12. června 2019: Manželé Peter a Maria Rippeovi z americké Virginie na své zahradě nacházejí podivnou substanci neznámého původu, obvykle označovanou jako „hvězdná hniloba“.
Domů     Nesmrtelný Hugh Glass: Zachránila ho nezlomná vůle?
Nesmrtelný Hugh Glass: Zachránila ho nezlomná vůle?
od 2.7.2023
3.2tis
Jak to, že dokázal lovec přežít tak těžká zranění?
343
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Tělo Hugha Glasse je znetvořené k nepoznání. Americký lovec kožešin totiž utrpěl v souboji s medvědem grizzlym těžká zranění, kterým by běžný člověk na místě podlehl.

Nejbližší nemocnice je na míle daleko, a proto jej vlastní druhové zanechávají v divočině na pospas osudu. Muž však stále ne a ne zemřít. Jaká záhadná síla ho udržuje při životě?  

Jak to, že dokázal lovec přežít tak těžká zranění? Napadení medvědem jsou většinou smrtelná. Měl lovec jen štěstí? Proč lovce druhové opustili? Udržela ho při životě jeho touha po pomstě?

V nehostinných Skalistých horách na severozápadě nynějších USA číhají nástrahy v podobě nevypočitatelného počasí, nepřátelských indiánských kmenů a divoké zvěře. Není proto vůbec divu, že ve zdejších podmínkách přežijí jen ti nejtvrdší jedinci.

Jedním z nich je také Hugh Glass (asi 1783–1833), potomek skotsko-irských přistěhovalců, který se řadu let živí coby lovec kožešin. Ten se ve druhé polovině roku 1823 stane ústřední postavou hodně nevídané události.

Glass tehdy vede jako průvodce asi 150člennou expedici generála Williama Henryho Ashleye (asi 1778–1838) v Jižní Dakotě, když na něj uprostřed lesa znenadání zaútočí rozzuřená medvědice, již Hugh nechtěně vyrušil při pojídání švestek.

Zkušený lovec sice veliké zvíře v nerovném boji zastřelí, následky jsou pro něj ovšem strašlivé.

Napadení medvědem jsou většinou smrtelná. Měl lovec jen štěstí?
Napadení medvědem jsou většinou smrtelná. Měl lovec jen štěstí?

Jsou mu vidět žebra!

Šelma Glassovi přerazí nohu a způsobí hluboké škrábance na zádech, skrz které jsou raněnému lovci vidět holá žebra! Výprava se zrovna nachází dlouhých 320 km od nejbližší osady. Muže sužuje zima a každou chvíli je mohou napadnout indiáni.

Z toho důvodu generál Ashley usoudí, že Hugh to má stejně spočítané a nařídí jej nechat na místě se dvěma dobrovolníky. Ti mají počkat, až lovec zemře, a pohřbít ho, zatímco bude expedice pokračovat do tábora. Za tuto námahu dostanou vysokou finanční odměnu.

K neobvyklému úkolu se přihlásí John Fitzgerald a pozdější slavný stopař Jim Bridger (1804–1881). Hodiny však ubíhají a Glass, navzdory svému brutálnímu zmrzačení neustále dýchá! „Kašlem na něj.

Řekneme generálovi, že umřel,“ přesvědčí po chvíli vypočítavý Fitzgerald mladičkého Bridgera a oba dobrovolníci umírajícího lovce opustí. Jenže se stane něco neočekávaného. Nezdolný Hugh se probere z bezvědomí a začne se plazit směrem k domovu.

Proč lovce druhové opustili? Udržela ho při životě jeho touha po pomstě?
Proč lovce druhové opustili? Udržela ho při životě jeho touha po pomstě?

Zasáhla vyšší moc?

Okolní krajinou se nese děsivé vytí vlků. Krvavý šrám na zádech nesnesitelně bolí a všudypřítomný mráz zalézá vyčerpanému Glassovi až do morku kostí. Lovec se přesto odmítá vzdát.

Zabalí se do medvědí kožešiny – jediné věci, co mu druhové nechali, a úplně sám, bez proviantu či zbraní se belhá do civilizace. Živí se bobulemi a kořínky. Aby zabránil infekci, nasype si do rány červy, kteří sežerou odumřelé maso.

Po pár týdnech pak narazí na přátelské indiány, kteří mu pomohou dostat se domů. Jaké je překvapení generála Ashleyho, když se obživlý Hugh náhle objeví v jeho táboře, a po čase se dokonce úplně uzdraví!

Nikdo si nedokáže vysvětlit, jak mohl svá zranění a strastiplnou cestu horami přežít. Měl americký zálesák zkrátka mimořádně tuhý kořínek?

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 12.6.2026 402
Historie středočeského města Mělník sahá až do dávné minulosti, neboť název města je prapůvodně označením kopce z mělnících se hornin. První písemné zmínky o této oblasti pocházejí již z 9. století a samotný vznik města Mělník se datuje do 13. století. Nepřekvapí nás tedy, že místní starobylé podzemí skrývá nejedno tajemství a prý tu probíhají paranormální aktivity. [gallery ids="168704,168
od 11.6.2026 1.7tis
Školní třída ve Vinci je nacpaná k prasknutí. Všichni pečlivě naslouchají učiteli vysvětlujícímu složité matematické vzorce. Jen jeden z nich je duchem nepřítomný. Mladý Leonardo da Vinci kouká z okna na poletující ptáky, kteří krouží zcela svobodně po blankytně modré obloze. „Tak dávej přece pozor! Nebo z tebe nikdy nic nebude!“ vykřikne na něj učitel. Chlapec si z toho nic nedělá.  [gallery i
od 11.6.2026 2.0tis
Francouzská šlechta 18. století si potrpěla na život v přepychu. Naproti tomu chudí lidé trpěli bídou, hladem a nemocemi. Nálada ve společnosti tak byla mizerná a pomalu se blížila Velká francouzská revoluce. Kdo by si kdy pomyslel, že k jejímu zahájení dopomohl jeden neobyčejný šperk. Roku 1772 nechává francouzský král  Ludvík XV. (1710–1774). Vyrobit ne
od 10.6.2026 2.4tis
Mocná egyptská královna Nefertiti v jeden okamžik mizí z historických záznamů a nikdo dodnes netuší proč. O několik let později se ale objevuje nová postava, královna Neferneferuaten, a vědci dnes spekulují, že by mohlo jít o stále stejnou osobu vládnoucí pod novou identitou. Její neskonalá krása, politický vliv a zapojení do náboženské revoluce učinily z
od 10.6.2026 2.7tis
Palác a pevnost Jejího Veličenstva, Tower of London, v hlavním městě Velké Británie je strašidelnými historkami známý po celém světě, čímž láká bezpočet turistů.  Tento komplex budov u řeky Temže v minulosti sloužil k mnoha účelům – jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště, ale i vězení, určené především pro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Gympie-gympie: Rostlina, která pálí jako kyselina
21stoleti.cz
Gympie-gympie: Rostlina, která pálí jako kyselina
Výlet do australské přírody může na věci neznalého turistu působit jako idyla: Žádné velké šelmy, možná jen pozor na hady. Jenže také na jedovaté pavouky a štíry a co už tuší málokdo, i na nenápadný k
Poprvé v Česku: DIANA ROSS – IN MOTION TOUR
epochanacestach.cz
Poprvé v Česku: DIANA ROSS – IN MOTION TOUR
Americká zpěvačka Diana Ross patří mezi nejzářivější ikony světové hudby. Její hlas i charisma formovaly celé generace posluchačů. Proslavila se již v 60. letech jako ústřední hvězda legendární skupiny The Supremes a její sólová kariéra ji katapultovala mezi absolutní elitu amerického soulu, popu i disca. Na pódiu dodnes okouzluje elegancí, energií a nestárnoucími hity. Konečně
Je to jasné? V dresu Kuchařová ukázala oblé bříško!
nasehvezdy.cz
Je to jasné? V dresu Kuchařová ukázala oblé bříško!
Těhotenství potvrzeno? Už nějaký ten pátek se spekuluje, zda bývalá Miss World Taťána Kuchařová (38) nečeká se svým novým partnerem miminko. Jméno svého vyvoleného sice stále úzkostlivě tají, ale mez
Dvoudílné plavky a estetika uvolněného prázdninového stylu
panidomu.cz
Dvoudílné plavky a estetika uvolněného prázdninového stylu
Existuje něco, co lépe vystihuje prázdninovou náladu než dvoudílné plavky na pláži, sklenka něčeho studeného v ruce a slunce na obličeji? Přesně tenhle pocit totální uvolněnosti a svobody je to, o čem prázdninový styl je. Nejde jen o oblečení – je to celá estetika, vibe, způsob jak se cítíte. A dvoudílné plavky jsou dokonalým základem
Kontroverzní Letizia Španělská: No tak kradeš. A co?
epochaplus.cz
Kontroverzní Letizia Španělská: No tak kradeš. A co?
Newyorské Ground zero, místo, kde ještě před dvěma dny stála dvojčata. 13. září 2001 mohou diváci kanálů CNN a Canal+ sledovat Letiziy Ortiz Rocasolanovou (*1972) s čerstvým zpravodajstvím přímo z místa teroristických útoků. Referovat ale bude i z Afghánistánu a také z Galicie v severním Španělsku, od ekologické katastrofy po potopení ropného tankeru Prestige roku
Zůstávali Rooseveltovi manželi jen naoko?
historyplus.cz
Zůstávali Rooseveltovi manželi jen naoko?
„Chci se rozvést!“ rozohní se jindy tichá a distingovaná Eleanor Rooseveltová. Překvapenému manželovi zamává před obličejem milostnými dopisy. Franklin se zakoktá a pak sklopí zrak. Nezapírá. Slíbí ale, že se svou mladičkou milenkou už se více nesetká. Mladičká Lucy Mercerová (1891–1948) umí zaujmout. „Líbíte se mi, máte vzdělání i dobrou výchovu,“ usměje se na ni
Nezkrotná Sicílie
nejsemsama.cz
Nezkrotná Sicílie
Je to nejen slavná kolébka italské mafie, ale podle legend také sídlo mnoha řeckých bohů. Sopka Etna zde velkoryse a klidně hledí na svůj kraj a okolní ostrůvky vybízejí k návštěvě. Moře tu je teplé, pláže krásné. Je to dost svérázný ostrov, který se Itálii moc nepodobá. Najdete tu mnoho nejrůznějších vlivů, včetně Orientu. Sicílie byla totiž kdysi
Růže hnojte včas a přiměřeně
epochalnisvet.cz
Růže hnojte včas a přiměřeně
Růže patří k nejčastějším, ale také nejkrásnějším okrasným rostlinám v našich zahradách. Aby to tak bylo i v té vaší, je potřeba dodat jim živiny. Ideálně právě teď. Růže většinou nepřesazujeme, proto je potřeba dodat jim do půdy potřebné živiny. Na jaře je ideální čas ještě před kvetením. Nejlépe v dubnu. Kvalitním hnojivem nejen zajistíte, že květy
Garou, legendární muzikálový Quasimodo a ikona francouzského šansonu, již brzy vystoupí
iluxus.cz
Garou, legendární muzikálový Quasimodo a ikona francouzského šansonu, již brzy vystoupí
Kanadský zpěvák GAROU, známý jako slavný Quasimodo v muzikálu Notre-Dame de Paris (Zvoník u Matky Boží), vystoupí v rámci unikátní evropské tour „The Best Of“ v Praze! A to na jediném koncertě, který
Crostini s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Crostini s pošírovaným vejcem
Tento delikátní italský předkrm není náročný na čas ani na přípravu, a navíc můžete při finální přípravě popustit uzdu fantazii a chutím Ingredience 2 balení grilovacího sýra Rougette nebo varia
Zase jdu k oltáři se stejným mužem
skutecnepribehy.cz
Zase jdu k oltáři se stejným mužem
S mým prvním mužem Viktorem jsme se brali na konci sedmdesátých let. Byl vysoký a vtipný, k tomu mě vroucně miloval, stejně jako já jeho. Myslela jsem, že je to navěky. Měli jsme spolu dvě děti, malý domek po rodičích na kraji města a zahradu plnou mých milovaných růží. Lásce k nim mě naučila má babička a já jsem v její tradici
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz