Zdivočelá soldateska za třicetileté války loupí a pálí, nic jí není svaté. Nenechaví Švédi zpustoší také celou ves Družec i s kostelem. Běsnění unikne jen hlavní oltář se soškou Panny Marie s Ježíškem. Zachránila ho snad vyšší moc?
JAK SE VRÁTILA DOMŮ?
Když se válečné šílenství přežene, poručí vrchnost v nedalekém Smečně přenést sošku do tamního děkanského chrámu, aby v rozbořeném kostelíku ještě nedošla další úhony. Družečtí jsou velmi smutní a prosí, aby si milovanou madonu mohli ponechat.
Soška je ale navzdory jejich prosbám přenesena. Druhý den už ale stojí opět na svém místě v troskách družeckého kostela. Je znovu přenesena a znovu se vrátí.
Navíc prý je na cestě od Smečna do Družce vidět dva chodníčky – zlatý a stříbrný, tudy se údajně Panenka Maria vracela. Je na tom něco pravdy?
CO STÁLO ZA MARIÁNSKÝM ZÁZRAKEM?
O obci Družec na Kladensku už jsme v Enigma Plus psali v souvislosti s jinou tamní kuriozitou, mohutným vztyčeným kamenem nazývaným Zkamenělec. Údajně zkamenělý křivopřísežník může být pravěkým menhirem a místo jeho výskytu zase pradávným božištěm.
Souvisí snad s tajuplnou energií někdejšího svatého místa i pozdější mariánský zázrak? Vždyť matka Boží s dítětem bývá často dávána do souvislosti s pradávnou bohyní plodivé síly, samotnou matičkou zemí…