Fosilní nálezy larev – to v porovnání s fosilními nálezy dinosaurů a pravěkých živočichů příliš zajímavě nezní, že? I přesto tyto zdánlivě fádní věci občas odhalí vědcům zajímavá překvapení.
Jako třeba nyní, kdy byla v jedné z takových larev objevena fosilie smrtícího hmyzího parazita, spolu s třemi dalšími novými druhy pravěkých vos.
Objevené vosí druhy parazitovaly na mouchách. Právě do jejich těl kladly vosy svá vajíčka. Po vylíhnutí se vosí larvy začaly v nitru mouchy živit jejím tělem. Nový druh vosy byl v larvě odhalen za použití rentgenových paprsků a 3D počítačového modelování.
Vosa byla pojmenována Xenomorphia resurrecta po parazitickém xenomorfovi z filmu Vetřelec. Nepřímí potomci tohoto nově objeveného druhu žijí dodnes. Některé vosí druhy totiž stále parazitují na jiném hmyzu, například na housenkách nebo pavoucích.
Druh s názvem Euderus Set dokonce parazituje na ostatních vosách jiného druhu. Objevená fosilie je stará asi 40 milionů let a byla nalezena v jižní Francii. Vosí těla, která se už vyvinula, ležela stále uprostřed tělesné schránky svých nedobrovolných hostitelů.
Pro nalezení těchto nových druhů museli vědci prozkoumat více než 1500 různých drobných fosílií larev a hmyzu.