Nové objevy naznačují, že první obyvatelé dorazili do Ameriky mnohem dříve, než se dosud myslelo. Přestože nebyly nalezeny kosterní pozůstatky dávných obyvatel, zanechali prý po sobě nezpochybnitelné stopy!
Až donedávna vědci měli za to, že první obyvatelé se objevili teprve před 15 000 let. Nyní se jejich odhady budou muset posunout o více než stovku tisíc let! Výzkumníci v jižní Kalifornii totiž nalezli důkaz, který přepíše známé dějiny.
Objeveny byly známky lidské činnosti datující se do období před 130 000 lety. Přestože nejde o kosterní pozůstatky samotných obyvatel z tehdejší éry, je to prý důkaz takřka nezpochybnitelný.
Archeologové na velmi starém nalezišti objevili kosti mastodonta, americké odbody mamuta, které nesou jednoznačné stopy po opracování.
Kosti a zuby podle všeho byly rozdrceny kameny, aby se dosud neznámí lovci dostali na výživnou kostní dřeň a z úlomků kostí si mohli vytvořit další nástroje. Kel mastodonta byl navíc zaražen do země a mohl zřejmě sloužit jako nějaká značka.
Ještě zajímavější je skutečnost, že vzhledem k tomu, jak staré tyto důkazy jsou, první lidé v Americe nemuseli být vůbec lidé rasy Homo sapiens. Mohlo jít spíše o Neandertálce, Denisovany či předchůdce moderního člověka Homo erectus.
„Ta nejupřímnější odpověď je, že to nevíme,“ svěřuje se autor studie Steven Holen a přiznává, že není ani jasné, jak se do Ameriky tito lidé dostali.
Mohli tam prý doplout lodí nebo překročit pevninský Beringův most, který kdysi spojoval Sibiř s Aljaškou. Nejasný je také osud těchto obyvatel.
„Možná vymřeli, aniž by zanechali nějaké potomky,“ uvažuje další z autorů zprávy Tom Demere z muzea přírodních věd v San Diegu.
Je tento nález jen důkazem o vzácných cestovatelích na vzdálený kontinent, nebo se později prokáže, že byla Amerika domovem předchůdců současného člověka mnohem dříve, než dosud tvrdily učebnice?
https://www.youtube.com/watch?v=V24tw2Fofxw