reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Reportáže
Nevyjasněné okolnosti smrti Briana Jonese, původního člena Rolling Stones
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 10.3.2020
3.8tis
The Rolling Stones se dali dohromady na základě inzerátu podaného Brianem Jonesem. Foto: Downtownmagazine.nyc
629
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

U rozlehlé farmy v hrabství Sussex na jihu Anglie probleskují ze tmy modrá policejní světla. Nechápavé pohledy, pláč, zmatené přecházení – to se odehrává na místě, kde se před chvílí stala strašlivá tragédie.

Dva muži právě vynášejí mrtvé tělo. Patří hudebníku Brianu Jonesovi (1942–1969), který se utopil ve svém bazénu na zahradě.

The Rolling Stones se dali dohromady na základě inzerátu podaného Brianem Jonesem. Foto: Downtownmagazine.nyc The Rolling Stones v původní sestavě, Jones druhý zleva. Foto: News.sky.com Jones byl výraznou postavou, postupně ale v kapele jeho vliv slábl. Foto: Ultimateclassicrock.com Rakev s ostatky Briana Jonese. Foto: Nme.com
The Rolling Stones v původní sestavě, Jones druhý zleva. Foto: News.sky.com

Na policejní stanici ve městě East Grinstead jsou odváženi svědci, mezi nimi i Janet Lawson, jež objevila tělo mrtvého Jonese na dně bazénu. „Budu moci vypovídat ještě jednou?“ Ptá se unavená a vynervovaná žena.

„Jistěže,“ odvětí strážníci a Janet podrobí výslechu. Odpovědi, které se jim od ní dostávají, jsou však jen úsečné. Otřesená žena to už chce mít vše za sebou a počítá s tím, že na příští výpovědi si už dá záležet.

„Stalo se to přesně takto, nebo jen přibližně?“ Trápí ji vyšetřovatelé a ona už jen přikyvuje. Na „opravu“ už nedostane šanci. „Policie se snažila mi vkládat slova do úst (…). Většinu toho, co jsem vypověděla, navrhnul policista…“ říká Janet novináři Scottu Jonesovi až o mnoho let později v rozhovoru pro anglické noviny The Mail on Sunday. Co se tehdy vlastně odehrálo?

Jones byl výraznou postavou, postupně ale v kapele jeho vliv slábl. Foto: Ultimateclassicrock.com

ROZTŘESENÝ A BLEDÝ FRANK

Brian Jones končí svou pouť v pouhých sedmadvaceti letech a pro hudební průmysl je velkou ztrátou. Právě on byl totiž jedním ze zakladatelů kultovní skupiny The Rolling Stones! Osudný den tráví ve svém sídle Cotchford Farm se svou přítelkyní Annou Wohlin, kamarádkou Janet Lawson a s Frankem Thorogoodem, stavitelem, který mu opravuje dům.

Právě s tímto mužem má ale neshody kvůli jeho špatné práci. Dne 3. července 1969 si jde zaplavat do bazénu, ostatní jsou údajně v domě. Janet hledá Brianův inhalátor a najedou spatří ve dveřích Thorogooda:

„Frank přišel zneklidněný. Jeho ruce se třásly. Byl v hrozném stavu,“ říká později Janet. Tehdy se jde raději podívat ven, kde uvidí Briana na dně bazénu. Zpanikaří a běží zpět do domu. Z něj už se však řítí Frank a skáče do bazénu.

A to aniž by mu prý Janet řekla, že zrovna tam Briana našla! Jak věděl, kam se má vrhnout? Pomohl mu snad na dno on sám?

Rakev s ostatky Briana Jonese. Foto: Nme.com

NEZÁJEM O PROŠETŘENÍ?

Konečný verdikt policie zní, že se Brian utopil pod vlivem alkoholu a drog. O řadu let později má však údajně Thorogood na smrtelné posteli sdělit manažerovi „Stoneů“ Tomu Keylockovi (1926–2009), že Brianovu smrt zavinil on!

Myslí tím, že ho zavraždil? Toto doznání však později Keylock popírá. Scott Jones k celému případu říká: „Jsem přesvědčen, že smrt Briana Jonese nebyla pořádně vyšetřena. Otázkou zůstává, proč?“

Michaela Vondrušková

Foto: nme.com, news.sky.com, ultimateclassicrock.com, downtownmagazine.nyc
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]