26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
Obří upíři z Jižní Ameriky: Začali žíznit po lidské krvi?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 2.11.2022
2.9tis
Upíři ve Střední a Jižní Americe budí strach, foto Pixabay
324
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Na začátku ledna 2017 přicházejí z Brazílie znepokojivé zprávy. Upíři, kteří se dříve živili pouze ptačí krví, svůj jídelníček rozšířili také o krev lidskou. Jenže to je prý ten menší problém. Ve Střední a Jižní Americe se totiž mnoho let vypráví také o smrtelných útocích obřích upírů.

Upíři ve Střední a Jižní Americe budí strach, foto Pixabay Upíři ptačí se v Brazílii naučili pít lidskou krev, foto Gerry Carter / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Z kosterních pozůstatků víme, že největší dosud známý upír měl rozpětí křídel kolem 60 centimetrů, foto Mokele / Creative Commons / CC BY 3.0 V Mexiku prý upíři zabíjeli, foto Pixabay

Když brazilský zoolog Enrico Bernard začne zkoumat vzorky trusu upírů ptačích, kteří své jméno získali podle obvyklé potravy, výsledky ho zarazí. Trávicí trakt těchto upírů je uzpůsoben na zpracování ptačí krve bohaté na tuk, naopak hustější a na proteiny bohatou krev savců strávit neumí, či spíše neuměli.

Teď se situace z neznámého důvodu mění, v několika odebraných vzorcích trusu byla totiž objevena i krev lidská! „Byli jsme tím nálezem dost překvapení. Tento druh není zvyklý živit se krví savců,“ přiznává Enrico Bernard.

Proč se tedy rozhodli ochutnat krev člověka? „Přizpůsobují se a objevují nové zdroje,“ vysvětluje zoolog. A upírům zřejmě lidská krev zachutnala. Už během června téhož roku se objeví zprávy, že za poslední tři měsíce bylo upíry napadeno 40 obyvatel brazilského města Salvador.

To spustí vlnu paniky nejen proto, že jsou upíři jedním z nejčastějších přenašečů vztekliny, ale také proto, že dřívější svědectví z Jižní Ameriky pamatují tvora mnohonásobně většího, než je upír ptačí s tělíčkem o velikosti lidského palce!

VĚTŠÍ NEŽ NEJVĚTŠÍ

V současnosti na planetě žijí tři známé druhy upírů. Ani jeden z nich však svými rozměry strach nebudí. Jde o poměrně drobné tvorečky, jejichž průměrné rozpětí křídel nedosahuje ani 20 centimetrů. Majestátněji jistě působil fosilní upír Drákulův, známý spíše pod latinským označením Desmodus draculae.

S rozpětím křídel kolem 60 centimetrů je to největší upír, který kdy prokazatelně žil. A právě v Brazílii byly jeho kosterní pozůstatky objeveny. Naštěstí je tento druh z období čtvrtohor již vyhynulý. Špatnou zprávou však je, že z oblasti Jižní a Střední Ameriky opakovaně přicházejí svědectví o upíru ještě větším!

Rozpětí křídel krvežíznivého monstra se má pohybovat kolem 1,5 až 2 metrů. Osamocený jedinec napadá převážně drůbež, ocitne-li se však ve společnosti svých druhů, může zaútočit i na větší zvířata, například psy nebo dobytek, a zaznamenány jsou i útoky na člověka, při nichž lidská oběť zemřela! Jsou hlášení o velkém upíru pravdivá?

Upíři ptačí se v Brazílii naučili pít lidskou krev, foto Gerry Carter / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

NEJSOU TU NOVINKOU

Folkloristům a historikům se napříč celou Latinskou Amerikou daří zdokumentovat rozličná vyprávění o obřích krev sajících netopýrech, které dokonce mnohá etnika zařadila do svého náboženství. Například Popol Vuh, posvátný mayský text, hovoří o jeskyni zvané Zotzilaha.

Ta má být domovem netopýřího či upířího druhu Camazotz, který je podle legendy jedním ze čtyř zvířecích démonů, již zapříčinili vyhynutí první lidské rasy. Na legendy o obřím upírovi lze narazit také v Peru a Chile.

A podle všeho tato bytost přežila i do současnosti. Jeden takový tvor měl v roce 2002 děsit okolí města Leon ve středoamerickém státě Nikaragua. Tamnímu tisku tuto informaci tehdy sděluje nejmenovaný bývalý vládní lovec upírů, který údajně jednoho upíra s rozpětím křídel asi metr a půl již dříve odchytil v severních horách Nikaraguy.

Tuto informaci se ovšem nepodařilo ověřit. Mohlo jít o pouhý výmysl, nebo je na svědectví muže něco pravdy?

Z kosterních pozůstatků víme, že největší dosud známý upír měl rozpětí křídel kolem 60 centimetrů, foto Mokele / Creative Commons / CC BY 3.0

UPÍR V MEXIKU ZABÍJEL

O něco věrohodněji už zní událost, kterou ve své knize Záhadná monstra zaznamenává český spisovatel Vojtěch Alberto Sláma (*1968). Vypráví o obřím upíru, který se před lety objevil v argentinské provincii Jupua.

Upír má vážit nejméně šest kilogramů, což odpovídá asi dvoumetrovému rozpětí křídel. Páchá prý škody na místních rančích a zabíjí velké množství drůbeže. Zvířeti tváří v tvář stane také mezkař Meliton Juarez, který dokonce tvrdí, že ho upír napadl.

„Upír prý vypadal úplně děsivě a musel ho zahnat několika ranami biče. Juarez je přesvědčen, že ten zvláštní netopýr chtěl usednout na jeho mezka a sát mu krev,“ píše Sláma a zmiňuje ještě další případ z Mexika, jehož aktéři neměli tolik štěstí.

Dva ohromní upíři údajně ve spánku usmrtili muže a ženu. Není známo, jak přesně k úmrtí došlo, ale lze předpokládat, že nešťastníci zemřeli na vykrvácení. Skuteční zvířecí upíři totiž svými špičáky dokážou nepozorovaně proříznout kůži spící oběti, aniž by ji probudili.

Když pak olizují krev vytékající z rány, jejich sliny obsahují látky zabraňující srážení krve, takže oběť krvácí ještě několik dalších hodin. Stalo se tak i v případě z Mexika?

ZVLÁŠTNÍ SOUVISLOSTI

Při pátrání po dalších zprávách o obřím upíru z Latinské Ameriky přichází britský kryptozoolog Dale Drinnon s odvážnou teorií. Podle něj je obří upír totéž, co čupakabra, obávaný jihoamerický netvor, který napadá dobytek a saje mu krev.

Jak k takovému závěru dospěl? Vzhled i chování čupakabry je prý s obřím upírem srovnatelné. Navíc některé zprávy monstrum skutečně popisují jako zvíře o velikosti psa s křídly. „V souladu se zprávami o čupakabře může dlouhá rozcuchaná a slepená srst na zádech připomínat ostny.

Zbarvení je téměř stejné, ale žlutohnědá se může při některých druzích umělého osvětlení v noci jevit jako do zelena,“ tvrdí Drinnon. A velké skoky, kterými se čupakabra pohybuje, podle něj nejsou ničím jiným než krátkým letem obřího upíra.

Může být známý krvelačný netvor ve skutečnosti obřím druhem upíra? „Na základě důkazů se přikláním k názoru, že jde o větší druh rodu upírů,“ souhlasí Drinnon.

V Mexiku prý upíři zabíjeli, foto Pixabay
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 746
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.8tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 2.7tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.3tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.6tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]