2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Nekonečný boj o Mars: Kdy se objevují na rudé planetě nové obličeje?
Nekonečný boj o Mars: Kdy se objevují na rudé planetě nové obličeje?
od 14.6.2022
1.9tis
Mars. Tak blízko, a tak daleko. Foto: ESA & MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA, CC BY-SA IGO 3.0
175
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Ten den se zapíše do historie celého vesmíru. Pozemšťané totiž začínají mapování legendární rudé planety, Marsu. Píše se 27. listopad 1971 a poprvé v historii kosmonautiky přistává sestupný modul sovětské meziplanetární stanice Mars 2 na povrchu planety Mars.

Mars. Tak blízko, a tak daleko. Foto: ESA & MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA, CC BY-SA IGO 3.0 Utopia Planitia je planina na severní polokouli Marsu vzniklá pravděpodobně dopadem mimoplanetárního tělesa na povrch planety. Foto: Roel van der Hoorn - CC - volné dílo Projekce povrchu Marsu vytvořená na základě snímků z kamery HiRISE na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter ukazuje jeden z pahorků v oblasti Cydonia Mensae. Pahorek, známý jako Tvář na Marsu, vzdáleně na starších fotografiích pořízených Vikingem 1 roku 1976 připomínal humanoidní tvář, což vyvolalo mnoho konspiračních teorií. Malý snímek v rohu je původní fotografie z roku 1976. Foto: NASA / JPL / University of Arizona - Creative commons Cydonia a její pyramidy. Foto: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum),CC BY-SA 3.0 IGO Přistávací modul Vikingu 2, fotografie zachycuje nejbližší okolí sondy Foto: NASA - volné dílo

O necelý týden později dosedá i sesterská stanice Mars 3 a prostřednictvím mateřské sondy začíná vysílat signály na Zemi. Tehdy ještě nikdo netuší, jaké překvapení má pro nás Mars ukryté…

reklama

Po úspěchu Rusů usilují o dobytí Marsu v 70. letech minulého století také Američané a spouštějí vesmírné programy Mariner a Viking. A právě sonda Viking 1 v letech 1975/1976 pořizuje unikátní snímky povrchu rudé planety, konkrétně v oblasti Cydonia, mezi nimiž je i slavná fotografie tváře na Marsu.

Útvar má jasné znaky lidského obličeje – dvě oči, nos, ústa. Okamžitě se začnou rojit spekulace, že jde o dílo dávných obyvatel Marsu.

I když NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) vysvětluje záhadný úkaz jako pouhou hru světla a stínů, dodnes se najdou lidé, kteří věří, že jde o uměle vytvořený útvar.

Italský badatel Matteo Ianneo (*1965) objeví pomocí internetového systému Google Earth v červenci roku 2012 nejnovější útvary na Marsu, které opět připomínají lidské obličeje.

V minulosti se již několik takových objektů podařilo zachytit, ale tyto nové přírůstky dosud nikdo nezaznamenal.

Dva údajné obličeje mají patřit muži a ženě a potenciální zájemci o jejich bližší poznání je mohou najít skrze Google Earth na souřadnicích 47° 36′ severní šířky 63° 20′ východní délky.

Utopia Planitia je planina na severní polokouli Marsu vzniklá pravděpodobně dopadem mimoplanetárního tělesa na povrch planety. Foto: Roel van der Hoorn - CC - volné dílo
Utopia Planitia je planina na severní polokouli Marsu vzniklá pravděpodobně dopadem mimoplanetárního tělesa na povrch planety. Foto: Roel van der Hoorn – CC – volné dílo

20 LET SLÁVY JEDNÉ FOTKY

Máme tu další marťanskou záhadu, a to ještě ani nebyla stoprocentně vyřešena záhada první. Kultovní snímek ze sondy Viking 1, který byl pořízen 25. července 1976 v oblasti Cydonia Mensae, totiž láme badatelům hlavu dodnes.

reklama

Když je fotografie lidské tváře z Marsu poprvé uveřejněna, způsobí značný rozruch. Poté však tento podivný skalní útvar na desítky let osiří a až v roce 1998 se podrobí dalšímu zkoumání a dokumentování sondou Mars Global Surveyor.

První slavný „obličej“, situovaný na souřadnicích 40° 45′ severní šířky a 9° 26′ západní délky, provokuje na přelomu 70. a 80. let mnoho autorů žánru sci-fi.

Někteří vědci o něčem takovém silně pochybují. „Podle odborníků je tvář na Marsu tzv. stolová hora, na jejímž vzniku se podílela voda, nikoliv mimozemská civilizace.

Není však vyloučeno, že Cydonia je oblastí, kde by se voda dala nalézt a tudíž i nadále zůstane důležitým objektem dalšího vědeckého zkoumání, i když již zbavená svého mýtu,“ tvrdí česká informatička Jiřina Hrušová.

reklama

Na druhou stranu se před několika lety na Zemi objevuje objekt v moři, který jako by tváři z Marsu z oka vypadl! Toto území se nachází v Cayo Santa Maria blízko pobřeží Kuby.

Délka této formace je 5,8 kilometru a šířka činí 5,4 kilometru. Snímky podivného útvaru na pobřeží má údajně k dispozici i NASA, ale při dotazování na jejich existenci důsledně mlčí.

Mají snad vládní úředníci informace, které z nějakého důvodu skrývají před veřejností?

Projekce povrchu Marsu vytvořená na základě snímků z kamery HiRISE na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter ukazuje jeden z pahorků v oblasti Cydonia Mensae. Pahorek, známý jako Tvář na Marsu, vzdáleně na starších fotografiích pořízených Vikingem 1 roku 1976 připomínal humanoidní tvář, což vyvolalo mnoho konspiračních teorií. Malý snímek v rohu je původní fotografie z roku 1976. Foto: NASA / JPL / University of Arizona - Creative commons
Projekce povrchu Marsu vytvořená na základě snímků z kamery HiRISE na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter ukazuje jeden z pahorků v oblasti Cydonia Mensae. Pahorek, známý jako Tvář na Marsu, vzdáleně na starších fotografiích pořízených Vikingem 1 roku 1976 připomínal humanoidní tvář, což vyvolalo mnoho konspiračních teorií. Malý snímek v rohu je původní fotografie z roku 1976. Foto: NASA / JPL / University of Arizona – Creative commons

DVĚ HLAVY Z UTOPIE

Ve stejnou dobu, kdy jsou pořízeny snímky tváře v marťanské oblasti Cydonia, vznikají i další podobné obrázky z protilehlé oblasti Marsu, Utopia. Na svědomí je má stejná sonda – Viking 1. Fotografie z Utopie údajně navíc skrývají hned několik obličejů!

První nalezená tvář není nepodobná tváři z oblasti Cydonia. S tím rozdílem, že podle některých badatelů tuto tvář doprovází ještě jakási přilbice s rohy.

Při bližším prozkoumání této oblasti, již lze najít v internetovém vyhledavači Google Earth na souřadnicích 34° 33’ severní šířky a 147° 53‘ východní délky, objevíte v bezprostřední blízkosti hlavy s rohatou přilbou ještě další obří tvář z profilu.

Podezření začínají přibývat opět díky neúnavnému italskému badateli Ianneovi. Ten totiž už v roce 2011 přichází hned s trojicí hlav, které mají zdobit krajinu na Marsu. Jedna z nich leží na marťanských souřadnicích 40° 01‘ severní šířky a 8° 58‘ západní délky.

To je jen několik kilometrů od prvního nálezu v oblasti Cydonia! Tento útvar opět připomíná tvář z profilu a jeví známky patrného rozhořčení.

Snad nejzřetelnější a nejpravidelnější tvář leží na souřadnicích 33° 12’ severní šířky a 12° 55‘ západní délky. Na tomto útvaru je zřetelně vidět obrys lysé mužské hlavy a krku.

Podle některých výkladů navazuje na hlavu copánek, podobně, jako to známe u tibetských mnichů – šaolinů, kteří ovládají specifické bojové umění kung-fu. Na vesmírném obrazci jsou dále patrné oči, nos a také ústa.

Celé hlavě s obličejem dominuje pravidelné ucho, jež je navíc přesně v místech, kam lidské ucho patří, a také je ve správném tvaru a poměru k hlavě. Při pohledu na tyto snímky z Marsu se znovu vkrádá myšlenka o jejich podvrhu.

Podle Iannea jsou ale zaručeně pravé. Což ostatně dokazuje již zmiňovaná aplikace Google Earth, kde si každý může tyto informace ověřit.

Cydonia a její pyramidy. Foto: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum),CC BY-SA 3.0 IGO
Cydonia a její pyramidy. Foto: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum),CC BY-SA 3.0 IGO

KRÁL(OVNA) A KRÁLOVNA

Pravá a nefalšovaná je údajně i další objevená hlava, která se nachází poněkud stranou od ostatních. Svým vzhledem opět patří do kategorie neuvěřitelných objevů.

Tvář, která se nachází na souřadnicích 2° 66’ severní šířky a 89° 48’ východní délky na jednom z marťanských pohoří, totiž velmi sugestivně připomíná hlavu ozdobenou královskou korunou.

Během zkoumání snímků ze sondy Mars Global Surveyor navíc dochází k dalšímu šokujícímu zjištění. Kanadský badatel Jiri Mruzek při nazvětšování fotografie nachází v původním obrazci další hlavu s korunou, tentokráte viditelnou jako obličej z profilu.

Jestliže by první tvář mohla být mužského i ženského původu, druhá vklíněná tvář je jednoznačně ženská, a navíc má pod korunou závoj.

Otázkou zůstává, kde se tyto objekty na Marsu berou. Názor, že tváře mohou být umělého původu, nikoliv dílo přírody, zastává mnoho badatelů.

Mezi nimi je například i rakouský záhadolog Walter Hain (*1948), který provádí s modely tváří různé pokusy, jež mají tuto skutečnost potvrdit.

Američtí počítačoví odborníci Vincent DiPietro a Greg Molenaar po analýze družicových snímků zase docházejí k závěru, že se v případě nejstarší a nejslavnější tváře z oblasti Cydonia skutečně může jednat o výtvor nějaké dávné civilizace podobné těm pozemským.

Podle tvaru se údajně nabízí jistá spojitost s mayskou či staroegyptskou architekturou!

Přistávací modul Vikingu 2, fotografie zachycuje nejbližší okolí sondy Foto: NASA - volné dílo
Přistávací modul Vikingu 2, fotografie zachycuje nejbližší okolí sondy Foto: NASA – volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.1tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap