Na Zemi dopadá obří meteorit. Ohlušující exploze sice působí naprosto apokalyptickým dojmem, ale ve skutečnosti má prý netušené pozitivní důsledky. Podle některých vědců totiž na Zemi přinese život. A to přímo z Marsu!
Zdá se vám podobná teorie přitažená za vlasy? Na její stranu se v současné době přiklání čím dál více badatelů.
Nejnovější vědecké pokusy totiž prokazují, že některé druhy bakterií dokážou přežít cestu vesmíru, a to navzdory drsným změnám teplot i tlaku.
„Máme celou řadu důkazů, které naznačují, že život přeskakoval po vesmíru z planety na planetu pomocí meteoritů,“ říká současná německá astrobioložka (zabývá se původem, vývojem, distribucí a budoucností života ve vesmíru–pozn. red.) Gerda Horneck. A už od roku 2005 se snaží vědci sestrojit zařízení, s jehož pomocí by dokázali potvrdit, že jsou život na Zemi a Marsu spojené.
Vhodný pro život?
„Máme důkazy i o tom, že bakterie z Marsu mohly překonat let kosmem na Zemi. V dobách, kdy na naší planetě žádný život neexistoval, na Marsu pravděpodobně byl. Odtud přeskočil na meteorit a spolu s ním v určitý moment dopadl na Zemi.
Je možné, že jsme vlastně potomky Marťanů,“ říká Horneck. Podle její teorie tedy na Zemi před mnoha miliony let dopadl meteorit s bakteriemi z Marsu, které se u nás rozvinuly do své současné podoby.
Kontroverzní hypotéza o vzniku života na Zemi má ale celou řadu kritiků. Podle nich pro nineexistují zas až tak věrohodné důkazy a do jisté míry je založena na pouhých předpokladech.
Jenže vědecké výzkumy ukazují, že prostředí na Marsu bylo před mnoha miliony let skutečně mnohem vhodnější pro vznik života než prostředí na Zemi.
Je prý tedy mnohem pravděpodobnější, že jednoduché formy života na počátku dějin vznikly spíše na Marsu a až později byly přeneseny na Zem.
Odpovědi v roce 2018?
Výzkumník z Massachusettského technologického institutu Chris Carr se v současné době snaží sestrojit přístroj, který by teorie o počátcích pozemského života na Marsu dokázal jednoznačně potvrdit.
Má nést název SETG (Search for Extraterrestrial Genomes, tj. Pátrání po mimozemském genomu) a jeho velikost by měla odpovídat krabici na boty. „Měl by analyzovat stopy života na Marsu.
Čím hlouběji se do rudé planety dostaneme, tím lépe,“vysvětluje Carr a pokračuje: „SETG bude schopen pátrat po DNA či RNA, tedy po základních informačních kamenech pozemských živočichů.
Myslíme si, že pokud je na Marsu život, může být de facto lidský.“ Vědci chtějí nejdříve přístroj zkoušet v lokalitách, ve kterých se životní podmínky co nejvíce podobají Marsu. Mělo by tedy jít například o Antarktidu, nebo chilskou poušť Atacamu.
SETG by pak měl zamířit směrem k Marsu – původně to mělo být někdy kolem roku 2018, stroj však stále ještě neodletěl. Skutečně se mu definitivně podaří prokázat, že pozemský život pochází z Marsu?