Domů     Neobjasněné události
Světec upadl do bezvědomí a objevil se u umírajícího papeže
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.10.2021
1.5tis
Tělo světce uložené v bazilice v Pagani, foto Bocachete / Creative Commons / Volné dílo
150
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

Bilokace, schopnost existovat na dvou místech zároveň, je církví vnímána stejně tak duálně. Někdy je brána jako důkaz čarodějnictví, jindy jako důkaz svatosti. Italský kněz Alfons Maria z Liguori, který se objevil u lůžka umírajícího papeže, zatímco sám ležel na lůžku vzdáleném stovky kilometrů, je příkladem té příjemnější kategorie.

Tělo světce uložené v bazilice v Pagani, foto Bocachete / Creative Commons / Volné dílo Alfons Maria z Liguori, foto cssr / Creative Commons / Volné dílo Papež Klement XIV., foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Ke svatořečení osoby jsou zapotřebí alespoň dva ověřené zázraky vykonané za života či po smrti dotyčného. O světcích se přitom často vypráví příběhy, v nichž zázraků vykonávají mnohem více. Jednou z takových osobností je italský kněz Alfons Maria z Liguori (1696–1787).

Za svého mládí je talentovaných právníkem, nakonec ale se vydává cestou víry a jako biskup nachází působiště ve městě Arienzo vzdáleném tři dny cesty od Říma.

Zde se 21. září roku 1774 odehrává jedna z nejpodivnějších příhod jeho života.

Tehdy již 78letého biskupa vysiluje jeho zhoršující se zdravotní stav. Přesto se v tichosti připravuje na mši, kterou má ten den sloužit. Jeho plány však překazí náhlá nevolnost následovaná ztrátou vědomí.

Lidem, kteří mu přiběhnou na pomoc, se nedaří biskupa probrat, je tedy přenesen na lůžko, u kterého se pak střídají mniši a nepřetržitě na něj někdo dohlíží. Jak je tedy možné, že se mezitím otec Alfons objevil někde zcela jinde?

Alfons Maria z Liguori, foto cssr / Creative Commons / Volné dílo

PAPEŽ JE MRTEV

Biskup se z bezvědomí probudí téhož dne v pozdních odpoledních hodinách a zdá se, že je poněkud zmatený. Netuší, proč se najednou ocitl na své posteli, ani proč se kolem něj shromáždilo tolik lidí s ustaranými výrazy.

„Báli jsme se, bratře, že jsi mrtvý nebo že umíráš,“ vítají jej mniši s úlevou. Jenže když muž konečně promluví, jejich starosti se opět prohloubí.

„To snad ne,“ odpovídá Alfons Maria.

„Právě jsem se vrátil od papeže z Říma. Papež zemřel!“ Biskup se zdá být o své cestě do Říma i smrti papeže zcela přesvědčen. Měl během svého bezvědomí jen nepříjemnou noční můru? Nebo je snad po svém kolapsu tolik dezorientován?

Mniši z kláštera považují prohlášení o smrti papeže jako blouznění. Otec Alfons přeci celou dobu ležel v bezvědomí na lůžku obklopen svými bratry. A i kdyby ve skutečnosti zůstal bez dozoru, jeho stav trval jen několik hodin. Neexistuje tedy jediná možnost, aby se dostal do tři dny vzdáleného Říma k papežovi.

Papež Klement XIV., foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

DŮKAZ Z ŘÍMA

Šok přichází o čtyři dny později, kdy do Arienza dorazí zpráva o skonu papeže Klementa XIV. (1705–1774), který vydechl naposledy během biskupova bezvědomí.

Jak o této události mohl duchovní vědět, když zpráva o ní dorazila do jeho arcidiecéze až o čtyři dny později? Mniši to stále považují za jakousi podivnou náhodu. Ovšem jen do chvíle, než dorazí také oficiální zpráva o úmrtí hlavy církve, v níž je obsažen i výčet osob, které se za papeže u jeho smrtelné postele modlily.

Mezi jmenovanými se objevuje také Alfons Maria z Liguori! Přesto mnoho svědků potvrzuje, že v době papežovy smrti stáli u biskupova lůžka a sami se strachovali o jeho život. Je možné, že se nějakým způsobem biskupovo nehmotné tělo oddělilo od toho hmotného, aby mohl otec Alfons doprovodit papeže v jeho posledních okamžicích?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 1.0tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 1.9tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.4tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 2.9tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.8tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]