26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Někdo se dívá… A rychle se učí!
Mirek Brát
od Mirek Brát 8.7.2021
5.4tis
Magický pohled chobotnice.
126
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Nové výzkumy před nás staví další znepokojující otázky po oprávněnosti dominance lidského druhu. Stačilo v evoluci trochu jinak „rozdat karty“ a vládu nad planetou mohl převzít jiný živočišný druh. Předpoklady k tomu určitě má!

Magický pohled chobotnice. Chobotnice mezi kameny přílivové zóny (Jaderské moře). Chobotnice v Rudém moři.  Schránka mlže srdcovky u úkrytu chobotnice. Je to maskování nebo hračka pro ukrácení dlouhé chvíle?  Chobotnice mají vynikající zrak, skoro jako lidé.  Epilog nad možnou nadvládou hlavonožců na planetě. Zatím tady pevnou rukou a ostrým kuchyňským nožem vládne homo sapiens sapiens.   Chobotnice projevuje svoji náladu i změnou barvy. Tato je špatnou náladou a vztekem po vyrušení člověkem „rozpálená do běla“.

Nové výzkumy hlavonožců, zejména pak chobotnic, přinášejí fascinující výsledky. Tito tvorové nejen, že mají skvělý zrak a sofistikované strategie přežití i lovu kořisti, disponují dokonce i genetickou výbavou, nad kterou vědci jen udiveně vrtí hlavou.

Objevily se dokonce informace, že specifický genom chobotnic vznikl díky působení mimozemského viru.

Chobotnice projevuje svoji náladu i změnou barvy. Tato je špatnou náladou a vztekem po vyrušení člověkem „rozpálená do běla“.

Schopnosti chobotnic

Zatímco například s primáty mají lidé dlouhou evoluční historii končící před několika miliony let, k oddělení obratlovců a hlavonožců došlo už před půl miliardou let. Přesto experimenty dokazují, že se chobotnicím, stejně jako lidem, zdají sny.

Jejich spánek totiž střídá dvě fáze: aktivní a klidovou. Navíc mají chobotnice i vlastní individuální osobnost.

Chobotnice mezi kameny přílivové zóny (Jaderské moře).

Chobotnice dokáží ocenit i hru, tj. aktivitu, která nesouvisí přímo se snahou po získání potravy. Schopnost „hrát si“ je u všech živočišných druhů známkou inteligence. Umí rovněž používat nástroje a řešit konkrétní situace, při kterých se učí novým vzorcům chování.

„Špatné karty“

Chobotnice byly pro evoluci skvěle vybaveny. Jejich schopnosti jsou do značné míry ovlivněny faktem, že se u většiny z nich, s výjimkou loděnky považované za živoucí fosilii, redukovala pevná schránka. Hlavonožec se tím stal velmi zranitelným a musel se před predátory chránit jinak.

Zde je nutné zmínit například „hydroreaktivní pohon“ chobotnic či schopnost dokonalého maskování.

Chobotnice v Rudém moři.

Jediné podstatné pro úspěšnou evoluci bylo ovšem chobotnicím odepřeno. Jde o mezigenerační výměnu informací a zkušeností. Chobotnice prochází evolucí jako osamělý solitér. Po nakladení vajíček chobotnice hyne. Nedokáže tak předat zkušenost další generaci.

Chobotnice mají vynikající zrak, skoro jako lidé.

Navíc se jedná o samotářského živočicha, který neumí precizovat svoje schopnosti sociální interakcí s dalšími členy svého druhu. To jsou ony špatné evoluční karty, které chobotnici jako druh diskvalifikují.

Souš versus moře

Jako jedinec je ovšem chobotnice tvor, z jehož dovedností občas i mrazí. Po stránce morfologické a fyziologické velmi vzdálená od člověka. A pak jsou tu sny chobotnic, schopnost užít si hru, používat nástroje.

A propos, věda připouští, že chobotnice se v šikovnosti využít různé nástroje v poslední době stále zlepšují.

Schránka mlže srdcovky u úkrytu chobotnice. Je to maskování nebo hračka pro ukrácení dlouhé chvíle?

Oceány a moře jsou zavaleny odpadky. Všechno, co z našeho světa spadne pod vodní hladinu, se může v šikovných chapadlech hlavonožce proměnit v nějaký nástroj. Možná evoluce chobotnic skrytě akceleruje. Až se objeví druh chobotnice, který dokáže předat zkušenosti další generaci i realizovat sociální interakci ve větší skupině, bude to třeba začátek konce dominance lidského druhu.

Epilog nad možnou nadvládou hlavonožců na planetě. Zatím tady pevnou rukou a ostrým kuchyňským nožem vládne homo sapiens sapiens.

Ostatně, naše planeta je ze dvou třetin pokryta vodou. Souš a lidé zde stojí proti většině. O čem se tak asi může zdát chobotnicím, co myslíte?

Foto: autor
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.1tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.9tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]