26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Světec upadl do bezvědomí a objevil se u umírajícího papeže
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.10.2021
1.5tis
Tělo světce uložené v bazilice v Pagani, foto Bocachete / Creative Commons / Volné dílo
150
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Bilokace, schopnost existovat na dvou místech zároveň, je církví vnímána stejně tak duálně. Někdy je brána jako důkaz čarodějnictví, jindy jako důkaz svatosti. Italský kněz Alfons Maria z Liguori, který se objevil u lůžka umírajícího papeže, zatímco sám ležel na lůžku vzdáleném stovky kilometrů, je příkladem té příjemnější kategorie.

Tělo světce uložené v bazilice v Pagani, foto Bocachete / Creative Commons / Volné dílo Alfons Maria z Liguori, foto cssr / Creative Commons / Volné dílo Papež Klement XIV., foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Ke svatořečení osoby jsou zapotřebí alespoň dva ověřené zázraky vykonané za života či po smrti dotyčného. O světcích se přitom často vypráví příběhy, v nichž zázraků vykonávají mnohem více. Jednou z takových osobností je italský kněz Alfons Maria z Liguori (1696–1787).

Za svého mládí je talentovaných právníkem, nakonec ale se vydává cestou víry a jako biskup nachází působiště ve městě Arienzo vzdáleném tři dny cesty od Říma.

Zde se 21. září roku 1774 odehrává jedna z nejpodivnějších příhod jeho života.

Tehdy již 78letého biskupa vysiluje jeho zhoršující se zdravotní stav. Přesto se v tichosti připravuje na mši, kterou má ten den sloužit. Jeho plány však překazí náhlá nevolnost následovaná ztrátou vědomí.

Lidem, kteří mu přiběhnou na pomoc, se nedaří biskupa probrat, je tedy přenesen na lůžko, u kterého se pak střídají mniši a nepřetržitě na něj někdo dohlíží. Jak je tedy možné, že se mezitím otec Alfons objevil někde zcela jinde?

Alfons Maria z Liguori, foto cssr / Creative Commons / Volné dílo

PAPEŽ JE MRTEV

Biskup se z bezvědomí probudí téhož dne v pozdních odpoledních hodinách a zdá se, že je poněkud zmatený. Netuší, proč se najednou ocitl na své posteli, ani proč se kolem něj shromáždilo tolik lidí s ustaranými výrazy.

„Báli jsme se, bratře, že jsi mrtvý nebo že umíráš,“ vítají jej mniši s úlevou. Jenže když muž konečně promluví, jejich starosti se opět prohloubí.

„To snad ne,“ odpovídá Alfons Maria.

„Právě jsem se vrátil od papeže z Říma. Papež zemřel!“ Biskup se zdá být o své cestě do Říma i smrti papeže zcela přesvědčen. Měl během svého bezvědomí jen nepříjemnou noční můru? Nebo je snad po svém kolapsu tolik dezorientován?

Mniši z kláštera považují prohlášení o smrti papeže jako blouznění. Otec Alfons přeci celou dobu ležel v bezvědomí na lůžku obklopen svými bratry. A i kdyby ve skutečnosti zůstal bez dozoru, jeho stav trval jen několik hodin. Neexistuje tedy jediná možnost, aby se dostal do tři dny vzdáleného Říma k papežovi.

Papež Klement XIV., foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

DŮKAZ Z ŘÍMA

Šok přichází o čtyři dny později, kdy do Arienza dorazí zpráva o skonu papeže Klementa XIV. (1705–1774), který vydechl naposledy během biskupova bezvědomí.

Jak o této události mohl duchovní vědět, když zpráva o ní dorazila do jeho arcidiecéze až o čtyři dny později? Mniši to stále považují za jakousi podivnou náhodu. Ovšem jen do chvíle, než dorazí také oficiální zpráva o úmrtí hlavy církve, v níž je obsažen i výčet osob, které se za papeže u jeho smrtelné postele modlily.

Mezi jmenovanými se objevuje také Alfons Maria z Liguori! Přesto mnoho svědků potvrzuje, že v době papežovy smrti stáli u biskupova lůžka a sami se strachovali o jeho život. Je možné, že se nějakým způsobem biskupovo nehmotné tělo oddělilo od toho hmotného, aby mohl otec Alfons doprovodit papeže v jeho posledních okamžicích?

Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.1tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.9tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]