Skip to content

Obavy z konce světa: planeta Země a čas, který nám zbývá

Globální problémy jsou ještě naléhavější, než se zdá. Alespoň podle australského vědce Franka Fennera. Tento odborník se domnívá, že lidstvu zbývá do vymření už jen necelých 100 let! Opravdu hodiny, odpočítávající konec lidského pokolení, ukazují pomyslných za pět minut dvanáct?

Frank Fenner. Foto: portrait.gov.au

Konec světa a lidské rasy se blíží mílovými kroky! Alespoň to tvrdí nedávno zesnulý australský mikrobiolog prof. Frank Fenner (1914–2010). „Homo sapiens vyhyne pravděpodobně během příštích 100 let,“ říká pro jistý australský deník.

Vyhynutí lidstva je podle něj zřejmým důsledkem industrializace, devastující lidské činnosti, změny klimatu a přelidnění. Za počátek konce považuje tzv. antropocén, období, jež odborníci zasazují zhruba do konce 18.

století, kdy začaly mít lidské aktivity určující vliv na globální situaci.

Stephen Boyden. Foto: abc.net.au
VÁLKA O JÍDLO?

Podle Fennera nastanou války o jídlo a nakonec nás zřejmě potká podobný osud jako mnohé druhy vyhynulých zvířat či obyvatel Velikonočního ostrova. Ti osídlili tuto zemi pravděpodobně už v první polovině 1.

tisíciletí, následně však jejich počet stoupal až do té míry, že zdroje ostrova již nestačily. Vykáceli stromy, přišli o úrodnou půdu a potoky, vyhubili některé druhy zvířat. Následky pro ně byly fatální.

Čeká nás podobné vyčerpání zdrojů? Nynější ukazatele světové populace hlásí téměř 7 miliard obyvatel na naší planetě. A křivka roste geometrickou řadou. Podle profesora je konec nezvratný a na jakoukoliv změnu je již pozdě.

Někteří jeho kolegové jsou však pozitivnější. Například prof. Stephen Boyden říká: „Frank může mít pravdu, ale někteří z nás stále mají naději, že si lidé situaci uvědomí a nastanou revoluční změny, které jsou nezbytné pro dosažení ekologické udržitelnosti.

“ Zachráníme se včas?

Michaela Vondrušková

Foto: newindianexpress.com, portrait.gov.au, abc.net.au
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články