Skip to content

Abramelinův grimoár: Tajemná kniha zaříkadel kabalistů

Studovna židovského vzdělance Abrahama z Wormsu je plná vzácných spisů. Jedním z jeho nejzáhadnějších magických textů je Abramelinův grimoár, který sám sepsal. Skutečně do něj zaznamenal mocná kouzla, jak si někteří myslí, nebo jde o pouhou pověru?

Středověký badatel Abraham z Wormsu sepsal Abramelinův grimoár po setkání s mocným mágem, který mu předal své vědění. Foto: Wikipedia commons

Už šest měsíců pobývá mladý učedník řádu Zlatého úsvitu v úplném odloučení od lidí, dodržuje pohlavní zdrženlivost a nepije alkohol. Denně se navíc před východem slunce a po jeho západu modlí. „Jen tak lze totiž podle tajemného středověkého textu známého jako Abramelinův grimoár dospět do stadia, kdy je člověk schopný vyvolat strážného anděla,“ vysvětluje současný americký spisovatel a člen řádu Aaron Leitch. Jakmile uplyne půlroční iniciační lhůta, oblékne si učedník kápi a nakreslí na zem magický čtverec. Pak vezme do ruky Abramelinův grimoár, nalistuje tu správnou stranu a dá se do přeříkávání tajemné formulky.

Je možné, že se mu takto podaří vyvolat strážného cherubína?

SCHŮZKA V OÁZE

Do drobných zrníček písku se opírají spalující sluneční paprsky. Německý Žid Abraham z Wormsu (1362–1458) se právě pokouší zdolat nehostinnou poušť. Na obzoru je možné ještě spatřit zelený břeh Nilu a siluetu egyptského města Araki.

Abraham se sem z rodného Německa vypraví poté, co se doslechne, že ve zdejší oáze přebývá mág Abramelin. „Už jsem tě čekal,“ přivítá ho slavný kouzelník, když Abraham stane u jeho dveří. Následně se odeberou dovnitř a dají se do řeči.

„Rád bych se od vás přiučil znalostem mocných zaříkávadel,“ žádá Abraham. Egyptský mág mu po chvíli váhání vyjde vstříc. Ještě před tím, než mu předá dvojici kabalistických spisů, však pro něho musí židovský učenec splnit drobný úkol a zavázat se, že bude „sloužit a bát se Boha“.

Podle badatelů lze podle informací v knize provést kabalistický rituál, který umožní mágovi kontakt s andělskými bytostmi. Foto: docsolomons.com
ANDĚLÉ I DÉMONI

Nedlouho poté, co se stárnoucí Abraham vrátí zpět do německého Wormsu, vrhne se ve své potemnělé pracovně do sepisování svého stěžejního díla – Abramelinova grimoáru. Ten je složený z celkem čtyř knih.

První vypráví o Abrahamově cestě do Egypta, druhá se v obecné rovině zabývá židovskou mystikou zvanou kabala a nejzajímavější jsou pak poslední dvě části. Jde totiž o přepisy Abramelinových magických spisů.

„Rukopisy obsahují naprosto exaktní popis rituálního obřadu, jímž lze získat spojení se strážním andělem,“ myslí si Aaron Leitch. A nejen to. Z knih nazvaných Božské vědění a Opravdová magie lze totiž údajně vyčíst i to, jak na svět přivolat dvanáct vládců pekel, včetně Lucifera a Satana.

britský okultista Aleister Crowley prý využil znalostí v grimoáru k tomu, aby úspěšně navázal kontakt s vyššími bytostmi a démony. Foto: ancient-origins.net
CROWLEYHO TRUMF

„Podařilo se mi navázat spojení s mým strážným andělem,“ nechává se v roce 1906 slyšet nechvalně proslulý britský okultista Aleister Crowley (1875–1947). Je to právě on, kdo se zřejmě jako první pokusí podle tajemného Abramelinova grimoáru vyvolat nějakou astrální bytost.

Abraham z Wormsu k tomu totiž nenajde odvahu. Podle vlastních slov přitom Crowley uspěje. O tři roky později dokonce v Alžírsku údajně přivede na svět i démona Choronzona. Grimoár se tak stane stěžejní knihou tehdy nově založeného řádu Zlatého úsvitu, jehož členy tvoří ti, jimž se podařilo spojit se se svým andělem.

Lze tomu ale věřit? Na to lze jen těžko odpovědět. Nicméně z nedávného zkoumání vyplynulo, že kniha skutečně pochází ze středověku a že z ní vyzařuje podivná energie…

Autor článku: Pavel Besta

Foto: ancient-origins.net, miskatonicbooks.com, wikipedia commons, docsolomons.com, shobhaagrawal.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Kde řádilo v roce 1556 „císařské zemětřesení“?
epochaplus.cz

Kde řádilo v roce 1556...

Ráno 23. ledna 1556 se lidé v čínské provincii Šen-si probouzejí...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...