26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Nejsvatější litevské místo: Na kopci stojí desetitisíce křížů
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 15.10.2021
6.2tis
Na místě dnes stojí přes sto tisíc křížů. FOTO: Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
462
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Člověk, který se při návštěvě Litvy náhodou octne poblíž města Šiauliai, na to rozhodně nikdy nezapomene. Asi 12 kilometrů na sever od města se totiž vypíná pahorek, na jehož vrcholu stojí tisíce a tisíce křížů.

Na uměle vytvořeném vrcholku, který navštívil dokonce samotný papež Jan Pavel II., jich dnes je více než sto tisíc! Místo je posvátné pro všechny litevské poutníky a sjíždí se k němu věřící dokonce i z okolních zemí.

Zejména v noci má Hora křížů své nezaměnitelné kouzlo. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Dnes stojí na kopci dokonce i malá kaplička. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Na místě dnes stojí přes sto tisíc křížů. FOTO: Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

VZDÁVALI ÚCTU BOHU, UZDRAVILI SE Z NEMOCÍ

K Hoře křížů se váže také několik legend, které všechny vypráví podobný příběh. Jeden z mužů z okolních vesnic, který vážně onemocněl, údajně slíbil Bohu, že na místě vztyčí kříž, pokud jeho nemoc pomine.

A Bůh mu jeho přání splnil. Muž tedy dodržel slib a zvěst o jeho zázračném uzdravení se brzy rozletěla po okolí. Mnozí ho následovali a na místě brzy začaly přibývat další kříže.

Zejména v noci má Hora křížů své nezaměnitelné kouzlo. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Další legenda popisující vznik křížů se vztahuje k litevskému sedlákovi, jehož dcera byla těžce nemocná. Jedné noci se mu zdál sen, ve kterém se mu zjevila bíle oděná žena a řekla mu, aby vyrobil dřevěný kříž a postavil ho na nedaleký kopec.

Pokud se bude řídit jejími pokyny, jeho dcera se uzdraví. Udělal, co mu řekla, a po návratu domů našel svou dceru zdravou. Poslem, který farmáři prozradil, jak dceru uzdravit, měla prý být sama Panna Marie.

Na místo se tak začali sjíždět poutníci ze širokého okolí, aby na kopec také umístili kříž. Někdo se tím modlil za uzdravení nemocných členů rodiny, někdo chtěl jen vzdát úctu Bohu. Říká se, že mnoho z těchto přání došlo naplnění, a tak se začalo šuškat, že místu požehnal některý svatý. Je to pravda?

Dnes stojí na kopci dokonce i malá kaplička. FOTO: Mindaugas Macaitis, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

MÍSTNÍ BRÁNILI KŘÍŽE PŘED SOVĚTY

Dnes kopec přitahuje poutníky z celé Evropy a kromě poutního místa se stal i symbolem odporu Litevců vůči sovětskému režimu. Když se v 60. letech pokoušeli Sověti místo zničit, místní kříže úpěnlivě bránili a vždy je vrátili na právoplatné místo.

Sověti se snažili kříže odstranit hned několikrát, ale když pokaždé pohořeli, nakonec snahu vzdali a kříže na posvátném místě zůstaly.

Snaha zakázat náboženství tak minimálně v Litvě komunistům nevyšla. Ačkoliv nechávali kopec hlídat, poutníci nosili další a další kříže, pořádali poblíž poutního místa tajná kázání a Sovětům se tak odstranit víru v Litvě vlastně nikdy nepodařilo.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.9tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]