Jablonné v Podještědí je známé nejen svým spojením se svatou Zdislavou, ale i rozsáhlými podzemními prostorami. Právě ty byly v osmdesátých letech minulého století předmětem zájmu obávané Státní bezpečnosti. Po čem se zde pátralo?
Tajemné podzemní chodby jsou ovšem zmiňovány i v souvislosti se Zdislavou z Lemberka, která byla v roce 1995 prohlášena za svatou. Ta ve 13. století pobývala na hradě, nyní státním zámku Lemberk.
Traduje se, že z Lemberka do Jablonného v Podještědí vede tajná chodba. Zatím však nebyla nalezena.
Akce Státní bezpečnosti
V letech 1983-1984 prováděli průzkum podzemí pod jablonskou bazilikou minor příslušníci Státní bezpečnosti. Důvodem prý bylo podezření, že zde na konci druhé světové války ukryla ustupující německá armáda důležité dokumenty.
Akce se měl údajně účastnit i psychotronik. V podzemí bylo provedeno více než dvacet průzkumných vrtů. Jejich hloubka i délka celé akce dávaly tušit, že represivní složky státu byly přesvědčeny, že se zde skutečně něco nachází…
Jaký byl výsledek? Oficiálně nebylo nic nalezeno. Pamětníci ovšem vyprávěli o tajemné koloně automobilů, která pod pláštíkem noci odvážela neznámý náklad ze zkoumané lokality…
Potápěči i dýmovnice
Jiné zdroje se zmiňují, že na akci v jablonském podzemí kooperovala i východoněmecká služba státní bezpečnosti – Stasi. Průzkumu se snad měli účastnit i potápěči, protože část podzemí byla zaplavena spodní vodou.
K nalezení dalších chodeb bylo užíváno starobylého, ale efektivního postupu. V podzemí byly zapáleny dýmovnice. Na povrchu pak pozorovatelé sledovali, zda se někde jinde v krajině dým náhodou neobjeví.
Když se zvýšil zájem místních obyvatel o prospektorskou činnost STB, byla veřejnosti předložena fáma, aby se lidé k oblasti raději nepřibližovali, protože podzemí zaminovali ženisté wehrmachtu.
Co zde mohlo být ukryto? Vzhledem k tomu, že se měla průzkumné akce zúčastnit i zpravodajská jednotka sousedního socialistického státu (Německé demokratické republiky), muselo to být něco velmi důležitého.
Kromě nacistických archivů se nabízí i spekulace s ukrytým pokladem cenných kovů, nebo i uměleckých děl.