stojí tisíce a tisíce křížů.

Na uměle vytvořeném vrcholku, který navštívil dokonce samotný papež Jan Pavel II., jich dnes je více než sto tisíc! Místo je posvátné pro všechny litevské poutníky a sjíždí se k němu věřící dokonce i z okolních zemí.

Zejména v noci má Hora křížů své nezaměnitelné kouzlo. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Dnes stojí na kopci dokonce i malá kaplička. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Na místě dnes stojí přes sto tisíc křížů. FOTO: Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

VZDÁVALI ÚCTU BOHU, UZDRAVILI SE Z NEMOCÍ

K Hoře křížů se váže také několik legend, které všechny vypráví podobný příběh. Jeden z mužů z okolních vesnic, který vážně onemocněl, údajně slíbil Bohu, že na místě vztyčí kříž, pokud jeho nemoc pomine.

A Bůh mu jeho přání splnil. Muž tedy dodržel slib a zvěst o jeho zázračném uzdravení se brzy rozletěla po okolí. Mnozí ho následovali a na místě brzy začaly přibývat další kříže.

Zejména v noci má Hora křížů své nezaměnitelné kouzlo. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Další legenda popisující vznik křížů se vztahuje k litevskému sedlákovi, jehož dcera byla těžce nemocná. Jedné noci se mu zdál sen, ve kterém se mu zjevila bíle oděná žena a řekla mu, aby vyrobil dřevěný kříž a postavil ho na nedaleký kopec.

Pokud se bude řídit jejími pokyny, jeho dcera se uzdraví. Udělal, co mu řekla, a po návratu domů našel svou dceru zdravou. Poslem, který farmáři prozradil, jak dceru uzdravit, měla prý být sama Panna Marie.

Na místo se tak začali sjíždět poutníci ze širokého okolí, aby na kopec také umístili kříž. Někdo se tím modlil za uzdravení nemocných členů rodiny, někdo chtěl jen vzdát úctu Bohu. Říká se, že mnoho z těchto přání došlo naplnění, a tak se začalo šuškat, že místu požehnal některý svatý. Je to pravda?

Dnes stojí na kopci dokonce i malá kaplička. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

MÍSTNÍ BRÁNILI KŘÍŽE PŘED SOVĚTY

Dnes kopec přitahuje poutníky z celé Evropy a kromě poutního místa se stal i symbolem odporu Litevců vůči sovětskému režimu. Když se v 60. letech pokoušeli Sověti místo zničit, místní kříže úpěnlivě bránili a vždy je vrátili na právoplatné místo.

Sověti se snažili kříže odstranit hned několikrát, ale když pokaždé pohořeli, nakonec snahu vzdali a kříže na posvátném místě zůstaly.

Snaha zakázat náboženství tak minimálně v Litvě komunistům nevyšla. Ačkoliv nechávali kopec hlídat, poutníci nosili další a další kříže, pořádali poblíž poutního místa tajná kázání a Sovětům se tak odstranit víru v Litvě vlastně nikdy nepodařilo.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.4tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.7tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.8tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 2.1tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.4tis
Homérské hrdinské eposy Illias a a Odysseia byly nejprve chápány jako výplody čiré fantazie a umělecké invence. Pak ale se svazkem Illiady podpaží začal svoje vykopávky Heinrich Schliemann a pohled na tento epos se začal měnit. Jak je to však s Odysseiou? Žil někdy ithacký král jménem Odysseus, o jehož dobrodružství epos vypráví? Odysseia je […]