29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Neobjasněné události
Ocelový sloup v kaňonu: Poselství, varování, nebo něco jiného?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 24.3.2022
1.9tis
Utažský monolit. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
197
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Když v roce 2020 prováděli biologové ve vrtulníku sledování populace divokých ovcí v Utahu, rozhodně netušili, že narazí na něco, co záhadologům pořádně zamotá hlavu. V kaňonu objevili tři metry vysoký ocelový pilíř, který tam někdo postavil nebo nechal postavit.

Jaký je ale jeho účel? Je to jen něčí způsob, jak někomu přidělat pár vrásek na čele a vymoci si pozornost médií, nebo značí něco víc?

Někteří se domnívají, že monolit má něco společného s ikonickým černým monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea. FOTO: Amandine Brige, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Takhle dnes vypadá místo, kde monolit stával. FOTO: Bureau of Land Management, Public domain, via Wikimedia Commons Utažský monolit. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

SLOUP UPROSTŘED KAŇONU

Když biologové třímetrový monument objevili, dočkalo se to na internetu značné pozornosti. Nacházel se v území, které bylo ještě v roce 2017 přírodní rezervací, a průzkum místa prokázal, že otvor pro ukotvení pilíře někdo do skály vyřezal.

Částečně připomíná ikonický monolit z filmu 2001: Vesmírná odysea, takže je možné, že se někdo jen nechal inspirovat a trochu si vystřelil z vědců a pověrčivých lidí.

Někteří se domnívají, že monolit má něco společného s ikonickým černým monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea. FOTO: Amandine Brige, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Objevují se ovšem i teorie, že jde o výtvor sloužící k navedení mimozemských civilizací na přistání za pomocí magnetických vln, nebo rovnou o výtvor mimozemské civilizace jako takové.

V KAŇONU UŽ HO NENAJDETE

Tyhle spekulace navíc trochu přiživilo ministerstvo vnitra Spojených států, které na sociálních sítích sdílelo oznámení, že je zakázáno instalovat na veřejných pozemcích stavby (i sloužící jako umění) bez povolení, „bez ohledu na to, z jaké planety jste“.

Tím nahrálo na smeč konspiračním teoretikům, kteří okamžitě přišli s názorem, že ministerstvo o monumentu ví mnohem víc, než předkládá veřejnosti.

Monolit z kaňonu nedlouho po objevení někdo odstranil, takže na místě, kde stával, najdete dnes už jen otvor vyřezaný do skály. K tomu se později na sociálních sítích přiznal profesionální hazardér Andy Lewis, který uvedl, že za to dostává výhružky smrtí.

Taky uvedl, že se doslechl, že během noci, kdy ho s dalšími třemi lidmi odstranil, ho někdo jiný plánoval zničit, takže jim jen překazil plány. Monument později předal ministerstvu vnitra, aby pro něj mohlo být nalezeno jiné místo.

Takhle dnes vypadá místo, kde monolit stával. FOTO: Bureau of Land Management, Public domain, via Wikimedia Commons

Monolit nalezený v Utahu vyvolal ve světě tak trochu monolitovou mánii a v měsících po jeho objevení bylo po celém světě nalezeno přes 200 dalších monolitů inspirovaných tím utažským. Jde opravdu jen o něčí snahu se trochu zviditelnit?

Nebo je za tím nějaké celosvětové hnutí, které teď odstartovalo svůj plán? A pokud ano, co je jeho cílem? Dozvíme se někdy odpověď na tyto otázky?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.1tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.2tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Adriana Vojtíšková 26.11.2022 995
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ…     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, při němž je […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]