26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Pocházel egyptský faraon Achnaton z hvězd?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 14.6.2022
3.1tis
Faraon se svou rodinou. Proč vypadají tak podivně? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
310
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Z hodin dějepisu si faraona Imenhotepa IV., který se později nechal přejmenovat na Achnatona (doba vlády 1353–1336 př. n. l.) pamatujeme jako manžela slavné královny Nefertiti (1370–1330 př. n. l.) a zřejmě i největšího náboženského reformátora naší historie. Víme o něm ale opravdu vše?

Faraon se svou rodinou. Proč vypadají tak podivně? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Achnaton má nezvykle protáhlé rysy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Byl to Achnaton, kdo v Egyptě zrušil mnohobožství a zavedl víru pouze v jediného boha, Atona, nazývaného také Sluneční disk. V dobové poezii se píše o tom, že faraona navštívily bytosti z nebes. Co když to všechno nejsou jen umělecké obraty?

Podle názorů některých badatelů mohl sám Achnaton být potomkem těchto návštěvníků z hvězd. Oproti jiným panovníkům je vždy vyobrazen s neobvykle protáhlou hlavou, tělem i končetinami. Podivný je také slavný obraz zachycující ho s jeho manželkou a dětmi, které vypadají úplně jako mimozemšťané.

Člověk si při pohledu na půvabně působící celek zachycují intimní moment ze života faraonské rodiny ani neuvědomí, jak zvláštní jsou ty malé postavičky. A nemohl nakonec Sluneční disk být skutečným diskem, tedy čímsi připomínajícím létající talíř?

Achnaton má nezvykle protáhlé rysy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Tajemná studie

Záhadu mimozemského faraona přiživuje také tajemstvím opředená genetická studie, kterou provedl profesor Stuart Fleischmann ze Švýcarské univerzity v Káhiře. Ta údajně naznačuje, že někteří faraoni mohli projít umělou genetickou úpravou!

Studie obsahuje devět vzorků DNA. Osm z nich vykazuje běžné výsledky, ale ten devátý, patřící Achnatonovi, vzbuzuje veliké kontroverze, protože se v některých ohledech od lidské DNA liší opravdu výrazně.

Zkoumala se jeho mozková tkáň a kosti, obojí vykázalo přítomnost tzv. mimozemského genu značeného jako CXPAC5. Vysvětluje se tím, proč měl král i jeho potomci na všech vyobrazeních tak protáhlé lebky? Nebo mohlo jít o důsledek kraniosynostózy, tedy cílené deformace lebky, která se kdysi prováděla u novorozeňat v době, kdy měla ještě měkkou hlavičku?

Zmiňovaný portrét faraonovy rodiny se liší od veškerého zobrazení dalších panovníků předtím i potom. Také víme, že po Achnatonově smrti jako kdyby se Egypťané snažili veškeré důkazy o jeho existenci a panování zničit.

Jeho tělo bylo nalezeno mezi mnoha neoznačenými anonymními mumiemi. Měli z něj strach? Proč chtěli, aby zůstal zapomenut? Bádání komplikuje aktuální zmizení Fleischmannovy studie. Je to proto, že nikdy neexistovala, nebo mohla stejně jako Tulliho papyrus obsahovat informace, o nichž nesmíme vědět?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 427
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.1tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.5tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.9tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]