Skip to content

Největší záhady Stonehenge: Je tajemná stavba stará miliony let?

Komplex kamenných kruhů, stojící na Salisburské pláni v Anglii, je do dnešních dnů zahalen tajemstvím. Jak vznikl a kdo ho postavil? Nebo zde stál miliony let ještě před příchodem lidí?

Místo lákalo naše předky ještě dlouho předtím, než byl komplex postaven. Poslední archeologické objevy prokázaly, že zde lidé žili již kolem roku 7000 př. n. l. Jednalo se převážně o zemědělce, velkou roli v jejich obživě ale hrál stále lov.

Vědci na místě odkryli zhruba 350 kostí zvířat a několik tisíc nástrojů a zlomků kamenů. Nálezy se datují mezi lety 7000 až 4700 př. n. l.

ZÁKLAD STAVBY JE TVOŘEN KOSTMI

Počátek existence stavby se datuje do období kolem roku 3100 př. n. l. V té době vznikl první kruh o průměru 110 metrů, přičemž ho z vnitřní strany obepínal půl metru vysoký val a z té vnější dva metry hluboký příkop.

Na dně tohoto příkopu archeologové našli kosti zvěře a skotu. Stonehenge, jak je známe dnes, ale stavitelé na místě vztyčili až o několik staletí později, přibližně mezi lety 2100 až 1900 př. n. l. Vznikl tak nejznámější kruh o průměru 33 metrů.

Uvnitř se nacházelo patrně pět trilitů (soustava třech kamenů, dva svislé a jeden vodorovný), rozestavěných do tvaru podkovy o průměru 14 metrů.

MERLIN, NEBO ĎÁBEL?

Kdo ale toto dokonalé dílo vytvořil? V úvahu připadá nespočet teorií, žádnou z nich se ale dosud nepodařilo stoprocentně potvrdit. Podle spisovatele z 12. století Geoffreye z Monmouthu byly v 5. století britští šlechtici poražení Sasy a pochování právě na Salisburské pláni.

Jako projev úcty poslal král Aureoles Ambrosias armádu do Irska, která měla získat prsten vytvořený z kouzelných afrických modrých kamenů, jenž vyrobili obři. Ty se ale nepodařilo přesunout, proto Merlin použil svá kouzla a přemístil je na Salisburskou pláň.

Uvnitř kruhu měl být pohřben i legendární král Uther Pendragon, otec krále Artuše. Další teorie mluví o tom, že během jedné noci postavil celý komplex samotný ďábel.

Merlin údajně přesunul kameny pomocí kouzel.
POSVÁTNÉ MÍSTO DRUIDŮ

Nejčastěji se ale objevuje názor, že toto kamenné uskupení vytvořili druidové, tedy keltští duchovní, kteří zde prováděli léčebné rituály. S touto myšlenkou přišel v 17. století známý anglický znalec starověkých dějin John Aubrey. Teorii ale vyloučilo radiokarbonové datování, které určilo, že Keltové přišli na místo o více než tisíc let později. Dalšími možnými zakladateli mohli být podle vědců Féničané, Římané nebo Egypťané. Dokonce se objevily teorie o obyvatelích bájné Atlantidy či o mimozemšťanech.

KOMPLEX POSTAVILO VÍCE NÁRODŮ

Archeologové v současné době zastávají názor, že Stonehenge postavily tři různé kmeny v odlišných časových obdobích. Těmi prvními byli neolitičtí zemědělci, zvaní „lid vrchu Windmill“, kteří velmi často budovali kruhové příkopy a valy a preferovali velké kamenné hrobky.

Druzí stavitelé přišli do Evropy kolem roku 2000 př. n. l. Dnes jsou označováni jako lid zvoncových pohárů. Svoje pojmenování získali podle jejich typického pohřebního zvyku umísťovat do hrobů poháry a jiné nádoby, určené k pití.

Badatelé usuzují, že tento národ byl mnohem bojovnější než ostatní, v hrobech se mimo pohárů našlo také velké množství zbraní. Nejednalo se ale o pouhé barbary, tito lidé byli vysoce organizovaní a velmi pracovití.

Údajně Stonehenge přestavěli tak, aby tvar odpovídal astrologickým událostem, jelikož uctívali Slunce. Jako poslední změnili podobu Stonehenge lidé wessexské kultury, kteří patřili kolem roku 1500 př. n. l.

k nejvzdělanějším kulturám mimo oblast Středomoří. Během jejich osídlení vzniklo Stonehenge, jak ho známe dnes.

Na stavbě Stonehenge se zřejmě podílelo více národů.
KAMENY STARÉ MILIONY LET

Další nezodpovězenou otázkou zůstává, jak místní obyvatelé dostali kameny na místo určení, když některé z nich váží i 50 tun a lidé neměli k dispozici patřičné nástroje. Alespoň částečnou odpověď nedávno přinesl britský archeolog Mike Pitts. Podle něj zde kameny stojí na místě už miliony let, byly zde tedy ještě před dobou, než sem přišli lidé. Archeolog našel důkazy, že dva z kamenů, na které Slunce vrhá stín v den letního slunovratu, na rozdíl od ostatních nenesou známky opracování.

Navíc se v jejich bezprostřední blízkosti nalezly velké díry. To podle jeho odhadů zaujalo tehdejší lid, který se pak rozhodl vybudovat zbytek Stonehenge.

VZÁCNÉ MODRÉ KAMENY

Zajímavý je ale použitý materiál později vybudovaného Stonehenge. Vědci totiž našli velmi zvláštní tzv. modré kameny, které ve vlhkém prostředí samovolně modrají. Jedná se o horninu sopečného původu, která se nazývá ryolit.

Ten se od jiných hornin velmi liší. Badatelé, kteří použili petrografickou metodu, zjistili, že kameny mají z 99 % shodu s lokalitou v Craig Rhos-y-felin u Pond Season v jižním Walesu. Tato hornina se zde nachází na ploše pouhých několika stovek metrů čtverečních.

Jak ale tyto megality mohli tehdejší lidé přesunout? Původně se předpokládalo, že nejtěžší kusy lidé převáželi na vorech po řece Avon. Tuto hypotézu komplikuje skutečnost, že Pont Season leží relativně daleko od vodního toku.

Na řadu by tedy připadala sama příroda, konkrétně ledovce, které mohly kameny posunout. Opět ale narážíme na zádrhel. Ve zmíněné waleské oblasti jiné kameny stejného původu nejsou.

Stonehenge je tvořen také ze vzácných modrých kamenů, které se vyskytují pouze v lokalitě Craig Rhos-y-felin.
SLOUŽILO MÍSTO PRO POZOROVÁNÍ OBLOHY?

Zástup tajemných otazníků nad stavbou nekončí. Jaký měla ve skutečnosti účel? Asi nejčastěji je zmiňována astronomická observatoř, jelikož postavení kamenů má svůj určitý systém a prstence Stonehenge údajně odpovídají průměrným vzdálenostem mezi planetami naší sluneční soustavy.

Odborníci navíc mají za to, že tehdejší lidé věděli o astronomii více než lidé žijící třeba v 17. století. Podle vědců tehdy oslavovali mužský a ženský princip, symbolizovaný Sluncem a Měsícem. V roce 1963 si britský astronom Gerald Hawkins všiml ještě jedné velice zajímavé skutečnosti – podle některých kamenů se prý dá určit přesné datum letního slunovratu.

Je to pouhá náhoda, nebo lidé tehdy měli mnohem více informací? Objevují se ale i další teorie o tom, k čemu celá stavba sloužila. Tehdejší obyvatelé přikládali kamenům zázračné účinky, především těm modrým.

To potvrzují i novodobé průzkumy. Kolem některých kamenů se vyskytuje elektromagnetické pole, které například urychluje hojení zlomenin. Mohli tyto informace znát a umět využívat i tehdejší vůdci a šamani, kteří prováděli léčebné rituály?

Jako důkaz může posloužit velké množství tělesných ostatků, jež se našly nedaleko komplexu a vykazovaly známky nemocí či zranění. Navíc sem lidé přicházeli i ze vzdálených koutů Evropy, což potvrzují zubní nálezy.

CO NAPOVÍDAJÍ HROBY?

Archeologové také našli zbytky vesnice, která se nacházela poblíž stavby. Celkem zde objevili osm domů, je ale možné, že se zde nacházelo více obydlí. To by nahrávalo další z teorií, že Stonehenge patřilo mezi starodávná pohřebiště.

Archeologové zde totiž odhalili desítky hrobů. Britský archeolog Mike Parker Pearson z institutu Stonehenge Riverside Project a Sheffieldské univerzity tvrdí: „Málokdo ví, že Stonehenge bylo ve své době největším pohřebištěm v Británii.

Možná byli lidé v kruhu z modrých kamenů spalováni, a pak byl jejich popel pohřbíván v samotném Stonehenge.“

Poblíž Stonehenge našli archeologové zbytky původního obydlí.
Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...