reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Záhady historie
Pocházel egyptský faraon Achnaton z hvězd?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 14.6.2022
3.1tis
Faraon se svou rodinou. Proč vypadají tak podivně? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
310
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Z hodin dějepisu si faraona Imenhotepa IV., který se později nechal přejmenovat na Achnatona (doba vlády 1353–1336 př. n. l.) pamatujeme jako manžela slavné královny Nefertiti (1370–1330 př. n. l.) a zřejmě i největšího náboženského reformátora naší historie. Víme o něm ale opravdu vše?

Faraon se svou rodinou. Proč vypadají tak podivně? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Achnaton má nezvykle protáhlé rysy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Byl to Achnaton, kdo v Egyptě zrušil mnohobožství a zavedl víru pouze v jediného boha, Atona, nazývaného také Sluneční disk. V dobové poezii se píše o tom, že faraona navštívily bytosti z nebes. Co když to všechno nejsou jen umělecké obraty?

Podle názorů některých badatelů mohl sám Achnaton být potomkem těchto návštěvníků z hvězd. Oproti jiným panovníkům je vždy vyobrazen s neobvykle protáhlou hlavou, tělem i končetinami. Podivný je také slavný obraz zachycující ho s jeho manželkou a dětmi, které vypadají úplně jako mimozemšťané.

Člověk si při pohledu na půvabně působící celek zachycují intimní moment ze života faraonské rodiny ani neuvědomí, jak zvláštní jsou ty malé postavičky. A nemohl nakonec Sluneční disk být skutečným diskem, tedy čímsi připomínajícím létající talíř?

Achnaton má nezvykle protáhlé rysy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Tajemná studie

Záhadu mimozemského faraona přiživuje také tajemstvím opředená genetická studie, kterou provedl profesor Stuart Fleischmann ze Švýcarské univerzity v Káhiře. Ta údajně naznačuje, že někteří faraoni mohli projít umělou genetickou úpravou!

Studie obsahuje devět vzorků DNA. Osm z nich vykazuje běžné výsledky, ale ten devátý, patřící Achnatonovi, vzbuzuje veliké kontroverze, protože se v některých ohledech od lidské DNA liší opravdu výrazně.

Zkoumala se jeho mozková tkáň a kosti, obojí vykázalo přítomnost tzv. mimozemského genu značeného jako CXPAC5. Vysvětluje se tím, proč měl král i jeho potomci na všech vyobrazeních tak protáhlé lebky? Nebo mohlo jít o důsledek kraniosynostózy, tedy cílené deformace lebky, která se kdysi prováděla u novorozeňat v době, kdy měla ještě měkkou hlavičku?

Zmiňovaný portrét faraonovy rodiny se liší od veškerého zobrazení dalších panovníků předtím i potom. Také víme, že po Achnatonově smrti jako kdyby se Egypťané snažili veškeré důkazy o jeho existenci a panování zničit.

Jeho tělo bylo nalezeno mezi mnoha neoznačenými anonymními mumiemi. Měli z něj strach? Proč chtěli, aby zůstal zapomenut? Bádání komplikuje aktuální zmizení Fleischmannovy studie. Je to proto, že nikdy neexistovala, nebo mohla stejně jako Tulliho papyrus obsahovat informace, o nichž nesmíme vědět?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 1.7.2022 832
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 819
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.4tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.8tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]