Na vesmír, jak ho známe, možná čeká konec stejně náhlý, jaký byl jeho vznik. S tímto tvrzením nyní přišli fyzici z prestižní univerzity Harvard.
Přesnou teorii zániku vesmíru samozřejmě zatím neznáme, většina vědců se ale přiklání k té možnosti, že zánik vesmíru bude extrémně dlouhý, trvající klidně i miliony let.
Přesto jedna z nových studií nastiňuje možnost, ve které by v zatím vzdálené budoucnosti mohl vesmír zaniknout v podstatě během mrknutí oka, a to díky reakcím na úrovni subatomární fyziky.
Jádrem této ničivé reakce by mohla být částice Higgsův boson, která je za určitých okolností velmi nestálá.
Podle vědců by mohlo dojít k tomu, že by se ve vesmíru začala utvářet rozpínající se bublina naplněná energií z těchto částic, a ta by ničila vše, s čím by přišla do kontaktu. V konečném výsledku by byla schopná pohltit celý vesmír.
Anders Andreassen, výzkumník z Harvardu, uvádí, že by to byl opravdu rychlý a nečekaný konec. “Tato masa negativní energie by se k nám přibližovala rychlostí světa,” doplňuje.
Podle vědců právě teď stojíme na hraně mezi naprosto stabilním a nestabilním vesmírem. Naštěstí pro nás, můžeme prý na této hraně balancovat ještě miliony let.