27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Ocelový sloup v kaňonu: Poselství, varování, nebo něco jiného?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 24.3.2022
1.9tis
Utažský monolit. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
197
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Když v roce 2020 prováděli biologové ve vrtulníku sledování populace divokých ovcí v Utahu, rozhodně netušili, že narazí na něco, co záhadologům pořádně zamotá hlavu. V kaňonu objevili tři metry vysoký ocelový pilíř, který tam někdo postavil nebo nechal postavit.

Jaký je ale jeho účel? Je to jen něčí způsob, jak někomu přidělat pár vrásek na čele a vymoci si pozornost médií, nebo značí něco víc?

Někteří se domnívají, že monolit má něco společného s ikonickým černým monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea. FOTO: Amandine Brige, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Takhle dnes vypadá místo, kde monolit stával. FOTO: Bureau of Land Management, Public domain, via Wikimedia Commons Utažský monolit. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

SLOUP UPROSTŘED KAŇONU

Když biologové třímetrový monument objevili, dočkalo se to na internetu značné pozornosti. Nacházel se v území, které bylo ještě v roce 2017 přírodní rezervací, a průzkum místa prokázal, že otvor pro ukotvení pilíře někdo do skály vyřezal.

Částečně připomíná ikonický monolit z filmu 2001: Vesmírná odysea, takže je možné, že se někdo jen nechal inspirovat a trochu si vystřelil z vědců a pověrčivých lidí.

Někteří se domnívají, že monolit má něco společného s ikonickým černým monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea. FOTO: Amandine Brige, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Objevují se ovšem i teorie, že jde o výtvor sloužící k navedení mimozemských civilizací na přistání za pomocí magnetických vln, nebo rovnou o výtvor mimozemské civilizace jako takové.

V KAŇONU UŽ HO NENAJDETE

Tyhle spekulace navíc trochu přiživilo ministerstvo vnitra Spojených států, které na sociálních sítích sdílelo oznámení, že je zakázáno instalovat na veřejných pozemcích stavby (i sloužící jako umění) bez povolení, „bez ohledu na to, z jaké planety jste“.

Tím nahrálo na smeč konspiračním teoretikům, kteří okamžitě přišli s názorem, že ministerstvo o monumentu ví mnohem víc, než předkládá veřejnosti.

Monolit z kaňonu nedlouho po objevení někdo odstranil, takže na místě, kde stával, najdete dnes už jen otvor vyřezaný do skály. K tomu se později na sociálních sítích přiznal profesionální hazardér Andy Lewis, který uvedl, že za to dostává výhružky smrtí.

Taky uvedl, že se doslechl, že během noci, kdy ho s dalšími třemi lidmi odstranil, ho někdo jiný plánoval zničit, takže jim jen překazil plány. Monument později předal ministerstvu vnitra, aby pro něj mohlo být nalezeno jiné místo.

Takhle dnes vypadá místo, kde monolit stával. FOTO: Bureau of Land Management, Public domain, via Wikimedia Commons

Monolit nalezený v Utahu vyvolal ve světě tak trochu monolitovou mánii a v měsících po jeho objevení bylo po celém světě nalezeno přes 200 dalších monolitů inspirovaných tím utažským. Jde opravdu jen o něčí snahu se trochu zviditelnit?

Nebo je za tím nějaké celosvětové hnutí, které teď odstartovalo svůj plán? A pokud ano, co je jeho cílem? Dozvíme se někdy odpověď na tyto otázky?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 650
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.2tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.1tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]