reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Vesmír a technologie
Nekonečný boj o Mars: Kdy se objevují na rudé planetě nové obličeje?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022
1.9tis
Mars. Tak blízko, a tak daleko. Foto: ESA & MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA, CC BY-SA IGO 3.0
175
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Ten den se zapíše do historie celého vesmíru. Pozemšťané totiž začínají mapování legendární rudé planety, Marsu. Píše se 27. listopad 1971 a poprvé v historii kosmonautiky přistává sestupný modul sovětské meziplanetární stanice Mars 2 na povrchu planety Mars.

Mars. Tak blízko, a tak daleko. Foto: ESA & MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA, CC BY-SA IGO 3.0 Utopia Planitia je planina na severní polokouli Marsu vzniklá pravděpodobně dopadem mimoplanetárního tělesa na povrch planety. Foto: Roel van der Hoorn - CC - volné dílo Projekce povrchu Marsu vytvořená na základě snímků z kamery HiRISE na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter ukazuje jeden z pahorků v oblasti Cydonia Mensae. Pahorek, známý jako Tvář na Marsu, vzdáleně na starších fotografiích pořízených Vikingem 1 roku 1976 připomínal humanoidní tvář, což vyvolalo mnoho konspiračních teorií. Malý snímek v rohu je původní fotografie z roku 1976. Foto: NASA / JPL / University of Arizona - Creative commons Cydonia a její pyramidy. Foto: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum),CC BY-SA 3.0 IGO Přistávací modul Vikingu 2, fotografie zachycuje nejbližší okolí sondy Foto: NASA - volné dílo

O necelý týden později dosedá i sesterská stanice Mars 3 a prostřednictvím mateřské sondy začíná vysílat signály na Zemi. Tehdy ještě nikdo netuší, jaké překvapení má pro nás Mars ukryté…

Po úspěchu Rusů usilují o dobytí Marsu v 70. letech minulého století také Američané a spouštějí vesmírné programy Mariner a Viking. A právě sonda Viking 1 v letech 1975/1976 pořizuje unikátní snímky povrchu rudé planety, konkrétně v oblasti Cydonia, mezi nimiž je i slavná fotografie tváře na Marsu.

Útvar má jasné znaky lidského obličeje – dvě oči, nos, ústa. Okamžitě se začnou rojit spekulace, že jde o dílo dávných obyvatel Marsu. I když NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) vysvětluje záhadný úkaz jako pouhou hru světla a stínů, dodnes se najdou lidé, kteří věří, že jde o uměle vytvořený útvar.

Italský badatel Matteo Ianneo (*1965) objeví pomocí internetového systému Google Earth v červenci roku 2012 nejnovější útvary na Marsu, které opět připomínají lidské obličeje. V minulosti se již několik takových objektů podařilo zachytit, ale tyto nové přírůstky dosud nikdo nezaznamenal.

Dva údajné obličeje mají patřit muži a ženě a potenciální zájemci o jejich bližší poznání je mohou najít skrze Google Earth na souřadnicích 47° 36′ severní šířky 63° 20′ východní délky.

Utopia Planitia je planina na severní polokouli Marsu vzniklá pravděpodobně dopadem mimoplanetárního tělesa na povrch planety. Foto: Roel van der Hoorn – CC – volné dílo

20 LET SLÁVY JEDNÉ FOTKY

Máme tu další marťanskou záhadu, a to ještě ani nebyla stoprocentně vyřešena záhada první. Kultovní snímek ze sondy Viking 1, který byl pořízen 25. července 1976 v oblasti Cydonia Mensae, totiž láme badatelům hlavu dodnes.

Když je fotografie lidské tváře z Marsu poprvé uveřejněna, způsobí značný rozruch. Poté však tento podivný skalní útvar na desítky let osiří a až v roce 1998 se podrobí dalšímu zkoumání a dokumentování sondou Mars Global Surveyor.

První slavný „obličej“, situovaný na souřadnicích 40° 45′ severní šířky a 9° 26′ západní délky, provokuje na přelomu 70. a 80. let mnoho autorů žánru sci-fi.

Někteří vědci o něčem takovém silně pochybují. „Podle odborníků je tvář na Marsu tzv. stolová hora, na jejímž vzniku se podílela voda, nikoliv mimozemská civilizace. Není však vyloučeno, že Cydonia je oblastí, kde by se voda dala nalézt a tudíž i nadále zůstane důležitým objektem dalšího vědeckého zkoumání, i když již zbavená svého mýtu,“ tvrdí česká informatička Jiřina Hrušová.

Na druhou stranu se před několika lety na Zemi objevuje objekt v moři, který jako by tváři z Marsu z oka vypadl! Toto území se nachází v Cayo Santa Maria blízko pobřeží Kuby.

Délka této formace je 5,8 kilometru a šířka činí 5,4 kilometru. Snímky podivného útvaru na pobřeží má údajně k dispozici i NASA, ale při dotazování na jejich existenci důsledně mlčí. Mají snad vládní úředníci informace, které z nějakého důvodu skrývají před veřejností?

Projekce povrchu Marsu vytvořená na základě snímků z kamery HiRISE na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter ukazuje jeden z pahorků v oblasti Cydonia Mensae. Pahorek, známý jako Tvář na Marsu, vzdáleně na starších fotografiích pořízených Vikingem 1 roku 1976 připomínal humanoidní tvář, což vyvolalo mnoho konspiračních teorií. Malý snímek v rohu je původní fotografie z roku 1976. Foto: NASA / JPL / University of Arizona – Creative commons

DVĚ HLAVY Z UTOPIE

Ve stejnou dobu, kdy jsou pořízeny snímky tváře v marťanské oblasti Cydonia, vznikají i další podobné obrázky z protilehlé oblasti Marsu, Utopia. Na svědomí je má stejná sonda – Viking 1. Fotografie z Utopie údajně navíc skrývají hned několik obličejů!

První nalezená tvář není nepodobná tváři z oblasti Cydonia. S tím rozdílem, že podle některých badatelů tuto tvář doprovází ještě jakási přilbice s rohy. Při bližším prozkoumání této oblasti, již lze najít v internetovém vyhledavači Google Earth na souřadnicích 34° 33’ severní šířky a 147° 53‘ východní délky, objevíte v bezprostřední blízkosti hlavy s rohatou přilbou ještě další obří tvář z profilu.

Podezření začínají přibývat opět díky neúnavnému italskému badateli Ianneovi. Ten totiž už v roce 2011 přichází hned s trojicí hlav, které mají zdobit krajinu na Marsu. Jedna z nich leží na marťanských souřadnicích 40° 01‘ severní šířky a 8° 58‘ západní délky.

To je jen několik kilometrů od prvního nálezu v oblasti Cydonia! Tento útvar opět připomíná tvář z profilu a jeví známky patrného rozhořčení.

Snad nejzřetelnější a nejpravidelnější tvář leží na souřadnicích 33° 12’ severní šířky a 12° 55‘ západní délky. Na tomto útvaru je zřetelně vidět obrys lysé mužské hlavy a krku. Podle některých výkladů navazuje na hlavu copánek, podobně, jako to známe u tibetských mnichů – šaolinů, kteří ovládají specifické bojové umění kung-fu.

Na vesmírném obrazci jsou dále patrné oči, nos a také ústa. Celé hlavě s obličejem dominuje pravidelné ucho, jež je navíc přesně v místech, kam lidské ucho patří, a také je ve správném tvaru a poměru k hlavě.

Při pohledu na tyto snímky z Marsu se znovu vkrádá myšlenka o jejich podvrhu. Podle Iannea jsou ale zaručeně pravé. Což ostatně dokazuje již zmiňovaná aplikace Google Earth, kde si každý může tyto informace ověřit.

Cydonia a její pyramidy. Foto: ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum),CC BY-SA 3.0 IGO

KRÁL(OVNA) A KRÁLOVNA

Pravá a nefalšovaná je údajně i další objevená hlava, která se nachází poněkud stranou od ostatních. Svým vzhledem opět patří do kategorie neuvěřitelných objevů. Tvář, která se nachází na souřadnicích 2° 66’ severní šířky a 89° 48’ východní délky na jednom z marťanských pohoří, totiž velmi sugestivně připomíná hlavu ozdobenou královskou korunou.

Během zkoumání snímků ze sondy Mars Global Surveyor navíc dochází k dalšímu šokujícímu zjištění. Kanadský badatel Jiri Mruzek při nazvětšování fotografie nachází v původním obrazci další hlavu s korunou, tentokráte viditelnou jako obličej z profilu.

Jestliže by první tvář mohla být mužského i ženského původu, druhá vklíněná tvář je jednoznačně ženská, a navíc má pod korunou závoj.

Otázkou zůstává, kde se tyto objekty na Marsu berou. Názor, že tváře mohou být umělého původu, nikoliv dílo přírody, zastává mnoho badatelů. Mezi nimi je například i rakouský záhadolog Walter Hain (*1948), který provádí s modely tváří různé pokusy, jež mají tuto skutečnost potvrdit.

Američtí počítačoví odborníci Vincent DiPietro a Greg Molenaar po analýze družicových snímků zase docházejí k závěru, že se v případě nejstarší a nejslavnější tváře z oblasti Cydonia skutečně může jednat o výtvor nějaké dávné civilizace podobné těm pozemským. Podle tvaru se údajně nabízí jistá spojitost s mayskou či staroegyptskou architekturou!

Přistávací modul Vikingu 2, fotografie zachycuje nejbližší okolí sondy Foto: NASA – volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 1.6tis
Dle některých vědců existuje ve vesmíru i tzv. bílá díra, která na rozdíl od černé díry, která předměty vysává, předměty odráží. Co  je na tom pravdy?   Zatímco černé díry jsou podle vědců vesmírné objekty, které vše včetně světla pohlcují a z nichž se nic nemůže vrátit ven, k bílým dírám naopak žádná věc proniknout […]
od Dalibor Vrána 4.7.2022 1.8tis
Jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta USA Billa Clintona (*1946)  Webster Hubbell (*1948) vydává v roce 1997 knihu, v níž mimo jiné zmiňuje, že hned po nástupu Clintona do funkce od něj dostává dva úkoly: Zjistit, kdo zabil Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917–1963), a vypátrat, jestli jsou UFO skutečná! Hubbellovy snahy ale končí podle jeho vlastních slov […]
od Jiří Nechanický 2.7.2022 1.7tis
Badatelé v poslední době hledají na stranách Bible důkazy přistání UFO na Zemi. Verše první kapitoly knihy proroka Ezechiela z 6. století před naším letopočtem mluví záhadně: „Viděl jsem, jak se přihnal bouřlivý vítr od severu, veliké mračno a šlehající oheň; okolo něho byla zář a uprostřed ohně jakýsi třpyt oslnivého vzácného kovu.“ Boží zjevení, nebo UFO? Ezechiel […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin události z měsíce září, zní možná sluchovým receptorům školáků a studentů poněkud provokativně, ale nemůžeme jinak. Ani po více letech nejsou tajemné události, ke kterým došlo 16. září 1994 v zimbabwském zemědělském centru Ruwa, uspokojivě vysvětleny! O co se jednalo? Celkem šedesát dva studentů a žáků ve věku od šesti do […]
od Filip Appl 28.6.2022 2.7tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]