24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Záhady historie
Nevysvětlitelný osud italského krále: Za setkání s dvojníkem zaplatí životem
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.10.2021
2.7tis
Spatření vlastního dvojníka bývá špatným znamením, foto Pixabay
289
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Říká se, že toho, kdo potká svého vlastního dvojníka, čeká brzká smrt. Toto rčení se naplní, když italský panovník Umberto I. potká muže, se který ho spojuje nejen neuvěřitelná fyzická podoba, ale i mnohé životní události.

Oba muži si například vzali ženu stejného jména a oba shodně pojmenovali své syny. A oba také v téměř stejnou dobu zemřeli.

Spatření vlastního dvojníka bývá špatným znamením, foto Pixabay Umberto I. byl stejně jako jeho dvojník vyznamenán za statečnost, foto Studio Giuseppe e Luigi Vianelli / Creative Commons / Volné dílo Umberto I. v pozdějším věků, foto Pietro Tremolada / Creative Commons / Volné dílo

Koncem července roku 1900 král přijíždí do města Monza, několik kilometrů od Milána, italský král Umberto I. (1844–1900).

V malé restauraci v tomto městě po svém příjezdu zažívá nejpodivnější setkání svého života, z něhož mu však už zbývají jen poslední hodiny. Ještě téhož večera po příjezdu do města se král se svým pobočníkem vydává na večeři.

Hned v okamžiku, kdy se u vážených hostů objeví majitel podniku, aby přijal jejich objednávky, si král všimne, jak jsou si vzájemně podobní. Tváří i stavbou těla téměř k nerozeznání!

Král na tuto podobu poukáže a dá se s mužem do řeči, během níž vyjde najevo, že je spojuje nejen vzhled, ale rovnou celá řada pozoruhodných shod, jako by dva muži žili jedním životem. Takové šokující podobnosti jsou známé především u dvojčat, která byla hned po narození oddělena.

Hostinského s králem však zcela určitě žádné krevní pouto nespojuje. Jak je tedy možné, že jsou si jejich životy tolik podobné?

Umberto I. byl stejně jako jeho dvojník vyznamenán za statečnost, foto Studio Giuseppe e Luigi Vianelli / Creative Commons / Volné dílo

DVOJNÍK TĚLEM I DUŠÍ

Současná americká spisovatelka Aubrey Nye, která tajemným dvojníkům věnovala celou knihu, se detailně zabývala také případem Umberta I. a jeho doppelgängera.

„Oba se narodili ve stejný den a rok ve stejném městě, a měli stejné jméno. Oba se oženili 22. dubna 1868. Obě ženy se jmenovaly Margareta, oba měli syna jménem Vittorio,“ vyjmenovává podobnosti.

Tím ale výčet nekončí. Oba také prokázali stejnou sílu charakteru. „Byli vyznamenán za statečnost současně ve dvou případech, a to poprvé v roce 1866 a podruhé v roce 1870, kdy každý z nich byl povýšen na četaře a velitele sboru,“ doplňuje Nye.

Může být taková podobnost jen souhrou náhod? Král je svým dvojníkem natolik ohromen, že se rozhodne udělat z něj hned příštího dne korunního kavalíra Itálie.

Umberto I. v pozdějším věků, foto Pietro Tremolada / Creative Commons / Volné dílo

OSUDNÁ SMRT

Umberto I. svého pobočníka žádá, aby se ujistit, že majitel restaurace dalšího dne za králem dorazí. Jenže když pro muže pošle, dozví se, že jeho dvojník zemřel při přestřelce. Šokovaný a zarmoucený král rychle zjišťuje kdy a kde se bude konat jeho pohřeb, aby se alespoň mohl dostavit na poslední rozloučení s cizincem, se kterým se cítil tak úzce spjat.

Jejich pouto je ovšem silnější, než by si panovník přál. Ve stejný okamžik se totiž ozvou tři výstřely. První cíl mine, ale dva míří přímo do králova srdce.

Odehrál se zde fascinující případ synchronicity, jak bývají neuvěřitelné shody náhod nazývány, nebo bylo jejich setkání předzvěstí blížící se smrti? Podle některých tvrzení je možné, že hostinský doplatil na podobu s králem a byl zavražděn omylem, když se atentátník zmýlil.

To však nevysvětluje záhadnou shodu v jejich životech. Byla stejná smrt jen dalším shodným a předurčeným bodech jejich osudů?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.4tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.7tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 1.8tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 2.1tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.4tis
Homérské hrdinské eposy Illias a a Odysseia byly nejprve chápány jako výplody čiré fantazie a umělecké invence. Pak ale se svazkem Illiady podpaží začal svoje vykopávky Heinrich Schliemann a pohled na tento epos se začal měnit. Jak je to však s Odysseiou? Žil někdy ithacký král jménem Odysseus, o jehož dobrodružství epos vypráví? Odysseia je […]