3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhada kosterních pozůstatků z Florencie: Patří skutečné Moně Lise?
Záhada kosterních pozůstatků z Florencie: Patří skutečné Moně Lise?
od 14.6.2022
2.5tis
243
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Stálou studnicí záhad je nejslavnější obraz všech dob, Mona Lisa, od renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Dodnes je oblíbeným objektem nejrůznějších vědců. Nedávno přicházejí se svojí troškou do mlýna italští archeologové.

Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero FOTO: Creative commons - volné dílo Dodnes tajemná. Nalezli archeologové její kosti? oto: Creative commons - volné dílo Restaurovaná kopie La Gioconda v Museo del Prado, Madrid. Předpokládá se, že malbu vytvořil učeň ve stejné době jako originál FOTO: Creative commons - volné dílo

Pod florentským klášterem totiž objevili kosti, které možná patří modelce, podle níž byla slavná dáma s tajemným úsměvem namalována…

reklama

Velkolepý objev ohlásili italští archeologové již v roce 2011. Za pomoci geologického radaru, starých dokumentů a map lokalizují místo pod florentským klášterem Sant’Orsola, kde se prý mohou nacházet ostatky ženy jménem Lisa Gherardini (též známé jako Lisa del Giocondo, 1479–1551).

Právě ona podle všeho stála modelem italskému renesančnímu umělci Leonardu da Vinci (1452–1519) při tvorbě snad nejslavnějšího obrazu všech dob, Mony Lisy. Svítá tedy naděje, že její záhadný úsměv konečně dojde svého vysvětlení.

S vyzvednutím a následnou analýzou kostí této tajemné ženy totiž badatelé mohou získat řadu nových, zcela netušených informací! Podařilo se jim skutečně nalézt pozůstatky této domnělé modelky?

Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero FOTO: Creative commons - volné dílo
Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero FOTO: Creative commons – volné dílo

PRVNÍ ÚSPĚCHY

Vykopávky v místě florentského kláštera jsou zahájeny v loňském roce. Přítomna je tehdy i členka starého vznešeného rodu Gherardini, a tudíž žijící příbuzná samotné Lisy, Natalia Gucciardini Strozzi. O celém projektu říká:

reklama

„Bylo to tak dojemné, tam být – nečekala jsem, že budu tak dojatá. Jsem si jistá, že to je místo posledního odpočinku Lisy Gherardini.“ Archeologové slaví úspěch.

Skrze betonovou podlahu kláštera se probourají ke starodávné hrobce a naleznou tolik očekávané fragmenty. Vyzvedávají odsud lebku, úlomky obratlů a žeber a chystají se na analýzu DNA, která možná potvrdí domněnku o objevu pozůstatků Lisy Gherardini.

Výsledky totiž budou srovnány s ostatky jejích dětí, které jsou pohřbeny nedaleko.

„Je to velmi vzrušující objev, ale pořád nás čeká ještě mnoho práce,“ uvádí k tomuto velkolepému nálezu vedoucí osobnost badatelského týmu Silvano Vinceti. Ovšem náhle se objeví nepříjemná překážka – archeologům dojdou peníze a výzkum tak musí být přerušen.

reklama

Není však všem dnům konec. Po roce se experti ke své práci znovu vracejí, a tentokrát přinášejí ještě zajímavější zjištění.

Dodnes tajemná. Nalezli archeologové její kosti? oto: Creative commons - volné dílo
Dodnes tajemná. Nalezli archeologové její kosti? oto: Creative commons – volné dílo

JE TO JEJÍ HROB?

V letošním roce objevují archeologové pod florentským klášterem Sant’Orsola rovnou celou kostru! Soudí tedy, že by se mohlo jednat o další pozůstatky Lisy Gherardini, které sedí k těm ostatním, objeveným v loňském roce.

Ovšem zda jde skutečně o kosti manželky florentského obchodníka Francesca del Giocondo, Lisy, to se s jistotou říci nedá.

Jak uvádí sám Vinceti: „Pokud se ukáže, že kosti pocházejí z ženské kostry, budou tu dvě možnosti. Buďto patří vznešené ženě Marii del Riccio, nebo náleží Lise Gherardini.

Podle historických záznamů se pouze těmto dvěma ženám, jež nebyly jeptiškami, dostalo speciálního pohřbu v klášteře.“

Odborníci teď možná stojí před velkolepým objevem. Jestliže opravdu vyzvedli kostru „Mony Lisy“, pak její analýza může o této ženě, potažmo o samotném obraze, odhalit mnohem více. V plánu je rovněž rekonstrukce obličeje podle nalezené lebky.

Byla to skutečně Lisa Gherardini, kdo stál modelem Leonardu da Vinci? Anebo se ukáže, že portrét patří úplně jiné ženě a záhada Mony Lisy se tak ještě prohloubí?

Restaurovaná kopie La Gioconda v Museo del Prado, Madrid. Předpokládá se, že malbu vytvořil učeň ve stejné době jako originál FOTO: Creative commons - volné dílo
Restaurovaná kopie La Gioconda v Museo del Prado, Madrid. Předpokládá se, že malbu vytvořil učeň ve stejné době jako originál FOTO: Creative commons – volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 489
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.6tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.