Pokud se někdy vydáte po stopách nejtajemnějších míst Paříže, nemůžete v žádném případě vynechat slavný hřbitov Pere-Lachaise. Mnozí paranormální vyšetřovatelé ho společně s pařížskými katakombami řadí dokonce mezi nejstrašidelnější místa světa. Co je na něm tak děsivého?
Slavný hřbitov Pere-Lachaise má za sebou historii starou více než 200 let. V roce 1804 ho nechává ve východní části města založit francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte (1769-1821).
Zpočátku jde o relativně malý hřbitov, který se však s postupem času rozšiřuje o další a další hroby. Dnes už jich tam lze najít přes 70 tisíc, badatelé však věří, že pod zemí tu odpočívá mnohonásobně více lidí – spekuluje se až o 2,5 milionu.
Možná proto se k tomuto místu váže tolik příběhů o přízracích, mezi kterými prý nechybí duchové slavných osobností – například polského skladatele a klavíristy Fryderyka Chopina (1810–1849).
Ten se má dle svědků zjevovat u svého hrobu v dobovém oblečení z 19. století a k těm, co ho právě pozorují dokonce vždy krátce promluví.
KRVAVÁ HISTORIE
A u Chopina ale nekončíme.
Kromě něj se tu má zjevovat i přízrak amerického zpěváka Jima Morrisona (1943–1971), který zemřel za podivných okolností v bytě na ulici Beautreillis, a hřbitov má být i domovem ducha francouzského romanopisce Marcela Prousta (1871–1922), který zde obchází a hledá svého milence.
Dalším údajným duchem je Adolphe Thiers (1797–1877), předseda vlády z 19. století. „Říká se, že odstrkuje návštěvníky, kteří se ocitnou příliš blízko k místu jeho odpočinku,“ uvádí americká publicistka Virginia Lamkin.
U hrobu zakladatele moderního spiritismu Allana Kardeca (1804–1869) se zase každoročně schází různé okultní spolky a někteří lidé tam provádí podivné magické rituály. A jako by to nestačilo, auru tohoto místa ovlivňuje i jeho krvavá minulost.
V roce 1814 se zde odehrává bitva mezi ruskými vojsky a kadety francouzských vojenských škol. V roce 1871 je pak u zdi hřbitova popraveno 147 rebelujících dělníků a řemeslníků. Straší na tomto místě i jejich duchové?