18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Neobjasněné události
Nerozkládající se těla mrtvých: Nekončící spor o to, zda jde o dílo Boha, nebo přírody
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 16.11.2020
4.2tis
Bernadetta Soubirous. Foto: Wikimedia Commons
602
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Corpus incorrupti – tak zní latinský název pro jev nerozkládajících se těl mrtvých. Samozřejmě jsou zde myšlena nebalzamovaná těla, nikoliv záměrně vytvořené mumie. Jsou známy stovky případů, kdy tělo zemřelého člověka ani dlouho po smrti a uložení do země nevykazuje známky přirozeného biologického procesu tlení.

Bernadetta Soubirous. Foto: Wikimedia Commons Klára z Assisi. Foto: Wikimedia Commons Andrzej Bobola. Foto: Wikimedia Commons
Klára z Assisi. Foto: Wikimedia Commons

Kůže zůstává hladká, svaly nejsou typicky posmrtně ztuhlé, někdy je zachována dokonce i tělesná teplota a mrtvý vypadá, jako by jen spal. V takovémto výjimečném a těžko pochopitelném stavu je 130 let po smrti nalezena svatá Bernadetta Soubirous (1844–1879) z francouzských Lurd.

Stejně jako ona nepodléhá rozkladu ani po sedmi stoletích od své smrti svatá Klára z Assisi a další lidé. Podle církve jde jednoznačně o projev svátosti zesnulého a znamení od Boha, vědci však nabízejí i racionální vysvětlení.

Podle skeptiků se nejedná o žádný zázrak, ale pouhou přírodní konzervaci těla, k níž může docházet za jistých výjimečných podmínek v prostředí, do kterého je člověk pochován. Těmito předpoklady jsou třeba suchý a chladný hrob, znemožnění přístupu jakéhokoliv vzduchu, nebo přítomnost jistých chemických látek v těle nebožtíka.

V případě přírodní konzervace jsou ale vnitřní orgány mrtvoly významně změněny, což se u neporušených těl svatých neděje. Játra svaté Bernadetty si ještě 46 let po smrti zachovávají svou původní konzistenci, což v dobových záznamech udiveně potvrzuje i Dr. Comte, lékař, který prováděl ohledání těla po exhumaci světice.

Andrzej Bobola. Foto: Wikimedia Commons

JEDINÝ MEZI VŠEMI

Proč jsou záhadně neporušená nacházena nejčastěji těla nábožensky významných osobností? Vědeckou teorii o autokonzervaci ostatků za speciálních podmínek podkopává případ polského misionáře a mučedníka Andrzeje Bobola (1591–1657).

Tělo tohoto jezuity je exhumováno 40 let po jeho smrti a zjišťuje se, že je i po desítkách let stále neporušené. Jenže podstatou záhady je, že Bobola byl pochován v masovém hrobě a všechna ostatní mrtvá těla se rozložila.

Proč tedy jeho ne? Hraje zde roli jeho křesťanský život? Prostředí masového hrobu právě nenahrává přírodní mumifikaci, spíše naopak. Navíc, pokud by za celým zázrakem stála chemie, zůstaly by zachovány i mrtvoly ostatních pohřbených z Bobolova hrobu.

Jenže to se nestalo. Je tedy problematika netlejících těl mrtvých jen zarážející, ale vysvětlitelnou hříčkou přírody? Nebo jde o opravdový nadpřirozený jev, jenž má potvrdit, že někteří lidé jsou zkrátka vyvolení vyšší mocí?

Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 1.2tis
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 898
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.9tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 2.0tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.1tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]