Domů     Neobjasněné události
Někdo se dívá… A rychle se učí!
Mirek Brát
od Mirek Brát 8.7.2021
5.4tis
Magický pohled chobotnice.
126
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Nové výzkumy před nás staví další znepokojující otázky po oprávněnosti dominance lidského druhu. Stačilo v evoluci trochu jinak „rozdat karty“ a vládu nad planetou mohl převzít jiný živočišný druh. Předpoklady k tomu určitě má!

Magický pohled chobotnice. Chobotnice mezi kameny přílivové zóny (Jaderské moře). Chobotnice v Rudém moři.  Schránka mlže srdcovky u úkrytu chobotnice. Je to maskování nebo hračka pro ukrácení dlouhé chvíle?  Chobotnice mají vynikající zrak, skoro jako lidé.  Epilog nad možnou nadvládou hlavonožců na planetě. Zatím tady pevnou rukou a ostrým kuchyňským nožem vládne homo sapiens sapiens.   Chobotnice projevuje svoji náladu i změnou barvy. Tato je špatnou náladou a vztekem po vyrušení člověkem „rozpálená do běla“.

Nové výzkumy hlavonožců, zejména pak chobotnic, přinášejí fascinující výsledky. Tito tvorové nejen, že mají skvělý zrak a sofistikované strategie přežití i lovu kořisti, disponují dokonce i genetickou výbavou, nad kterou vědci jen udiveně vrtí hlavou.

Objevily se dokonce informace, že specifický genom chobotnic vznikl díky působení mimozemského viru.

Chobotnice projevuje svoji náladu i změnou barvy. Tato je špatnou náladou a vztekem po vyrušení člověkem „rozpálená do běla“.

Schopnosti chobotnic

Zatímco například s primáty mají lidé dlouhou evoluční historii končící před několika miliony let, k oddělení obratlovců a hlavonožců došlo už před půl miliardou let. Přesto experimenty dokazují, že se chobotnicím, stejně jako lidem, zdají sny.

Jejich spánek totiž střídá dvě fáze: aktivní a klidovou. Navíc mají chobotnice i vlastní individuální osobnost.

Chobotnice mezi kameny přílivové zóny (Jaderské moře).

Chobotnice dokáží ocenit i hru, tj. aktivitu, která nesouvisí přímo se snahou po získání potravy. Schopnost „hrát si“ je u všech živočišných druhů známkou inteligence. Umí rovněž používat nástroje a řešit konkrétní situace, při kterých se učí novým vzorcům chování.

„Špatné karty“

Chobotnice byly pro evoluci skvěle vybaveny. Jejich schopnosti jsou do značné míry ovlivněny faktem, že se u většiny z nich, s výjimkou loděnky považované za živoucí fosilii, redukovala pevná schránka. Hlavonožec se tím stal velmi zranitelným a musel se před predátory chránit jinak.

Zde je nutné zmínit například „hydroreaktivní pohon“ chobotnic či schopnost dokonalého maskování.

Chobotnice v Rudém moři.

Jediné podstatné pro úspěšnou evoluci bylo ovšem chobotnicím odepřeno. Jde o mezigenerační výměnu informací a zkušeností. Chobotnice prochází evolucí jako osamělý solitér. Po nakladení vajíček chobotnice hyne. Nedokáže tak předat zkušenost další generaci.

Chobotnice mají vynikající zrak, skoro jako lidé.

Navíc se jedná o samotářského živočicha, který neumí precizovat svoje schopnosti sociální interakcí s dalšími členy svého druhu. To jsou ony špatné evoluční karty, které chobotnici jako druh diskvalifikují.

Souš versus moře

Jako jedinec je ovšem chobotnice tvor, z jehož dovedností občas i mrazí. Po stránce morfologické a fyziologické velmi vzdálená od člověka. A pak jsou tu sny chobotnic, schopnost užít si hru, používat nástroje.

A propos, věda připouští, že chobotnice se v šikovnosti využít různé nástroje v poslední době stále zlepšují.

Schránka mlže srdcovky u úkrytu chobotnice. Je to maskování nebo hračka pro ukrácení dlouhé chvíle?

Oceány a moře jsou zavaleny odpadky. Všechno, co z našeho světa spadne pod vodní hladinu, se může v šikovných chapadlech hlavonožce proměnit v nějaký nástroj. Možná evoluce chobotnic skrytě akceleruje. Až se objeví druh chobotnice, který dokáže předat zkušenosti další generaci i realizovat sociální interakci ve větší skupině, bude to třeba začátek konce dominance lidského druhu.

Epilog nad možnou nadvládou hlavonožců na planetě. Zatím tady pevnou rukou a ostrým kuchyňským nožem vládne homo sapiens sapiens.

Ostatně, naše planeta je ze dvou třetin pokryta vodou. Souš a lidé zde stojí proti většině. O čem se tak asi může zdát chobotnicím, co myslíte?

Foto: autor
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 1.8tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.4tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.9tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.2tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]