Domů     Záhady historie
Odvrácená tvář sira Thomase Morea: Britský světec by perverzník a masochista
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.10.2020
5.0tis
Sir Thomas More, foto Wikimedia Commons
181
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Jeho zbožnost jde mnohým příkladem, a když v roce 1516 vydává knihu Utopie, pojednávající o ideální společnosti v ideálním světě, je chápán také jako vzor všech lidských ctností. Za tím vším se však skrývá ještě docela jiná osobnost.

Sir Thomas More, foto Wikimedia Commons Král Jindřich VIII., kterému se More vzepřel, foto Wikimedia Commons More a jeho dcera po vynesení rozsudku smrti, foto Wikimedia Commons Poprava Thomase Morea, foto Wikimedia Commons
Král Jindřich VIII., kterému se More vzepřel, foto Wikimedia Commons

Oblíbený britský právník, spisovatel a politik Sir Thomas More (1478–1535) je považován za jednoho z největších vzdělanců své doby. Patří zkrátka mezi tu nejsvrchnější smetánku. Církev v něm také spatřuje člověka, který se pro svou víru vzepřel samotnému králi a raději zvolil smrt, než aby zradil svého boha, pročež je v roce 1935 svatořečen jako mučedník.

Historici však v jeho obrazu vidí katolického fanatika se sklony k perverzním praktikám, který se sadistickým potěšením posílá na smrt protestanty.

More a jeho dcera po vynesení rozsudku smrti, foto Wikimedia Commons

MUČEDNÍK, NEBO FANATIK?

Počátkem 16. století More působí jako jeden ze dvou londýnských podšerifů, když si jej všimne anglický král Jindřich VIII. (1491–1547) a vysílá jej na diplomatické mise. To nastartuje Moreovu kariéru, během níž se stává rytířem, kancléřem i blízkým přítelem krále Jindřicha VIII., největším anglickým právníkem a také mužem, jehož samotný papež vyznamená titulem Obránce víry.

Jsou mu skládány pocty a má vše, o čem by jen mohl občan své doby snít. Tento sen se ale začíná hroutit ve chvíli, kdy král zatouží po rozvodu a anulaci manželství s Kateřinou Aragonskou (1485–1536).

Král se prohlašuje za hlavu anglické církve, ale More jej odmítá uznat a rezignuje na svůj post kancléře. I přes vědomí, že zradí vlastního krále a čeká jej jistá smrt, odmítne zradit vlastní církev. Jindřich VIII. jej proto nechává uvěznit a později ho popraví. Byl však svatým mučedníkem, za kterého jej církev považuje?

Poprava Thomase Morea, foto Wikimedia Commons

NECHÁVÁ SE BIČOVAT OD VLASTNÍ DCERY

Thomas More má podle méně známých, ale přesto ověřitelných informací i své stinné stránky. A není jich málo. „Nikdo nebyl aktivnější v pronásledování protestantů, kteří distribuovali anglickou Bibli, než sir Thomas More,“ přibližuje britský historik Jasper Ridley (1920–2004).

Osobně se prý jako právník přičiní k tomu, aby bylo nejméně šest protestantů posláno na hranici. „Brilantní právník, spisovatel a intelektuál je také mimořádně odporný perverzní sadomasochista,“ píše Ridley.

Proč? More se totiž s potěšením nechává bičovat od své oblíbené dcery. A se stejným potěšením pak on sám bičuje údajné kacíře ve své zahradě. Svou ženu přitom před hosty v její přítomnosti ponižuje a zdůrazňuje, jak je ošklivá, aby tímto svazkem dokázal, že neprahne po krásných ženách.

Podle všeho to ale chtěl dokazovat především sám sobě. „Když psal jako propagandista pro katolickou církev, byl to nestydatý lhář,“ rozhořčuje se Ridley nad Moreovým pokrucováním faktů, v čemž měl jako právník vynikající praxi.

Mohla církev přehlédnout tyto stinné stránky při procesu kanonizace, nebo byly záměrně přehlíženy?

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 30.11.2021 80
Město Babylon vzniklo přibližně kolem roku 2200 př. n. l. jako nevýznamná osada. Tehdy nejspíše nikdo nečekal, jaké velikosti dosáhne. Význačnosti se jí dostalo zhruba v době, kdy se králem říše stává legendární panovník Chammurapi (cca 1810–1750 př. n. l.), jenž se proslavil prvním zákoníkem. Babylonské zajetí V průběhu dějin byl pak Babylon několikrát pobořen […]
od Pavel Polcar 29.11.2021 215
Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše. Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní […]
od Mirek Brát 29.11.2021 1.9tis
O existenci tajných chodeb pod Dunajem, v blízkosti Bratislavského hradu, existuje řada zajímavých indicií v historii i nedávné minulosti. Podle některých badatelů tyto chodby vedly nejen na území rakouského města Hainburku a tamního hradního areálu Heimenburk, ale jedna z větví podzemního systému měla dosahovat až do Vídně. Co víme o údajném tajném spojení Bratislavského hradu […]
od Mirek Brát 26.11.2021 1.4tis
Ve světle nových archeologických nálezů se zdá, že starověká Římská říše měla opravdu dlouhé prsty, které sahaly až hodně daleko na sever. Tajemná opona historie, která odděluje naši současnost od antiky, se zase trochu nadzvedla. Můžeme si tak položit i troufalou otázku: Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?   Polští archeologové učinili senzační […]
od Pavel Polcar 26.11.2021 3.1tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]