reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Záhada kosterních pozůstatků z Florencie: Patří skutečné Moně Lise?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022
2.5tis
243
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Stálou studnicí záhad je nejslavnější obraz všech dob, Mona Lisa, od renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Dodnes je oblíbeným objektem nejrůznějších vědců. Nedávno přicházejí se svojí troškou do mlýna italští archeologové.

Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero FOTO: Creative commons - volné dílo Dodnes tajemná. Nalezli archeologové její kosti? oto: Creative commons - volné dílo Restaurovaná kopie La Gioconda v Museo del Prado, Madrid. Předpokládá se, že malbu vytvořil učeň ve stejné době jako originál FOTO: Creative commons - volné dílo

Pod florentským klášterem totiž objevili kosti, které možná patří modelce, podle níž byla slavná dáma s tajemným úsměvem namalována…

Velkolepý objev ohlásili italští archeologové již v roce 2011. Za pomoci geologického radaru, starých dokumentů a map lokalizují místo pod florentským klášterem Sant’Orsola, kde se prý mohou nacházet ostatky ženy jménem Lisa Gherardini (též známé jako Lisa del Giocondo, 1479–1551).

Právě ona podle všeho stála modelem italskému renesančnímu umělci Leonardu da Vinci (1452–1519) při tvorbě snad nejslavnějšího obrazu všech dob, Mony Lisy. Svítá tedy naděje, že její záhadný úsměv konečně dojde svého vysvětlení.

S vyzvednutím a následnou analýzou kostí této tajemné ženy totiž badatelé mohou získat řadu nových, zcela netušených informací! Podařilo se jim skutečně nalézt pozůstatky této domnělé modelky?

Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero FOTO: Creative commons – volné dílo

PRVNÍ ÚSPĚCHY

Vykopávky v místě florentského kláštera jsou zahájeny v loňském roce. Přítomna je tehdy i členka starého vznešeného rodu Gherardini, a tudíž žijící příbuzná samotné Lisy, Natalia Gucciardini Strozzi. O celém projektu říká:

„Bylo to tak dojemné, tam být – nečekala jsem, že budu tak dojatá. Jsem si jistá, že to je místo posledního odpočinku Lisy Gherardini.“ Archeologové slaví úspěch. Skrze betonovou podlahu kláštera se probourají ke starodávné hrobce a naleznou tolik očekávané fragmenty.

Vyzvedávají odsud lebku, úlomky obratlů a žeber a chystají se na analýzu DNA, která možná potvrdí domněnku o objevu pozůstatků Lisy Gherardini. Výsledky totiž budou srovnány s ostatky jejích dětí, které jsou pohřbeny nedaleko.

„Je to velmi vzrušující objev, ale pořád nás čeká ještě mnoho práce,“ uvádí k tomuto velkolepému nálezu vedoucí osobnost badatelského týmu Silvano Vinceti. Ovšem náhle se objeví nepříjemná překážka – archeologům dojdou peníze a výzkum tak musí být přerušen.

Není však všem dnům konec. Po roce se experti ke své práci znovu vracejí, a tentokrát přinášejí ještě zajímavější zjištění.

Dodnes tajemná. Nalezli archeologové její kosti? oto: Creative commons – volné dílo

JE TO JEJÍ HROB?

V letošním roce objevují archeologové pod florentským klášterem Sant’Orsola rovnou celou kostru! Soudí tedy, že by se mohlo jednat o další pozůstatky Lisy Gherardini, které sedí k těm ostatním, objeveným v loňském roce.

Ovšem zda jde skutečně o kosti manželky florentského obchodníka Francesca del Giocondo, Lisy, to se s jistotou říci nedá.

Jak uvádí sám Vinceti: „Pokud se ukáže, že kosti pocházejí z ženské kostry, budou tu dvě možnosti. Buďto patří vznešené ženě Marii del Riccio, nebo náleží Lise Gherardini. Podle historických záznamů se pouze těmto dvěma ženám, jež nebyly jeptiškami, dostalo speciálního pohřbu v klášteře.“

Odborníci teď možná stojí před velkolepým objevem. Jestliže opravdu vyzvedli kostru „Mony Lisy“, pak její analýza může o této ženě, potažmo o samotném obraze, odhalit mnohem více. V plánu je rovněž rekonstrukce obličeje podle nalezené lebky.

Byla to skutečně Lisa Gherardini, kdo stál modelem Leonardu da Vinci? Anebo se ukáže, že portrét patří úplně jiné ženě a záhada Mony Lisy se tak ještě prohloubí?

Restaurovaná kopie La Gioconda v Museo del Prado, Madrid. Předpokládá se, že malbu vytvořil učeň ve stejné době jako originál FOTO: Creative commons – volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 1.0tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.4tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.7tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.4tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.2tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]