26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Nevysvětlitelný osud italského krále: Za setkání s dvojníkem zaplatí životem
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.10.2021
2.7tis
Spatření vlastního dvojníka bývá špatným znamením, foto Pixabay
289
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Říká se, že toho, kdo potká svého vlastního dvojníka, čeká brzká smrt. Toto rčení se naplní, když italský panovník Umberto I. potká muže, se který ho spojuje nejen neuvěřitelná fyzická podoba, ale i mnohé životní události.

Oba muži si například vzali ženu stejného jména a oba shodně pojmenovali své syny. A oba také v téměř stejnou dobu zemřeli.

Spatření vlastního dvojníka bývá špatným znamením, foto Pixabay Umberto I. byl stejně jako jeho dvojník vyznamenán za statečnost, foto Studio Giuseppe e Luigi Vianelli / Creative Commons / Volné dílo Umberto I. v pozdějším věků, foto Pietro Tremolada / Creative Commons / Volné dílo

Koncem července roku 1900 král přijíždí do města Monza, několik kilometrů od Milána, italský král Umberto I. (1844–1900).

V malé restauraci v tomto městě po svém příjezdu zažívá nejpodivnější setkání svého života, z něhož mu však už zbývají jen poslední hodiny. Ještě téhož večera po příjezdu do města se král se svým pobočníkem vydává na večeři.

Hned v okamžiku, kdy se u vážených hostů objeví majitel podniku, aby přijal jejich objednávky, si král všimne, jak jsou si vzájemně podobní. Tváří i stavbou těla téměř k nerozeznání!

Král na tuto podobu poukáže a dá se s mužem do řeči, během níž vyjde najevo, že je spojuje nejen vzhled, ale rovnou celá řada pozoruhodných shod, jako by dva muži žili jedním životem. Takové šokující podobnosti jsou známé především u dvojčat, která byla hned po narození oddělena.

Hostinského s králem však zcela určitě žádné krevní pouto nespojuje. Jak je tedy možné, že jsou si jejich životy tolik podobné?

Umberto I. byl stejně jako jeho dvojník vyznamenán za statečnost, foto Studio Giuseppe e Luigi Vianelli / Creative Commons / Volné dílo

DVOJNÍK TĚLEM I DUŠÍ

Současná americká spisovatelka Aubrey Nye, která tajemným dvojníkům věnovala celou knihu, se detailně zabývala také případem Umberta I. a jeho doppelgängera.

„Oba se narodili ve stejný den a rok ve stejném městě, a měli stejné jméno. Oba se oženili 22. dubna 1868. Obě ženy se jmenovaly Margareta, oba měli syna jménem Vittorio,“ vyjmenovává podobnosti.

Tím ale výčet nekončí. Oba také prokázali stejnou sílu charakteru. „Byli vyznamenán za statečnost současně ve dvou případech, a to poprvé v roce 1866 a podruhé v roce 1870, kdy každý z nich byl povýšen na četaře a velitele sboru,“ doplňuje Nye.

Může být taková podobnost jen souhrou náhod? Král je svým dvojníkem natolik ohromen, že se rozhodne udělat z něj hned příštího dne korunního kavalíra Itálie.

Umberto I. v pozdějším věků, foto Pietro Tremolada / Creative Commons / Volné dílo

OSUDNÁ SMRT

Umberto I. svého pobočníka žádá, aby se ujistit, že majitel restaurace dalšího dne za králem dorazí. Jenže když pro muže pošle, dozví se, že jeho dvojník zemřel při přestřelce. Šokovaný a zarmoucený král rychle zjišťuje kdy a kde se bude konat jeho pohřeb, aby se alespoň mohl dostavit na poslední rozloučení s cizincem, se kterým se cítil tak úzce spjat.

Jejich pouto je ovšem silnější, než by si panovník přál. Ve stejný okamžik se totiž ozvou tři výstřely. První cíl mine, ale dva míří přímo do králova srdce.

Odehrál se zde fascinující případ synchronicity, jak bývají neuvěřitelné shody náhod nazývány, nebo bylo jejich setkání předzvěstí blížící se smrti? Podle některých tvrzení je možné, že hostinský doplatil na podobu s králem a byl zavražděn omylem, když se atentátník zmýlil.

To však nevysvětluje záhadnou shodu v jejich životech. Byla stejná smrt jen dalším shodným a předurčeným bodech jejich osudů?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.9tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.6tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]