24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Neobjasněné události
Světec upadl do bezvědomí a objevil se u umírajícího papeže
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.10.2021
1.5tis
Tělo světce uložené v bazilice v Pagani, foto Bocachete / Creative Commons / Volné dílo
150
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Bilokace, schopnost existovat na dvou místech zároveň, je církví vnímána stejně tak duálně. Někdy je brána jako důkaz čarodějnictví, jindy jako důkaz svatosti. Italský kněz Alfons Maria z Liguori, který se objevil u lůžka umírajícího papeže, zatímco sám ležel na lůžku vzdáleném stovky kilometrů, je příkladem té příjemnější kategorie.

Tělo světce uložené v bazilice v Pagani, foto Bocachete / Creative Commons / Volné dílo Alfons Maria z Liguori, foto cssr / Creative Commons / Volné dílo Papež Klement XIV., foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Ke svatořečení osoby jsou zapotřebí alespoň dva ověřené zázraky vykonané za života či po smrti dotyčného. O světcích se přitom často vypráví příběhy, v nichž zázraků vykonávají mnohem více. Jednou z takových osobností je italský kněz Alfons Maria z Liguori (1696–1787).

Za svého mládí je talentovaných právníkem, nakonec ale se vydává cestou víry a jako biskup nachází působiště ve městě Arienzo vzdáleném tři dny cesty od Říma.

Zde se 21. září roku 1774 odehrává jedna z nejpodivnějších příhod jeho života.

Tehdy již 78letého biskupa vysiluje jeho zhoršující se zdravotní stav. Přesto se v tichosti připravuje na mši, kterou má ten den sloužit. Jeho plány však překazí náhlá nevolnost následovaná ztrátou vědomí.

Lidem, kteří mu přiběhnou na pomoc, se nedaří biskupa probrat, je tedy přenesen na lůžko, u kterého se pak střídají mniši a nepřetržitě na něj někdo dohlíží. Jak je tedy možné, že se mezitím otec Alfons objevil někde zcela jinde?

Alfons Maria z Liguori, foto cssr / Creative Commons / Volné dílo

PAPEŽ JE MRTEV

Biskup se z bezvědomí probudí téhož dne v pozdních odpoledních hodinách a zdá se, že je poněkud zmatený. Netuší, proč se najednou ocitl na své posteli, ani proč se kolem něj shromáždilo tolik lidí s ustaranými výrazy.

„Báli jsme se, bratře, že jsi mrtvý nebo že umíráš,“ vítají jej mniši s úlevou. Jenže když muž konečně promluví, jejich starosti se opět prohloubí.

„To snad ne,“ odpovídá Alfons Maria.

„Právě jsem se vrátil od papeže z Říma. Papež zemřel!“ Biskup se zdá být o své cestě do Říma i smrti papeže zcela přesvědčen. Měl během svého bezvědomí jen nepříjemnou noční můru? Nebo je snad po svém kolapsu tolik dezorientován?

Mniši z kláštera považují prohlášení o smrti papeže jako blouznění. Otec Alfons přeci celou dobu ležel v bezvědomí na lůžku obklopen svými bratry. A i kdyby ve skutečnosti zůstal bez dozoru, jeho stav trval jen několik hodin. Neexistuje tedy jediná možnost, aby se dostal do tři dny vzdáleného Říma k papežovi.

Papež Klement XIV., foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

DŮKAZ Z ŘÍMA

Šok přichází o čtyři dny později, kdy do Arienza dorazí zpráva o skonu papeže Klementa XIV. (1705–1774), který vydechl naposledy během biskupova bezvědomí.

Jak o této události mohl duchovní vědět, když zpráva o ní dorazila do jeho arcidiecéze až o čtyři dny později? Mniši to stále považují za jakousi podivnou náhodu. Ovšem jen do chvíle, než dorazí také oficiální zpráva o úmrtí hlavy církve, v níž je obsažen i výčet osob, které se za papeže u jeho smrtelné postele modlily.

Mezi jmenovanými se objevuje také Alfons Maria z Liguori! Přesto mnoho svědků potvrzuje, že v době papežovy smrti stáli u biskupova lůžka a sami se strachovali o jeho život. Je možné, že se nějakým způsobem biskupovo nehmotné tělo oddělilo od toho hmotného, aby mohl otec Alfons doprovodit papeže v jeho posledních okamžicích?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.5tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.3tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.3tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.5tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.4tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]